İşçilerin cesedi dahi bulunamadı: Fabrika sahibi neden gözaltında değil?

Sakarya'daki havai fişek patlamasında dayısını kaybeden Avukat Gülşen Uzuner, Fabrika sahibinin gözaltına alınmamasına ve Cumhurbaşkanı tarafından aranmasına tepki gösterdi.

İşçilerin cesedi dahi bulunamadı: Fabrika sahibi neden gözaltında değil?

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 4 işçinin öldüğü, 114 işçinin yaralandığı havai fişek fabrikasında ekiplerin soğutma ve kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Kayıp işçilerinin yakınlarının fabrika önünde acı bekleyişi sürüyor. Çalışanların yakınları fabrikanın güvenlik sorunları olduğunu belirterek tepki göstermişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Hendek ilçesindeki fabrikada yaşanan patlamaya ilişkin 3 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturmada sorumlu müdür ve 2 ustabaşı gözaltına alındı.

Yakınından haber alamayanlardan biri de Avukat Gülşen Uzuner. Twitter hesabından yaptığı açıklamada dayısını patlamada yaşamını yitirdiğini belirterek DNA testi için örnek verildiği bilgisini paylaştı.

Gülşen Uzuner, fabrikanın sahibi olan Yaşar Coşkun’un neden gözaltına alınmadığını da sordu.

Uzuner’in paylaşımı şöyle:

“Fabrika sahibi görevinin başında dedi ülkedeki en yetkili ağzı. Benim bildiğim gözaltında olması gerekiyor onun. Suç delillerini karartmaması, örtbas etmemesi, kaçmaması için!

Dayımı Hendek’teki patlamada kaybettik. DNA testi için örnek verildi; henüz sonuç yok. Yaralı ve ölüm kayıtlarında adı yok, bedeni yok. Ama aileyi arayıp diyor ki muhtar cenazeniz yolda geliyor, patron demiş. Devlet bilmiyor, patron nereden biliyor? Cenaze mi kaçırıyorsunuz?”