İdlib sahasında dengeler değişiyor: Bazı Türk gözlem noktaları kuzeye çekilecek

Dikkatler Karabağ cephe hattındaki çatışmalara odaklanırken İdlib sahasında kritik bir gelişme yaşanıyor. 12 askeri gözlem noktasından bazıları yeniden yerleştiriliyor. Güvenlik kaynaklarına göre “yeniden yerleşim” Ankara-Moskova hattındaki 5 Mart mutabakatına göre yapılacak. Kaynakların “Mısır ile beraber çalışmakta fayda var” vurgusu da dikkat çekiyor.

İdlib sahasında dengeler değişiyor: Bazı Türk gözlem noktaları kuzeye çekilecek

VERYANSIN TV

Azerbaycan-Ermenistan hattında çatışmalar devam ederken İdlib sahası dengeleri değiştirecek önemli bir gelişmeye gebe. 

Hürriyet yazarı Hande Fırat’ın bugünkü yazısına göre, güvenlik kaynakları İdlib’de bulunan bazı gözlem noktalarının yeniden yerleştirileceği bilgisi verdi. 

Kaynaklar “yeniden yerleşimin Türkiye ile Rusya arasındaki 5 Mart mutabakatındaki maddeler ve yol haritasına göre şekillendiğini” vurguladı. 

Kaynaklar “Yeniden yerleşim kuzeydeki alanlara yapılıyor. “ bilgisini paylaştı.

Ankara-Moskova hattında yapılan mutabakatın 2. maddesine göre, “M4 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilmesi” hedefleniyordu. 

Mutabakatın ardından sahadaki çatışmalar sonucunda 12 gözlem noktasından 7’si Suriye’nin kontrol alanında yer alırken; “yeniden yerleşimin” Şam hakimiyetinin dışına, M4 ve M5 karayolları ile Türkiye sınır hattı arasına yapılması bekleniyor. 


16 Mart 2018 tarihli harita kurulan son gözlem noktası ile oluşan tarafların kontrol alanını gösteriyor.    

MISIR İLE BERABER ÇALIŞMAKTA FAYDA VAR

Öte yandan güvenlik kaynakları Mısır ile ilişkilere ilişkin de dikkat çeken bir vurgu yaptı. 

Mısır ile Türkiye arasındaki istihbarat görüşmelerine askerlerin katılmadığını söyleyen ve Mısır ile görüşmelerde birtakım gelişmeler olabileceğini belirten kaynaklar, “İki ülkenin beraber çalışmasında büyük fayda olabilir” dedi. 

Mısır’ın üçüncü taraflarca kışkırtıldığını söyleyen kaynaklar, “Birleşik Arap Emirlikleri’nden Türkiye hesap soracak mı?” sorusuna ise “İnşallah bazı şeyler olacak” yanıtını verdi.

CEMAATLERİN KADROLAŞTIĞI İDDİALARI

Hande Fırat kaynaklara “Peki FETÖ’den çok çeken Türk Silahlı Kuvvetleri cemaatlerin devlette kadrolaştığı iddialarının dile getirildiği bu dönemde ne gibi önlemler alıyor? sorusunu da yöneltti.

Güvenlik kaynakları bu soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Silahlı Kuvvetler’in kadim kuralları vardır, hiyerarşisi vardır. Cumhurbaşkanı, Milli Savunma Bakanı’na, Bakan da Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına emir verir. Bunun dışındaki tüm yapılara ret. Kural budur”

Fırat'ın diğer başlıklarda aktardığı bilgiler şöyle: 

S-400’LERE DENEME VE SİSTEM KONTROLÜ

S-400’lerin Sinop’ta test edildiğine ilişkin iddiaların ardından ilk resmi açıklamayı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Bloomberg’e yaparak, “Her savunma tedarik programı çerçevesinde deneme ve sistem kontrolleri yer almaktadır. Bu usuller tedarik programının bir parçasıdır ve tamamıyla teknik bir faaliyettir” dedi. Akar açıklamalarında NATO ve ABD’den Türkiye’ye yönelik tepkilere de yanıt verdi.

ABD’NİN ‘KIRMIZI ÇİZGİ’ AÇIKLAMASI

Son olarak ABD’nin Nato Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, “Rusya’dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO müttefikimizin içine sokmak; bu bir kırmızı çizgidir” dedi. Akar söz konusu tepkilere karşı, sistemin Türkiye için bir tercih değil, zorunluluk olduğunu hatırlattı; “S-400’ler NATO’nun komuta ve kontrol alt yapısına entegre edilmeyecek” yanıtını verdi. Bu konuda konuştuğumuz güvenlik kaynaklarının değerlendirmeleri ise şöyle;

TV ALINCA BİLE ‘ÇALIŞIYOR MU’ DİYE BAKILIR

- S-400’lerin deneme ve sistemlerinin kontrolü yapılıyor. Örneğin bir TV almışsın, kurmuşsun, çalışıyor mu çalışmıyor mu bakılır.

- Kurulum plan çerçevesinde ilerliyor.

- Bu konuda Türkiye’yi suçlayanlar işin aslını biliyor. Eksen kayması söz konusu değil. Türkiye, NATO içinde havada, denizde, karada sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getiren ülkelerden.

ATİNA’YLA GÖRÜŞMELER: RESMİ DAVET YAPILDI

Doğu Akdeniz’de gerilim sürüyor. Bir yandan da Türkiye ve Yunanistan görüşme kanallarını açık tutmaya çalışıyor. Güvenlik kaynakları, üç koldan yürütülmeye çalışılan görüşmelerle ilgili de bilgi verdi.

- İstikşafi görüşmelerin başlaması bekleniyor.

- Askeri görüşmeler sürüyor. Bugüne kadar yapılan görüşmelerde NATO heyetinden Türk askeri heyeti yapıcı katkıları nedeniyle övgü alırken, her başlığa “Sormamız lazım” yanıtını veren Yunan askeri heyeti tepki gördü. Askeri görüşmelerde iki ülke arasında istenmeyen bir kazayı önleyecek mekanizma üzerine çalışmalar sürüyor.

- İki ülkeden teknik isimleri ve uzmanları bir araya getiren Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın dördüncüsünün Türkiye’de yapılması için Yunanistan’a resmi davet yapıldı. Yanıt bekleniyor.

TSK HER OLASILIĞA KARŞI HAZIR

- Türkiye toplantılarda tüm dosyaların açılmasını istiyor. Türkiye’nin amacı, sorunu uluslararası hukuk, diyalog, iyi komşuluk ilişkileri kapsamında çözmek. Ancak oldubittiye de müsaade edilmeyecek. Bu kapsamda bir çatışma ihtimali de “Taş düşebilir” denilerek göz ardı edilmiyor.

- Yunanistan’ın adalarda yeni bir durum yaratmasına 1997 yılından beri müsaade edilmedi, edilmiyor.

- Türkiye AB’den beklediği hiçbir adımı göremedi. AB üstü örtülü ambargo uyguluyor.

- Türkiye agresif dış politika izlemiyor. Hakkını aramazsan harika bir devletsin. Hakkını ararsan sorun oluyor. Ancak ikili görüşmelerimizde kapalı kapılar ardında Türkiye’ye hak veriyorlar.