İran Ermenistan’a silah sevkiyatı iddialarını yalanladı

İran, Ermenistan'a silah ve askeri araçların İran üzerinden transit geçtiği yönündeki iddiaları yalanladı. Açıklamada "yanlış anlaşılmalara" yol açmamak için sevkiyatın durdurulduğu ve kamyonların ambara çekildiği ifade edildi.

İran Ermenistan’a silah sevkiyatı iddialarını yalanladı

Karabağ cephe hattındaki gerginliğin ardından Ermenistan'a silah ve askeri araçların İran üzerinden transit geçtiği yönündeki iddiaları gündeme gelmişti.

İran'ın Doğu Azerbaycan eyaleti Vali Yardımcısı Aliyar Rastgo, Ermenistan'ın Rusya'dan aldığı kamyonların transit geçişinin "yanlış anlaşılmalara" yol açmaması nedeniyle durdurulduğunu söyledi.

Rastgo, İran resmi ajansı IRNA'da yer alan açıklamasında, Doğu Azerbaycan'daki Nurduz Sınır Kapısı'ndan geçen araçların Ermenistan'ın Rusya'dan aldığı kamyonlar olduğunu ifade etti.

Ermenistan'a silah ve askeri araçların İran üzerinden transit geçtiği yönündeki iddiaları yalanlayan Rastgo, geçen araçların hiçbir şekilde askeri malzeme taşımadığını dile getirdi.

Sınırdan geçen söz konusu araçların Ermenistan'ın Rusya'dan aldığı Kamaz marka kamyonları taşıdığını aktaran Rastgo, "yanlış anlaşılmalara" yol açmamak için sevkiyatın durdurulduğunu ve kamyonların ambara çekildiği ni kaydetti. 

Öte yandan İran’dan “Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tutumumuz açık” açıklaması da yapıldı. 

İRAN’DAN TÜRKİYE VE RUSYA’YA ÇAĞRI 

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii "İran, Türkiye ve Rusya, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi için Birleşmiş Milletler kararlarının uygulanması yönünde iki komşu ülkeye yardım edebilir" ifadelerini kullandı. 

Rebii "İki ülkenin birbiriyle konuşması ve sorunları çözmesi dışında başka bir çözüm tanımıyor ve diğer tüm seçeneklerin bölge halkının çıkarlarına hizmet etmeyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.