Ekrem İmamoğlu: Kuran Arapça okunmalı

featured
service

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, basın toplantısında, Yeni Akit gazetesinden soru yönelten muhabiri yanıtlamadı. Soruyu geri çeviren İmamoğlu, “Bence çalıştığınız yer bir gazete değildir. Sizin yayın organınızın sorusuna cevap vermeye tenezzül etmem” dedi. İBB’nin Şeb-i Aruz töreninde Kuran’ın Türkçe okunmasıyla ilgili eleştiriler için de İmamoğlu, “Bence de Arapça okunmalı. Bu işler üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmasınlar” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevde bulunduğu 18 aylık sürecin değerlendirme için basın toplantısı düzenledi. “Adil, Yeşil ve Yaratıcı İstanbul Yolunda 18 Ay” başlıklı toplantı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenledi.

TÜRKÇE KURAN AÇIKLAMASI

Mevlana’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında İBB’nin düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kuran-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif Arapça değil Türkçe okunmuş ve kadın semazenler de törende erkeklerle birlikte yer almıştı. Bu görüntüler bazı kesimlerden alkış alırken bazı kesimlerin de eleştirilerine neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında, İBB’ye tepki göstererek şunları söylemişti:

“Bu zihniyet geçtiğimiz günlerde, ‘Mevlana’nın vuslat yıldönümü töreni’ kılıfı altında, asırların birikimi olan bir geleneği yerle yeksan etmeye kalktı. Milletimizin uzun mücadeleler sonunda yıktığı, Kur’an-ı Kerim’i ve ezanı Türkçe okutma benzeri bir garabet, ‘Mevlevi Mukabelesi’ adı altında İstanbul’da sahnelendi. ‘Allahuekber’ demekten, ‘Lailaheillallah’ demekten, ‘Sadakallahulazim’ demekten imtina eden zihniyetin, 70 yıl sonra yeniden hortladığına şahit olduk.”

Erdoğan’ın çıkışının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Ezanın asli şekli dışında başka bir dille okunması caiz değildir” denilmişti. 

‘BENCE DE ARAPÇA…’

Ekrem İmamoğlu, Şeb-i Aruz töreninde okunan Türkçe Kuran tartışmasıyla ilgili  “Bence de Arapça okunmalı. Bu işler üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışmasınlar” dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

“Bir belediye başkanı, oturup da programları yazıp çizmez, hazırlamaz. O bakımdan bu noktada bilgimin olmadığı bir detayla ilgili her türlü eleştiriye de saygıyla yaklaşmak durumunda olan bir belediye başkanıyım. Hata olabilir, eksiklik olabilir; bakıyoruz, araştırıyoruz. Şunu da net ifade edeyim: Bence de Şeb-i Arus töreninde, yüce Kuran’ın Arapça okunması gerekir. Bunu derken, unutmayalım ki, dilimiz bizim için önemli. Dilimizi yok sayarak, anlatırken Türkçemizi düşmanlaştırma çabalarıyla tanımlama yapmanın da büyük bir yanılgı olduğunun altını çizmek isterim.”

ŞEB-İ ARUZ’DA KURAN YOK

Televizyonlarda ve köşe yazılarında, “Bu törende ezan şöyle okundu, böyle okundu” dediğini belirten İmamoğlu şöyle devam etti:

Bir kere Şeb-i Arus’ta ezan yok. Türkçe ezan istismarı da var burada; çok acı. Bugünün gündemi üzerinden bunu yapan insanların makamları da önemli. Bir cümle bile kurarken, çok dikkat etmesi gereken insanlar da var sürecin içerisinde. Hatta öyle ifadelerde bulunuyorlar ki; ‘Şeb-i Arus’ta naatlar, beyitler de Arapça okunmalı’ vesaire gibi. Bir kere naatlar ve beyitler, Şeb-i Arus’ta Farsçadır. Bu tarzı ve yaklaşımı ortaya koyan, çok ayıp ediyor. Hem Mevlana’nın maneviyatına hem Şeb-i Arus sürecine çok ayıp ediyor.”

