Irak’tan ABD’yi kızdıracak adım: S-400!

Bağdat'ın S-400 hava savunma sistemi almak için Rusya ile görüşmeler yürüttüğü öne sürüldü.

Irak’tan ABD’yi kızdıracak adım: S-400!

ABD’nin İranlı komutan Kasım Süleymani’yi katlettiği suikastin ardından, ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi kararı alan Irak’ın, Rusya’dan S-400 almak için görüşmeler yürüttüğü öne sürüldü.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin Iraklı milletvekillerinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almanın imkânlarını araştıran Irak hükümeti, Rus tarafıyla bu konuda görüşmeler yürütüyor.

Haberde, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Kerim Alevi’nin açıklamalarına yer verildi. “Rusya ile S-400 füze sistemlerini görüşüyoruz, ancak henüz sözleşme imzalamadık” diyen Alevi ekledi: “Amerikalıların gerekli silahları almamıza yardım etmemekle bizi birçok kez hayal kırıklığına uğratmış olması bağlamında bu füzeleri almamız gerekiyor.”

‘3 AY ÖNCE MOSKOVA’YA GİTTİLER’

WSJ’nin aktardığına göre bir Iraklı yetkilinin üç ay önce S-400’lerle ilgili görüşmeler yapmak üzere Rusya’yı ziyaret ettiğini aktaran Alevi, ancak Irak’taki protestoların 30 Kasım 2019’da Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifasını sunmasına yol açtığı siyasi kriz nedeniyle müzakerelerin ertelendiğini belirtti.

YETKİYİ VERDİK

Komisyon üyelerinden Abdulhalık el Azzavi “Başbakana istediği herhangi bir ülkeden hava savunma sistemleri satın alma, bunun için para harcama yetkisi verdik” dedi. Azzavi, sistemlerin ‘Rusya’dan veya başka herhangi bir ülkeden’ satın alınabileceğini sözlerine ekledi.

WSJ, Irak Savunma Bakanlığı yetkililerinin yazıdaki iddialarla ilgili yorum yapmadıklarını ifade etti.

S-400’ler ne zaman aktif edilecek?