İskilipli Atıf parkında Cumhuriyet anmasına tarihçiler ne dedi?

Çorum Valiliğinin, İskilipli Atıf isimli parkta Cumhuriyet bayramı için kutlama töreni organize etmesine tarihçilerden tepki geldi. 

İskilipli Atıf parkında Cumhuriyet anmasına tarihçiler ne dedi?
İskilipli Atıf parkında Cumhuriyet anmasına tarihçiler ne dedi?

MUSTAFA K. EROL / VERYANSIN TV

Veryansın Tv’ye konuşan tarihçiler Çorum Valiliğinin tarafından oluşturulan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programında, vatana ihanet suçundan 1926 yılında idam edilen İskilipli Atıf’ın adının verildiği parkın olmasına tepki gösterdi. Tarihçi Sinan Meydan, milletin aklıyla alay edildiğini belirtti. Tarihçi Ümit Doğan da, kararın Çorum halkına zarar verdiğini söyledi.

‘ZARAR GÖREN ÇORUM HALKI OLUYOR’

“Öncelikle Türkiye'de İskilipli Atıf'ın adının bir parka verilmesini doğru bulmuyorum. Yeni kitabım İskilipli Atıf Gerçeği'nde mahkeme tutanaklarını ve diğer birçok belgeyi yayınladım. İskilipli Atıf'ın milli mücadele aleyhtarlığı da idam nedeninin şapka takmamak olmadığı da artık belgelerle ispatlandı” diyen Ümit Doğan, şunları söyledi:

“Bundan sonra İskilipli Atıf'ın adı, cadde veya sokak olur, park olur, devlet kurumları olur, verildiği yerlerden kaldırılmalıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinin İskilipli Atıf parkında yapılmasına hem güldüm hem üzüldüm. İskilipli Atıf Cumhuriyet rejimine isyan ettiği için idam edilmiş bir şahsiyet. İskilipli Atıf'ın adını bir parka veriyorsunuz sonra Atıf'ın düşman olduğu Cumhuriyeti simgeleyen bir bayramın kutlamasını bu parkta yapıyorsunuz. İskilipli Atıf meselesi tarihi bir meseledir ve siyaset sahnesinden bir an evvel kaldırılmalıdır. Çünkü zarar gören Çorum halkı oluyor.”

UTANILACAK BİR DURUM

Sinan Meydan, tartışmalı kararla ilgili şunları belirtti:

“İki boyutu var. İskilipli Atıf, Kurtuluş Savaşında karşı olduğunu bildiğimiz, ihanet bildirileriyle kurtuluş mücadelesine açıkça cephe almış biri... Şapka devrimini bahane ederek halkı kışkırtmış ve bu nedenlerle de vatana ihanetten yargılanmıştır. Birincisi, bir parka vatana ihanetten yargılanan birinin adını vermek yanlıştı. İkincisi orada cumhuriyeti kutlamak abesle iştigal bir durumdur; çünkü bu kişi cumhuriyete karşı. Bu utanılacak bir şeydir. Milletin aklıyla alay etmektir.

MEZARI BAŞINDA ANMIŞTI

Vali Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İskilipli Atıf için geçen yıl mezarı başında yapılan anma törenine katılmış ve tepkiyle karşılanmışlardı.
Geçen yılki anma törenlerine ayrıca, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül de katılmıştı.