İngilizlerden Doğu Akdeniz’de provokasyon! Rus jetleriyle havada it dalaşı

Karadeniz’de yaptığı kışkırtmalarla Rusya-NATO hattında gerilimi artıran İngiltere, bu sefer Doğu Akdeniz’de provokasyon girişiminde bulundu. ‘HMS QE II’ gemisinden kalkan F 35’ler, Rus Firkateyni Amiral Makarov’un üzerinden geçti. Havada it dalaşı yaşandı. Gerilimi değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz “Ali Kemal’in ruhu iş başında. Boris Johnson, Karadeniz ve Akdeniz’de Rusya ile NATO’yu karşı karşıya getirme görevini üstlenmiş görünüyor” dedi.

İngilizlerden Doğu Akdeniz’de provokasyon! Rus jetleriyle havada it dalaşı

VERYANSIN TV

İngiltere Karadeniz’in ardından Doğu Akdeniz’de de yeni provokasyon girişimlerinde bulunuyor.

Karadeniz geçen hafta Rusya Savunma Bakanlığı'nın, İngiliz Kraliyet Donanmasına ait HMS Defender gemisine Karadeniz'de Rusya karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı ateşi açıldığını duyurmasıyla hareketlenmişti.

Ardından Rus savaş uçakları İngiliz savaş gemisi üzerinde uçuşlara başlamıştı.

İngiliz Kraliyet Donanması'na ait 152 metre uzunluğundaki HMS Defender savaş gemisi ateş açılmadan 2 hafta önce İstanbul'a gelmiş, Sarayburnu Limanı'na demirlemişti.

Gerilimin ardından dün de İngiliz Kraliyet Donanması’na ait P224 borda numaralı ‘HMS Trent’ isimli savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açılmıştı.

YENİ GERİLİM ADRESİ DOĞU AKDENİZ

Bu sefer suların ısındığı adres Doğu Akdeniz oldu.                                        

İngiltere’nin ‘HMS QE II’ isimli gemisinden kalkan F 35’ler, Rus Firkateyni Amiral Makarov’un üzerinden geçti.

‘İNGİLTERE RUSYA İLE NATO’YU KARŞI KARŞIYA GETİRME GÖREVİNİ ÜSTLENDİ’

Ardından havada it dalaşı yaşandı.

İşte o görüntüler:

Gerilime ilişkin değerlendirme yapan Amiral Cem Gürdeniz “Ali Kemal’in ruhu iş başında. Boris Johnson, Karadeniz ve Akdeniz’de Rusya ile NATO’yu karşı karşıya getirme görevini üstlenmiş görünüyor. Bu kumara Türkiye’nin NATO üzerinden dahil olması ne üzücü. “ ifadelerini kullandı.

‘ALİ KEMAL’İN RUHU İŞ BAŞINDA’

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gürdeniz şu ifadeleri kullandı: 

“İngilizler kışkırtmaya doymuyor.

Karadeniz’den sonra Doğu Akdeniz’de Rusya kışkırtması bugün yaşandı. HMS QE II’den kalkan F 35’ler Rus Firkateyni Amiral Makarov’un üzerinden geçti. Havada it dalaşı yaşandı.

Ali Kemal’in ruhu iş başında. Boris Johnson, Karadeniz ve Akdeniz’de Rusya ile NATO’yu karşı karşıya getirme görevini üstlenmiş görünüyor. Bu kumara Türkiye’nin NATO üzerinden dahil olması ne üzücü.

‘LİMASOL ZİYARETİ KKTC’YE ÜLTİMATOM’

İngiliz uçak gemisinin yakın zamanda Limasol’u ziyareti ise Türkiye ve KKTC’ye ültimatom gibi. Federal Çözüme Geri Dön.

Bay Johnson’a hatırlatalım. İngiliz uçak gemisi darbe grubunu bu aşamadan sonra Pasifik’e göndermeyin. Kuzey Denizi ve GUIK Gap’te ihtiyacınız daha çok. Evinizi boş bırakmayın.”