İranlı 225 milletvekilinden Erdoğan’a kınama

İran Meclisi'nde bazı milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'da okuduğu şiir nedeniyle ortak bir kınama metni yayımladı.

İranlı 225 milletvekilinden Erdoğan’a kınama

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İranlı 225 milletvekilinin imzaladığı metinde, "Kendisinden iyi komşuluk, İslam dünyasının birliği, bölgede barış ve istikrarın tesisi beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şaşırtıcı ve beklenmedik ayrılıkçı bir dil kullanmasını şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Söz konusu metinde ayrıca, İran topraklarında yaşayanların tek bir millet ve ayrılamaz bütün olduğu yazıldı.

İran Meclisi'nde toplam 286 milletvekili bulunuyor.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan'ın Bakü'deki askeri törende okuduğu şiir tartışma yaratmış, İranlı yetkililer bunun toprak bütünlüklerini hedef aldığını savunmuşlardı.

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Erdoğan'ın Bakü’de İran’ın toprak bütünlüğünü hedef alan sözlerine tepki göstermek için Türk büyükelçi bakanlığa çağrıldı Erdoğan'ın sözleri kabul edilemez" denilmişti.

İRAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN 'KARDEŞLİK' MESAJI

İran Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından #Kardeşlik etiketiyle "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Zarif arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, son zamanlarda yaşanan yanlış anlaşılma giderildi ve taraflar, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve genişletilmesinin önemini vurguladı." paylaşımı yapılmıştı.