İliç’te neler oldu? Zehir havuzu önünde Celal Şengör’e ‘maden’ yanıtı

Türkiye’nin ikinci en büyük altın madeni sahası olan ve siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan İliç’te Anagold Madencilik’e ait alan üç kat daha genişletilmek isteniyor. Çevreciler, siyanür tehdidine karşı mücadelesini sürdürerken 'kapasite artırım ÇED iptal davası'nda bilirkişiler keşif için bölgeye geldi. Bilirkişi heyetinin incelemelerinden önce açıklama yapan Avukat İsmail Hakkı Atal, Prof. Dr. Celal Şengör'ün tepki çeken "'Madencilik doğayı tahrip eder' diyen adamı kovacaksın." sözlerine yanıt verdi. 

featured

BURAKHAN BAŞARAN/VERYANSIN TV

Erzincan İliç’te Sabırlı Köyü sakinlerinin yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan Anagold Madencilik’e ait atık havuzlarından kaynaklı yaşanacak ‘siyanür ve sülfürik asit tehdidi’ne karşı mücadelesini sürdürüyor.

Uyandıklarında burunlarına bir zehir kokusu geldiğini ve siyanür dolu bu barajı istemediklerini söyleyen Sabırlı Köyü sakinleri, “Ülkeyi tamamen Çernobil’e dönüştürmek istiyorlar” derken; yabancı ortaklı altın madeni genişlemeye devam ediyor.

Son olarak, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden (CVH) Sedat Cezayirlioğlu ve Avukat İsmail Hakkı Atal, siyanür sızıntısıyla gündeme gelen madenin ‘kapasite artırım ÇED iptal davası’nda 5 Ekim 2023 günü yapılması planlanan keşfe itiraz etmişti. Cezayirlioğlu ve Atal, bilirkişilerine yönelik olarak “Ya AKP’li, ya altın madeni savunucusu, ya akademik yeterlilikleri ve unvanları eksik, ya da hidrojeolog yerine hidrolik mühendisi bilirkişi çıktı.” iddiasında bulunmuştu.

‘ZEHİR’ HAVUZUNUN ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Altın madenin keşfi, yapılan itiraz üzerine 6 Aralık’a ertelenmişti. Cezayirlioğlu ve Atal, bugün gerçekleşecek keşif öncesi basın açıklaması yapmak ve gelişmeleri takip etmek için İliç’e gitti. Cezayirlioğlu ve Atal, açıklama öncesinde çeşitli zorluklarla karşılaştı. Çevrecilerin madene girişi sırasında 2 defa yol kontrolü yapılırken, basın açıklamasının planlandığı ilk yerde yapılması engellendi.

Öte yandan, maden şirketinin çalışanlarının jandarma ile birlikte Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi üyelerini videoya çekmesi de dikkat çekti. Video çeken maden çalışanları, CVH üyelerini ilçeden maden sahasına kadar takip etti.

İLİÇ’TE 7’DEN BÜYÜK DEPREM TEHLİKESİ

Cezayirlioğlu ve Atal açıklamasını, siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verildiği ‘zehir’ havuzunun önünde gerçekleştirdi. Çevreciler, “Her yer Erzincan, her yer direniş” sloganları attı.

Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek, İliç’teki deprem tehlikesine işaret eden Atal, “Başta Naci Görür olmak üzere bilim insanları diyor ki; burada her an 7’den büyük deprem bekleniyor. Çünkü tam altımızdan fay geçiyor. Eğer şu anda burada deprem olsa hepimiz öldük. Aşağıda zombileşmiş kapitalist işçiler de öldü. 2017’de yapılmış bilimsel çalışma diyor ki; en son 1939’da 7’den büyük deprem olmuştur, yüzyıllık periyotlar maksimum periyotlardır ve yüzyıldan daha kısa bir sürede beklenmektedir. Şu anda 1939 depreminden sonra 84. yıldayız. Bilim insanları her an yıkıcı bir deprem bekliyor burada.” diye konuştu.

AVUKAT ATAL’DAN CELAL ŞENGÖR’E YANIT

Atal, Prof. Dr. Celal Şengör’ün “‘Madencilik doğayı tahrip eder’ diyen adamı kovacaksın.” sözlerine de tepki gösterdi. Şengör’ün açıklamasının zamanlamasının manidar olduğunu söyleyen Atal, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en büyük altın madeninin, şu anda burada siyanürlü, sülfirik asit ve 39 çeşit kimyasal barındıran 66 milyon ton zehirli atık var. Şu anki davamız bunun 200 milyon tona çıkartılması davası. Atık havuzunun 200 futbol sahası büyüklüğünden 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkartılması davasının keşfinden bir gün önce bu toplantıyı kim organize etti? Bunu kim manipüle etti? Celal Şengör’ü oraya Anagold mu çağırdı? Söyledikleri de kale alınacak şeyler değil. Zamanında insan pisliği yemenin faydalı olduğunu savunan bir insan. Çok da üzerinde durmaya gerek yok.”

