Erşat Salihi istifa etti! İşte Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı

featured

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı görevini yürüten Erşat Salihi bugün istifa etti. Salihi’nin Barzani’ye karşı tutumu nedeniyle istifaya zorlandığı iddia ediliyor. Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı Hasan Turan oldu.

Son dönemde başta Sincar olmak üzere Irak sahasındaki hareketlilik devam ederken, Irak Türkmen Cephesi’nde deprem etkisi yaratan bir haber tartışmaları beraberinde getirdi. 

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı görevini yürüten Erşat Salihi’nin bugün istifa etti.

‘DAVAMDAN ASLA VAZGEÇMEM’

Konuya ilişkin Habertürk yazarı Kürşad Zorlu’ya konuşan Salihi, “Bu bir bayrak yarışıdır. Mücadelemden ve davamdan asla vazgeçmem. Görevi devredeceğim arkadaşlara elimden gelen desteği vereceğim. Biz Türk’üz, Türkiye ve Türk Milleti benim her vakit baş tacımdır.” ifadelerini kullandı. 

Salihi neden istifa ettiğiyle ilgili bilgi vermekten kaçınırken, Türkmeneli Cephesi’nin resmi Twitter hesabından dikkat çeken bir açıklama geldi. 

‘GÖREVİ BIRAK EMRİ…’

Açıklamada Erşat Salihi’nin önüne zorla “görevi bırak emri” konulduğu belirtildi, “Barzani” vurgusu yapıldı:

“Başkan Erşat Salihi Ankara’ya gidiyor. Tesadüf ki her yıl önüne zorla koyulan görevi bırak emri yine tazeleniyor ve yine baskı ile… Rahatsız olduğunuz şey Barzani tayfası gibi Bozkurt mu yoksa bölgede milletimizi Sünni-Şii demeden birleştiren Türk Milliyetçiliği mi?“

İstifasını açıklamadan önce resmi Twitter hesabından açıklama yapan Salihi şöyle demişti:

“Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ne ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

Irak sahası son olarak Sincar’daki hareketlilikle gündeme gelmişti. Operasyonun Barzani’nin liderliğini yaptığı KDP Peşmergeleri ile birlikte yapılacağı konuşuluyor. 

SALİHİ’NİN MANSUR YAVAŞ’I ZİYARETİNDEN BAHÇELİ RAHATSIZ OLDU

Diğer yandan Salihi’nin geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaretinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çok rahatsız olduğu ve Salihi’ye yapılan baskılarda bu durumun da etkili olabileceği belirtiliyor.

YENİ BAŞKAN HASAN TURAN

2011 yılından itibaren Erşat Salihi’nin yürüttüğü Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı’na, Başkan Yardımcısı Hasan Turan getirildi.

Hasan Turan, ITC içindeki muhafazakar kanadın temsilcisi olarak biliniyor.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Turan’ı göreve getirebilmek için çok çalıştığını belirtti.

Genel Merkezi Kerkük’te bulunan Irak Türkmen Cephesi, 1997 yılından bu yana Irak’taki tüm Türkmenlerin temsil edildiği en önemli siyasi parti olma özelliğini taşıyor.

SALİHİ’DEN MESAJ: GERİ ADIM ATMAYIZ

Erşat Salihi görev değişikliği sonrası yayınladığı mesajında Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına hizmete devam edeceklerini belirtti.

“Bu kutsal davanın sahipleriyiz biz. Yolumuzdan asla geri adım atmayız. Aile terbiyesi olarak bize Türkçülük aşılandı. Türkmeneli’nin Türklüğünü korumak için var gücümüzle çabalamaktayız. Daha yolun ortasında, daha güdeceğimiz uzun yıllar var önümüzde.”

Erşat Salihi istifa etti! İşte Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. Bu da mı Montrö gibi Doğu Akdeniz (Kıbrıs’ta sırada) gibi taviz girişimidir? Vay be Biden çok hızlısın!

 2. 28 Mart 2021, 22:42

  Osmanlının sonunu islamcılık getirdi , 3 kıtadan çekildik anadoluya Ata yurduna yeniden sığındık. aynı islamcılık Cumhuriyetinde sonunu getirmek uzere. Buradanda gidip sığınacak yerimiz yok artık. Seccadesini serdigi yeri vatan sayan kullanışlı aptal hurdalar icin işgal altında yaşamak fark etmez ama herkes şunu iyi bilsinki , hiç bir toprak kendisine ihanet eden üzerinde yaşayanları affetmez, üzerinden atar . binlerce yıllık bu kadim vatan toprağına ihanet edenler , bilinki bu sizin son ihanetiniz olacaktır cünki artık ihanet edeceğiniz bir vatanınız asla olmayacaktır. Ve birgün , seccadenizi serecek yeriniz bile olmayacak. Sizlerin kafası bu sözleri anlamaya yetmez , sadece tarihe not düsmek için yazdım.

 3. Cumhur ittifakımız o kadar milliyetçi ki, Barzani’ye Kerkük’ü Kürdistan yapamazsınız diyen ŞiiTürkmen/SünniTürkmen ayırımı
  yapmayan Atatürkçü Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi’yi istifafaya zorluyor yerine Davudoğlunun adamı İhvancı
  Hasan Turan’ı getirtiyor.!. Millet ittifakımız o kadar milliyetçi ki, Türkiye/İran/Irak/Suriye’de Kürdistan kurmak isteyen PKK/hdp ve ABD
  ile omuz omuza Çin’de İran’daTürkistan kurmaya uğraşıyor.!. Herkes cephesini seçmiş “Aynı ayıbı biz yapınca sakla, karşı cephe yapınca söyle” diyor..

 4. Salihi, zaten tozun dumana karıştığı iç siyasette neden saf tutma gereği duyuyor ki. Her türlü desteğine ihtiyaç duyduğun yönetimin karşısında açıkça kendini konumlandırmak pek tecrübeli adam profiline uymuyor.

 5. 29 Mart 2021, 14:08

  Mezhepçilik mi yaptı Akp acaba? Akp den her şey beklenir. Yıllarca mursi için Türkiyenin çıkarlarını heba ettiler.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!