İran’a dünyadan tepki yağıyor!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fordow'daki nükleer tesisde yer alan 1044 santrifüje gaz enjekte etmeye başlayacaklarını duyurdu. Bu açıklamanın ardından Avrupa Birliği (AB), Fransa ve Rusya'dan açıklamalar geldi.

İran’a dünyadan tepki yağıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan ayrılması sonrasında tırmanan gerilim artıyor. ABD’nin İran’a yaptırımlar uygulamasının ardından Tahran yönetiminden arkaya arkaya açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Dün İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 30 yeni adet gelişmiş IR-6 santrifüj geliştirmeye başlayacaklarını duyurmuştu. Salihi, uranyum üretim miktarını 450 gramdan 5 kilogramın üzerine çıkardıklarını da açıklamıştı.

BUGÜN YENİ BİR GELİŞME YAŞANDI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmanın rafa kalkmasının ardından dördüncü ve yeni bir adım daha attıklarını belirtti. Ruhani, ülkesinin artık Fordow’daki santrifüjleri kullanmaya başlayacağını ve bu sebepten ötürü tesiste bulunan 1044 santrifüje gaz enjekte etmeye başlayacağını duyurdu.

Tahran yönetimi, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden sonra taahhütlerinden bir bir vazgeçmiş ve tekrar nükleer üretime başlamıştı.

DÜNYADAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELİYOR

Bu açıklamanın ardından Avrupa Birliği (AB), Fransa ve Rusya’dan açıklamalar geldi.

AB’den yapılan açıklamada, “İran’ın aldığı karar dolayısıyla endişeliyiz” ifadesi kullanılırken, Kremlin’den yapılan açıklamada ise, “İran’ın kendisine yönelik benzeri görülmemiş yaptırımlara ilişkin endişesini de anlayışla karşılıyoruz. İran’a yasa dışı yaptırımlar uygulanıyor. Anlaşmaya dair gelişmeleri ise endişeyle izliyoruz. Rusya anlaşmanın korunmasından yana” denildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İran’ın yaptığı açıklamalar 2015 nükleer anlaşmasına aykırı. İran’ın faaliyetleri konusunda UAEA’dan gelecek raporu bekliyoruz. Fransa 2015 nükleer anlaşmasına bağlı olmaya devam ediyor ve İran’a kararlarına gözden geçirmesi için uyarıyor” ifadeleri kullanıldı.