‘DOĞMAMIŞ ÇOCUKLARINIZIN GELECEĞİNİZİ SAVUNUYORUM’

“Ben burada vatan toprağını savunuyorum” diyerek, madene girişte yaşadıkları zorluklara isyan eden Cezayirlioğlu ise “Ben vatan için canımı feda etmişim burada. Sizlerin de hakkını savunuyorum. Devletin polisi, adı üstünde devletin jandarması siyasi partilerin olamaz. Aklınızı başınıza alın. Sizlerin de doğmamış çocuklarınızın geleceğini savunuyorum. Gazze’de bir mermiyle hamile kadınları öldürüyorlar. Mermisi buradan gidiyor. Kim bu vatan toprağını satıyorsa bedelini mahkemede ödeyecek. Siyasi partiler geçicidir, devlet bakidir.” diye konuştu.

‘ÖZGÜR ÖZEL, MERAL AKŞENER NEREDESİNİZ?’

Muhalefet liderlerine “Neredesiniz?” diye seslenen Cezayirlioğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Hazırlattırdığım bilimsel raporlara göre, dünyanın ikinci Çernobil’i bu. Dünya üzerinde eşi benzeri yok. Bilimsel raporlara göre siyanür havuzunun atıkları, kapalı tanklarda yerin yüzlerce metre altında olması lazım. Çünkü 39 çeşit kimyasal barındırıyor, 23 tanesi direkt kanserojen. Bilimsel raporlar diyor bunları. Nerede CHP, Sarıgül, Özgür Özel? Neredesin Meral Akşener? 1.5 saate yakın görüştüm seninle. Neredesin? Kurmaylarını gönderdin, kurmayların burada ikna oldu gitti. Söz verdiğin halde buraya gelecektin. Erzincan’a geldin, buraya gelemedin.”

 

İLİÇ’TEKİ ‘SİYANÜR’ İSYANI NEYDİ?

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik’e ait maden sahasında siyanür sızıntısı yaşanmış ve şirkete 16,4 milyon lira para cezası kesilmişti. Veryansın Tv’nin ısrarlı yayınları sonucu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şirketin faaliyetlerini geçici olarak durdurduklarını duyurmuştu. Sızıntının 20 ton olduğu ve Fırat Nehri’ne karıştığı iddia edilmişti. Şirket ise sızan siyanür miktarının 8 kilogram olduğunu öne sürmüş ve nehre karışmadığını iddia etmişti. 21 Haziran 2022’de faaliyetine son verilen Anagold Madencilik, 3 ay sonra yeniden açılmıştı.

CELAL ŞENGÖR MADENLERİ BÖYLE SAVUNMUŞTU

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” kapsamında panel düzenlenmişti. Burada konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, “Madencilik son derece önemli bir şey, madencilik ikide bir de, panelde de duyduk, madencilik doğayı tahrip etmez.” iddiasında bulunmuştu.

Şengör, “Her şeyden evvel şunu kendimize sormamız lazım.Tekrar edelim, biz doğayı tahrip etmiyoruz, doğanın yüzünü değiştiriyoruz. Bu yüz senin, bunun, onun hoşuna gitmeyebilir. Bir kere niye hoşuna gitmiyor bunu öğrenmemiz lazım. Çevredeki insanları, yani maden açılmasın diyen sivri akıllıları rahatsız eden nedir, bir kere bunu tespit edeceğiz. Bunu tespit ettikten sonra yüzde 99.9 bakacaksınız, rahatsız olanlar zır cahildir.” şeklinde konuştu.

“‘Madencilik doğayı tahrip eder’ diyen adamı kovacaksın.” diyen Şengör, “Bakın önde gazeteciler oturuyor, ben bunlara diyorum ki; bu çevreciler zır cahil grubu, kovun bunları diyorum. Biz bunu yapamayız biz gazeteciyiz diyorlar. İlber Ortaylı bir laf söylemişti hatırlıyor musunuz? Cahille sohbeti kestim diye. Yerden göğe kadar haklı adam. Çevrecilerin haklı oldukları pek çok yer var ama çevreci nasıl çevreci ona bakacaksınız. Ben çevreciyim  ben avukatım, ben çevreciyim ben işletmeciyim, defol git diyeceksin.” ifadelerini kullanmıştı.

 

İliç’te neler oldu? Zehir havuzu önünde Celal Şengör’e ‘maden’ yanıtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Celal Şengör, Türk milletinin gözünde bitmiştir. Para babalarının adamı Celal Şengör.

  2. 7 Aralık 2023, 11:32

    Gelemez nasıl gelsin? Koltuk altlarından, dirseklerinden, dizlerinden, boynundan kısaca her ekleminden bağlı. Hangi ucu çekerseniz orası oynar.

  3. Yazık senin kafana.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!