İdlib’de bir ayda 59 şehit verdik

27 Şubat’ta Suriye ordusunun hava saldırısında şehit düşen Mehmetçik sayısı 34, son bir ayda Suriye’nin İdlib bölgesindeki şehit düşen Mehmetçik sayısı da 59 olarak açıklandı.

İdlib’de bir ayda 59 şehit verdik

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, İstanbul’da katıldığı bir toplantıda Suriye’nin İdlib bölgesinde son bir ayda şehit düşenlerin sayısını 59 olarak açıkladı.

Açıklamayı yapan Erdoğan “Türkiye olarak İdlib’de fiilen operasyon sürdürdüğümüz son bir ay içerisinde 34’ü Leyle-i Regaib’te olmak üzere toplam 59 şehit verdik.” dedi.

Erdoğan, Suriye ve İdlib konusunda şu ifadeleri kullandı:

– Türkiye’nin Suriye topraklarını işgal ve ilhak etmek gibi bir amacı asla olmamıştır. Tek gayemiz ülkemizde yaşayan 3,6 milyon Suriyeli ile sınırlarımıza dayanan 1,5 milyon İdliblinin güvenle evlerine dönüşlerini sağlayacak ortamı tesis etmektir.

* Suriye halkı kendi toprakları ve özgürlüğü için rejime ve terör örgütlerine karşı mücadelesini zaten veriyor. Biz bu mücadeleyi destekleyerek Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin biran önce teminini arzu ediyoruz.

– Ülkesinin üçte biri PKK/YPG terör örgütünün işgali altında olan bir rejimin tüm gücünü ve imkanlarını İdlib gibi küçük sayılabilecek bir bölgeye yöneltmesi derdin başka olduğunu gösteriyor.

* Eğer rejimin amacı topraklarını kurtarmak olsaydı önce asıl tehdide yani ülkenin doğusunda oluşan oluşuma karşı harekete geçerdi. Maalesef rejim bunun yerine masum İdlib halkını yok etmeye kalkışmıştır.

* Ortaya çıkan vahim manzara karşısında sahadaki güçlerimizi artırdık ve rejimi durdurmak için harekete geçtik. Bu sürede askerlerimize yönelik her saldırıda tarihinde görmediği ağır kayıplarla karşılaşan rejim kandan beslenen karakteri sebebiyle gerginliği tırmandırma devam ettirmiştir.

’59 ŞEHİT VERDİK’

Türkiye olarak İdlib’de fiilen operasyon sürdürdüğümüz son bir ay içerisinde 34’ü Leyle-i Regaib’te olmak üzere toplam 59 şehit verdik. Buna karşılık rejimin 3400 unsurunu etkisiz hale getirdik.

Ayrıca rejimin 3 uçağını, 8 helikopterini, 8 hava savunma sistemini, 156 tankını 108 top, obüs ve çok namlulu roketatarını, 24 zırhlı aracını, 49 doçkasını ve doçkalı pikabını, 99 askeri aracını, 10 mühimmat deposunu, 2 havalanını da imha ettik.

Elbette bizim amacımız ne daha çok insan öldürmek ne de daha çok araç gerek imha etmektir. Bizim tek gayemiz, İdlib’deki insani krizi olabilecek en hızlı ve etkin şekilde çözüme kavuşturmaktır.