İlker Başbuğ'dan 28 Şubat tutuklamalarına tepki

Altyapısını FETÖ'cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davasında 14 emekli generalin tutuklanmasına eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'dan da tepki geldi.

İlker Başbuğ'dan 28 Şubat tutuklamalarına tepki

İddianamesini FETÖ'cü savcıların hazırladığı 28 Şubat davası kapsamında Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararları sonrası dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan cezaevine girdi.

FETÖ'cü hakim-savcılar eliyle temeli atılan ve sahte belgelere dayanılarak başlatılan sürecin çoğu 80 yaş üstü askerlerin tutuklanmasıyla noktalanması büyük tepki çekti.

Bir tepki de FETÖ'nün Ergenekon kumpasıyla tutuklanmış olan 27. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'dan geldi.

Başbuğ sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Adil olmayan bir yargılama sonunda on dört emekli komutanın cezaevlerine konulması vicdanlı insanların yüreklerini bir kez daha yaralamıştır” ifadelerini kullandı.

'SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ'

Doğan hakkındaki tutuklama kararının ardından Veryansın Tv'ye yaptığı açıklamada, "Sözün bittiği yerdeyiz" demişti. Kararı “Neresinden bakarsan bak rezalet” sözleriyle değerlendiren Doğan, “İnanılmaz. O kadar sahte delil dışında hiçbir şey yok. Hepsi sahte ve kurgulanmış hikayeler. Verilen kararlar, bunun fiilen uygulanmasını isteyenler, seyirci olanlar, buna direktif verenlerin kendi çocuklarına bırakacakları bir mirastır” ifadelerini kullanmıştı. Doğan, “Bunu bizim alın yazımız veya kötü bir talih olarak görmüyorum. Milletime yaptığım hizmetin bir parçası, bir uyanış için… Başka bir şey değil” diye konuşmuştu.

'ALNI AÇIK, YÜZÜ PAK GİTTİ'

Öte yandan cezaevine giren emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın söz sözlerini eşi Nilgin Doğan şöyle anlatmıştı:

“Evden ayrılırken hepimiz çok üzgündük. Ama Çetin Paşa dimdikti ve bizi ‘Lütfen üzülmeyin. Ben üzülürsem sizin üzülmenize üzülürüm. Biz bunu da aşacağız' dedi, bizi teselli etti. Tansiyonu, şekeri var. Sağlığını merak etmiyorum desem yalan olur.

Alnı açık, yüzü pak gitti. Suçu olmayan bir adamdı. ‘Çetin Paşa ne yaşıyorsun bu ülkede' diyenler oldu, Bodrum'dan kaçma imkanı vardı. ‘Vatanıma ihanet edecek tek bir adım atmayacağım bilinmesine rağmen cezaevine gönderiliyorum. Bu vatan bizim. Yapılan haksızlık bir gün ortaya çıkacaktır' dedi.”

Ergenekon kumpasından cezaevinde yatan, eski teğmen Memleket Partisi Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de 28 Şubat davasındaki FETÖ tekisine işaret etti: