O İngiliz zırhlısı Sarayburnu'na demirlediğinde Cem Gürdeniz uyarmıştı: Planlı kışkırtma gelebilir!

Rusların uyarı ateşi açtığı İngiliz zırhlısı İstanbul Sarayburnu'nda demirli beklerken emekli Amiral Cem Gürdeniz, 'planlı kışkırtma' uyarısı yapmıştı.

O İngiliz zırhlısı Sarayburnu'na demirlediğinde Cem Gürdeniz uyarmıştı: Planlı kışkırtma gelebilir!

Rusya Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Donanmasına ait HMS Defender gemisine Karadeniz'de Rusya karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı ateşi açıldığını duyurdu.

Ardından Rus savaş uçakları İngiliz savaş gemisi üzerinde uçuşlara başladı.

Dünya gözünü Karadeniz'i ısıtan gelişmeye çevirdi.

İngiliz Kraliyet Donanması'na ait 152 metre uzunluğundaki HMS Defender savaş gemisi 2 hafta önce İstanbul'a gelmiş, Sarayburnu Limanı'na demirlemişti. Aynı gün Hollanda donanmasına ait F805 borda numaralı HNLMS Evertsen savaş gemisi de Sarayburnu Limanı'nda bulunuyordu.

Boğazlardaki savaş gemisi hareketliliği üzerine emekli Amiral Cem Gürdeniz'den 11 Haziran'da uyarı gelmişti. "Planlanmış kışkırtma" uyarısı yapan Gürdeniz, "2020 Ekim ayında HMS Dragon'dan sonra İngiltere bu kez Tip 45 HMS Defender Hava Savunma Muhribini Karadeniz’e çıkarıyor. NATO zirvesi ve Putin-Biden görüşmesi öncesi önceden planlanmış kışkırtma dilerim Karadeniz’de huzursuzluk yaratmaz" ifadelerini kullanmıştı.

Cem Gürdeniz yeni değerlendirmesinde de olayı 1988'de yaşananlara benzetti. Gürdeniz şu ifadeleri kullandı:

"33 yıl önce 12 Şubat 1988’de Amerikan savaş gemileri USS Yorktown ve USS Caron benzer kışkırtmayı yapmıştı. Bu kez Amerikalılar vekil kullanmış. Tek dileğim Türkiye’nin bu kışkırtmalardan uzak durması."

1988'de yaşanan olaya ilişkin görüntüler:

Rusya ile Ukrayna arasında gerilimin zirve yaptığı ve savaş olasılığının gündeme geldiği Nisan ayında ABD Karadeniz'e savaş gemisi çıkarmak için Türkiye'ye bildirimde bulunmuş ancak daha sonra kararından geri adım atmıştı. Ardından İngiliz zırhlılarının Karadeniz'e geçeceği duyurulmuştu. Aynı dönemde Türkiye'de Montrö tartışmaları gündemdeydi.

VERYANSIN TV YAZARI 2 AY ÖNCE 'RUSLAR VURUR' DEMİŞTİ

Veryansın Tv yazarı Hüseyin Vodinalı da 20 Nisan tarihli yazısında, Rusların Karadeniz'e çıkacak İngiliz savaş gemisini vurabileceğini yazmıştı.

"Nükleer savaş tehlikesi hiç bu kadar yakın olmadı" başlıklı yazısının ilgili bölümünde Vodinalı şöyle demişti:

"(...) Rusya’nın sembolü olan ayı, kolay kışkırtılamaz ama bir kez harekete geçtikten sonra önünde kimse duramaz.

İngiltere ve palyaço kılıklı başbakanı Boris Johnson bence yanlış yapıyor.

O İngiliz gemisi, Putin’in Amerika’ya güçlü bir mesaj vermesi için ideal bir fırsat olacaktır.

Korunacak 17 milyon kilometrekarelik bir vatanları olan Ruslar, bir güvenlik devleti olarak sıkı durmak zorunda.

Ruslar sırf ibret olsun diye uçaksavar füzeleri ve denizaltı savarlarla yüklü İngiliz gemilerini vurabilir, hatta batırabilir.

Bu uçuk bir iddia gibi görünse de, nükleer silahların devrede olduğu bir dönemde Rusya’nın yapmaktan çekineceği bir hamle olmaz.

Putin, güçlü görünmek zorunda.

ABD’nin Belarus darbe girişimi ile Karadeniz ve Ukrayna’daki yığınağının arka planında Moskova’ya 400-500 kilometre yakınlaşmak yatıyor.

Bu da Moskova’daki tüm üst düzey yetkililerin tüylerini diken diken ediyor."

Yazının tamamı için tıklayınız...