İmralı’yı adres gösteren HDP’li Sezai Temelli’den yeni açıklama

‘Kürt meselesinde’ İmralı'yı adres gösteren HDP Van Milletvekili Sezai Temelli’den yeni açıklama geldi. Görüşlerinin kişisel olduğunu ve HDP’yi bağlamadığını öne süren Temelli, ‘Toplum nezdinde karşılığı varken yokmuş gibi ortaya koymak diğer adımları atmamızı engeller. Öcalan’ın muhatablığına bu bağlamda önemlidir’ dedi. Temelli'nin açıklamalarıyla ilgili HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan da açıklama geldi.

İmralı’yı adres gösteren HDP’li Sezai Temelli’den yeni açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz. Eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla çözebiliriz” sözlerine karşılık HDP Van Milletvekili Sezai Temelli'den “çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı’dır" yanıtı gelmişti. Söz konusu ifadelerin HDP’nin terör örgütüne bağlılığını bir kez daha teyit etmesi üzerine Sezai Temelli’den yeni bir açıklama geldi.

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'ın sorularını yanıtlayan Temelli, tweet’teki görüşlerin kişisel olduğunu ve HDP'yi bağlamadığını öne sürdü.

"Tweetim üzerine haklı-haksız eleştiriler oldu. Hepsi kabulümdür" diyen Temelli, "O tweet'teki görüşler elbette kişisel görüşümdür. Partiyi elbette bağlamaz. HDP adına bağlayıcı açıklamayı tabii ki yetkili organlarımız yapar" ifadesini kullandı.

Temelli şunları söyledi:

"Şunun bilinmesini isterim, Kılıçdaroğlu’na yanıt vermek amacıyla atılmış bir tweet değildi. Siyasi nezaket anlayışım bu polemiklere zaten izin vermez.

Yaptığım şey bir durum tespitiydi. 2013-2015 arasında yaşanan ve toplumun meşruiyet algısında önemli bir değişim yaratan siyaset bugün meşru değil diye yorumlanamaz. Çünkü ortada çatışma varsa, bunu sonlandırmanın yolu, başlangıç adımı müzakeredir. Bu da bir meşruiyet zeminine oturmak zorunda. Yoksa tabii mecliste demokratik zeminde çözüm arayışlarımız devam ediyor ve edecek. Bu en önemli sorumluluğumuzdur. Partilerin vazgeçilmez sorumluluğudur, barışı ve demokrasiyi getirmek. Bu otoriter anlayıştan kurtulmamız ortak sorumluluğumuzdur.

'ÖCALAN'IN MUHATAPLIĞI ÖNEMLİ'

Meselenin çatışma tarafını sonlandırmanın yolu müzakere zemininin yaratılmasıdır. Müzakere de bir meşruiyeti zorunlu kılar. Toplum nezdinde karşılığı varken yokmuş gibi ortaya koymak diğer adımları atmamızı engeller. Öcalan’ın muhatablığına bu bağlamda önemlidir. Çatışmayı önleme ve demokratik bir çözüm bağlamına dikkat çektim. Meşru muhatab elbette HDP'dir. Meclis’in üçüncü büyük partisidir ve bu konularda çözüm üretme anlamında en önemli partidir. "

DEMİRTAŞ DA AÇIKLAMA YAPTI

Konuya ilişkin bir açıklama da HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'tan geldi.

Demirtaş'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadeler yer aldı: "Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir. Tabii ki HDP, Kürt sorununun çözümünde tüm tarafların ve her kesimin, açık ve şeffaf katılımını, muhataplığını bilecek siyasi birikime ve deneyime sahiptir. Faydasız ve çoktan tükenmiş tartışmalar gündeme getirmek çözüme katkı sunmaz."