İliç’i ‘denetleyen’ şirket Akkuyu’da da bakanlıkla çalışmış

Erzincan İliç’te felaketin yaşandığı madeni denetleyen Ore Mineral adlı şirketin Akkuyu’da da çalıştığı ortaya çıktı.

featured

Veryansın Tv’nin neredeyse iki senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı altın madeninde, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana geldi ve 9 işçi göçük altında kaldı. İliç’te yaşanan maden faciasının üzerinden günler geçmesine rağmen göçük altında kalan 9 işçiden hala haber alınamadı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre, İliç’te 9 kişiye mezar olan maden ocağını denetleyen ve aynı zamanda şirketle birlikte çalışan Ore Mineral’ın Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nda da (NGS) kontrol ile denetim işi yaptığı ortaya çıktı. Şirketin kendi sitesinde yer alan bilgilere göre, ‘zemin çatlaklıkları var’ iddialarıyla sık sık gündeme gelen Akkuyu NGS’de ‘nükleer metotla dolgu sıkıştırma kontrolleri’ yapıyor.

Ore Mineral, 2009’dan bu yana madenin sahibi Anagold firmasıyla çalışıyor. Yani Bakanlık, Anagold’u kendisiyle çalışan şirkete denetim yaptırmış. Ancak bu yöntemi kullanan sadece Anagold değil, ülkede sistem tam olarak böyle çalışıyor. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporları, denetimler ve birçok faaliyet özel şirketler tarafından yapılıyor.

ÖZEL ŞİRKETLERİN İNİSİYATİFİNDE

İliç’teki şirket bu kez ülkenin en büyük ve en tehlikeli projesi Akkuyu NGS’de karşımıza çıkıyor.

Kamunun denetimden uzak inşa edilen ve faaliyeti geçiş tarihi sürekli uzayan nükleer inşaatında 2019 yılında yaşan zemin çatlakları büyük endişeye neden olmuştu. Çatlaklara ilişkin resmi kurumlardan yalanlama gelmezken Akkuyu A.Ş., yaptığı açıklamada sadece denetimlerin sıkı yapıldığını söylemişti.

Sorunların bitmediği Akkuyu inşaatında İliç’teki felaketin sorumlusu şirketi denetleyen ve beraber çalışan Ore Mineral Sondaj İnşaat Mühendislik Sanayi ve Ticaret LTD’nin de çalıştığı ortaya çıktı.

Şirket, projede ‘nükleer metotla dolgu sıkıştırma kontrolleri’ yapıyor.

İliç’i ‘denetleyen’ şirket Akkuyu’da da bakanlıkla çalışmış

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!