‘SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞMASINLAR’

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Tekrar ifade edelim ki; Şeb-i Arus’ta ezan yok. Türkçe ezan okunması da söz konusu değil zaten. Bir de bitmeyen bir rahatsızlık var. Bunu da ifade etmek isterim: ‘Vay efendim, Ekrem İmamoğlu niye Kuran okudu?’ Ne büyük bir rahatsızlık yaratmış ya. Çok enteresan. Evet; ben Kuran-ı Kerim’i okudum okurum da. Neden sizi rahatsız ediyor? (…) Siyasi rant için, hele hele oy devşirmek için bunu kullananlar, günahın en büyüğü ile karşı karşıyadır bunu söyleyeyim(…) Karşılarındaki Ekrem İmamoğlu.

Ben de kendimi biliyorum. Bunu söylemek istemezdim ama ben de altılı yedili yaşlardan itibaren dini eğitim almış birisiyim. 10’lu yaşlarda defalarca da köy camilerinde ezan okumuş birisiyim. O yüzden işlerine baksınlar. Bu işler üzerinden, siyasi fayda elde etmeye siyasi rant elde etmeye çalışmasınlar.”

DİYANET’E YANIT

İmamoğlu, Diyanet İşleri’nin birçok konuda açıklama yaptığını belirterek şöyle devam etti:

“Çok değerli bir kurumumuz. Bu kurumla başındaki kişiyi ayırt etmek lazım. O, ne yazık ki siyasi iktidarın temsilcisi halini gelmiş bir kişidir. Özellikle benim seçimimde yaşadığım olayların içerisinde bilfiil, siyasi sürecin ve mekanizmasının bir parçası haline gelmiş durumuyla da bunu ispat etmiş biridir. Dündün beri şaşkın bir biçimde, yine bu sürecin içine ilginç bir dille katılmasını hayretle izliyorum.

Neymiş efendim, ‘Başka bir dilde okunduğu zaman Kuran olamaz.’ Yıllarca basın yazdı, çizdi okudu ve Türkiye’de hayranlıkla takip ettik: Cat Stevens. Biliyorsunuz Müslüman olmuştu ve Yusuf İslam adını almıştı. Cat Stevens, tahmin ettiğiniz gibi Arapça bilen biri değildi. İngilizce okuyarak Müslüman olmayı tercih etti. Yani, çok sığ bir akıl ve çok sığ bir tarif. Yani, Türkçemizi düşmanlaştırmaya çalışmak, başka bir boyuta taşımak çok ayıp.”


AKİT MUHABİRİNE YANIT

İmamoğlu, basın toplantısında kendisine soru soran Akit TV muhabire şu ifadelerle yanıt verdi:

“Şahsını tanımam. Ama temsil ettiğin kurum bir gazete kimliği taşımıyor. Televizyonunuzu bilemem. Bu kimliği taşımıyor aynı ismi taşıdığınız için. Bugünkü Akit gazetesinin manşetinin altındaki haberi okudunuz mu? ‘Hayvan Ekrem’ yazıyor. Onun için ben sizin kurumunuza cevap vermeye tenezzül dahi etmem. Niye? 16 milyonun yöneticisine ve 5 milyona yakın insanın oy verdiği bir insana davranış biçimini düzenleyemeyen, bu konuda haber yapma biçimi ve kalemi sapkınlaşmış, dili bozuk tavırlarla hareket eden bir kuruma bu anlamda cevap vermem.”

Ekrem İmamoğlu: Kuran Arapça okunmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

14 Yorum

 1. 1 sene önce

  Muhteşem bir cevap tebrik ederim içinde akıl nezaket ve terbiye var. İmamoğlu iyibir aile ocağında yetişmiş dürüst bir kişiliktir. Kendisini ülkemi yönetmeye aday görüyorum.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Sizler bir gün olsun dini alet etmeden bir iş yapamayacaksınız ve yapmayacaksınız. Benim dinim benim işimdir. Arapça yada anladığım şekilde Türkçe dua ederim, kimse de karışamaz. Sizleri halk belediye başkanı yada yönetici olarak mı seçti, yoksa imamlık yapın, diye mi? Her gün, her şeyi getirip dine bağlayacaksanız, gidin bir camiye imam maaşıyla imamlık yapın. Sizler her gün dine karıştığınızdan, imamlar da her gün politikaya karışıyor.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Havucu uzatti yer misin diye…Sen hepsini yutmussun bile..!!!Ucundan azicik isirsaydin bari…:)))))

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  tayyibinden, imamoglu’na, tarikat liderine kadar herkes ne kadar rahat Allah adina konusabiliyor, Kuran’dan bir kanit getirmeden. Ben de vereyim bir fetva, anlamadan okuyacaksiniz veya dinleyecekseniz hic okumayin ve dinlemeyin daha iyi. En azindan Allah’in verdigi akla hakaret etmemis olursunuz.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Gerçek laiklik uygulanacak inanç ve tapınma işlerinin devletle ilişkisi kesilecek cemaatlara devredilecek,
  herkes kendi cematinin içinde kendi tapınağında istediği dilde istediği inançda tapınacak..
  Kimse de kimseye bulaşmayacak…

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  sende bu söylemlerinle siyasi rant elde etmeye çalışma İmamoğlu

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  İstanbul a belediye başkanı seçtirilen adamın Türkçe bilmediğini ve konuşamadığını önemle ve özenle vurgulamak istiyorum..Geldiği günden bu yana yaptığı konuşmaların uzman dil bilimiler tarafından irdelenerek ortaya konulması talebim vardır.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Bence de muhteşem bir cevap, İmamoğluna kimse hesap ver demedi, çıktı 18 ayda şunları yaptım halka hesabını veriyorum dedi, burada din istismarından dem vuran arkadaşlar biraz da bundan bahsetseydiniz inandırıcı olabilirdiniz.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Bence en güzel Türkceyi Imamoglu konusmaktadir,yalakaligin geregi yok.Sen git rüzgara karsi isemeye calis birak yorum yazmayi.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Imamoglu’na saldiranlar,Kuran Türkce okunmaz diyenler,Ezan Türkce okunmaz diyenler yemin ediyorum bunlarin hicbiri gercek müslüman degildir.Bunlar belirli cevrelerin sözcülügüne soyunmus katiksiz Türk düsmanlaridirlar.Dünya üzerinde begenmediginiz Ingilizlerin Fransizlarin Almanlarin dilleri dünyaninher kösesinde konusulur,Siz Afrikada Türkce konusanlari duydunuz mu.Avustralyada Türkler disinda Türkce konusan var mi,Yoktur cünkü biz dilimizin ta Osmanlidan bu yana düsmaniyiz.Ezan Türkce okunmazmis niye?Nerde yaziyor bu ?Hicbiryerde yazmaz ancak dünyaninher tarafinda ezan orijinal haliyle okunur Iran haric.Iranda ezan Farsca okunur.Ancak ezan Türkcede okunabilir.Türkce okunamaz diyenler dedigim gibi katiksiz Türk ve Türkce düsmanidirlar.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Bizim sıyasıler dini sıyasete alet etmede kullanmada ınat edıyorlar. nerden geldıgı bellı olan telkınlerın etkısı ile ychp denılen ucube partı de bu kervane katıldı. ychp murıtlerı de . bır makam kapmak ıcın n, dını kullanmanın elzem oldugunu gorduler. yok ımam hatıplıyım koyde ezan okurdum. kuranı okudum.dedem buydu babam suydu.vs. Bu ulkenın

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Imamoğlu seni Kuran’ı Türkçe okuttugun icin tebrik etmistim bakiyorum kivirmissin
  Tebrigimi geri aliyorum.
  Hiccc unutulmasi Kuran Turkce okunmasin diyenler din yobazidir ve kendi icleride de dini yasayamamanin acisini cekerler ama itiraf etmezler.
  Diyanet Allah’tan coktan uzaklasmistir zaten
  Kimse onlardan bir sey beklemesin.
  Öyle bir di ki Yaraticisinin dediklerini okuyup anlayamayan insanlara gonderilmis.
  O zaman gitsin herkes 1400 yil evvelki Arapcayi ogrensin. Yok amac insani huşu icinde birakan bir ses duymak istiyorlarsa birakin kendilerini kandirmaya devam etsinler.

  Cevapla
 13. Bu vaazin arkasindan dinlerarasi diyalog vaazi da verirsin artik..!

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  Ekrem Imamogluna oy vermedim.kendisine degil partisine oy vermem.Ama akit denilen gazeteye!!! verdigi cevap muhtesem.Çünkü saygısız,edepsiz olanlarla muhatap olmamak bence en güzel cevaptır.bu mevkute insan olmanin ne oldugunun farkinda degil.Ben muhafazakar bir insan olarak kullandıgı dili igrenc buluyorum.her konuda ayni dusunmek zorunda degiliz.farkli düşünmek gelişmenin ön şartıdır.Ama bu saygisizlik,edepsizlik yapmayı gerektirmez.once saygiyi,iftira atmamayı ogreneceksiniz sonra soru sorarsınız

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!