'İslami' hanzoluk

Nazif Ay yazdı...

'İslami' hanzoluk

İSLAMİ GÂVURİZM yazım çok büyük ses getirdi.

Ama peki, İslamcılığı gereği gibi tanımlayabilmek için o yazıdaki çerçeve yeterli miydi, elbette HAYIR!

Şimdi bir de size İSLAMİ HANZOLUK nedir, onu tanıtayım.

Hanzoluk, yöresel bir aşağılama sözcüğü değildir, en başta buna vurgu yapmalıyım!

Hanzoluk; argomuza kalitesizliği, kaba sabalığı, görgüsüzlüğü ve sosyal uyumsuzluktaki vahşiliği ifade eden bir sözcüktür. Kötülüğe yorulabilecek her şeyi kapsayan anlamıyla layık olanlar için en isabetli bir sıfatlamadır.

O halde ana konuya dönecek olursak, şöyle bir düşünelim isterseniz, nelerdir, hangi göstergelerdir, İslam adına yapılan veya İslamcılık hanesine yazılsın diye ortaya konan, tanık olduğumuz İSLAMİ HANZOLUKLAR…

İSLAMİ HANZOLUK ÖRNEKLERİ

Namazda dik duruş ibadetin esası (tadil-i erkan) olduğu halde bu kuralı göz ardı etmek, güya alçakgönüllü oluşu öne çıkarmak için süklüm püklüm ezik ve arabesk görüntüyle objektiflere poz vermektir, İSLAMİ HANZOLUK.

Yol ortasında, toplu taşıma araçlarında, kamuya açık alanlarda, üstelik bazen cemaat yaparak namaz kılmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

10 yaşına gelen çocuğunuza namazı kılmasını emredin, kılmazsa gerekirse dövün!” deyip bu vahşi tavsiyeyi Peygamber sözü olarak satmadır, İSLAMİ HANZOLUK.

"Peygamberimiz buyuruyor ki" sözünün ne denli ilgi uyandırdığını bilen İslamcı yazarların bu ifadeyi kitaplarında en etkili silah olarak kullanmaları, kadını aşağılayıp lanetli göstermeleridir, İSLAMİ HANZOLUK.

Kadınlar okutulmasın, eğitim öğretim görmesin. Onların gerçek okulu evidir” şaklabanlığı yapmak ama hastalandığında sedye üzerinde yalvaran bakışlarla kadın doktordan medet ummaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Kadın/ erkek elini sıkmamanın dindarlık olduğunu düşünen ele düşmüş güruhun, menfaatleri gerektiğinde İslam hukukunun (fıkıh) en sefil fetva ismi DARÜLHARP gerekçesine uyarak namahremlerin hem elini sıkma hem bazen haremine atıp cariye kılma pişkinliğidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Elalemin kadınına kızına tesettürü, hem de şiddetle emretmek, ancak kendi kızı kot pantolon/jeans giydiğinde sebebini soranlara “Ama ona bayağı yakışıyor” gibisinden zevzeklik arz eden ideolocya yazarı dinci şairin derekesine yuvarlanmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Kadınların kutsal varlık olduğunu tekrarladığı halde en kutsal varlıkları olan annesinden, kız kardeşinden, kızından tahrik olduğunu itiraf etme şerefsizliğidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Köpek olan yere melekler girmez” anlamlı hadisler uydurmak, günahsız hayvancıkları zalimlerin gözünde hedef yapmak, gerektiğinde onların itlaf edilmesini özendirmektir, İSLAMİ HANZOLUK.

Doğayı tahrip edip gecekondu mantığını tüm ahlaksız ticari faaliyetlerine temel yapanların Allah’tan cennet isteme çelişkisidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Camilerini ya gecekondu vasfıyla inşa etme veya öteki dinlerin mabetlerini dönüştürme ile yaşama sokma bedavacılığıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

İslam’ın nezaketine isyan edercesine dinin alameti sayılan simge ve sembolleri göze ve kulağa saldırarak sergilemeye çalışmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Dini bayramlarda tanıdıklarına kamyon arkası manilerle kutlama mesajları çekip taciz etmedir, İSLAMİ HANZOLUK.

Günaydın, merhaba, iyi günler/ iyi akşamlar/ iyi geceler” şeklindeki görgü kurallarını Batıcı özentiliği sanmak, onların yerine “Selamün aleyküm, hayırlı günler/ hayırlı cumalar/ hayırlı geceler vb” ifadelerini kullanmanın dindarlık olduğu savına bıkmaz usanmaz takıntıyla sarılmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Karşılaştığında tek düze dindarlığını tatmin etmek için “Selamün aleyküm” demesi yetmiyormuş gibi, Peygamber’in sünnetinde bile yer almayan dindoşluk atağıyla ayrılırken de “Selamün aleyküm” lafzının gereksizliğinde boğulmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Fetva aldığı haysiyetsiz şeyhine uyarak kamu malını, yetim hakkını gasp eden haramzadenin, çevresindeki fakir fukarayı görmemek için hangi ayağının önce adımını atacağını hesap etmeden köşe bucak halktan kaçması ama tuvalete girerken sol ayağı önceleyip sünnete uymakla iyi Müslüman olunacağını haykırma soytarılığıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

Yeni toprağa verilmiş mevtanın başında, kabir meleklerinin suallerine cevap verebilmesi için “Telkin” adı altında ona kopya verme, daha da tuhafı bu suflörlüğü Arapça diliyle icra etme saçmalığıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

Yerlilik ve millilikten dem vurup Batı’nın ve İsrail’in önünde secde etmektir, İSLAMİ HANZOLUK.

Kur’an’daki azgın topluluklar hakkındaki hikâyeleri sohbet konusu yapmaya bayılanların, ellerine fırsat geçip kapitalizmin hovarda tanrısı olduklarında hedonizmin/hazcılığın dibine dibine vurup azmasıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

İmam Hatipleşmeyi teşvik etmesine karşın, çoluk çocuğunu kolejlerde ve Batı’daki öğretim kurumlarında okutmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Boğaziçi Üniversitesi’nin, “Gençleri dinsizleştirmek için” kurulduğu şeklindeki aptalca tezini, feminen isme/nick’e sahip olma utancını unutarak güya ağır ağabey pozuyla dillendirip paylaşmaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Kaliteli insanlara ve saygın eğitim kurumlarında hakkıyla öğrenim gören gençlere “ELİT” etiketi takmak; ancak kendi pespayeliğini, karaktersizliğini, kültürsüzlüğünü, fitnebazlığını, küfürbazlığını ve kalitesizliğini itiraf edememektir, İSLAMİ HANZOLUK.

Eğitim görmeyip cahil kalmanın erdem olduğunu savunan -sözde- akademisyenin, o üyeliğe getirilme macerasıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

Siyasi liderinin dindar olduğuna aşırı anlam yüklediği için onun çirkin meymenetsizliğine, uğurdan azade suratsızlığına yakışıklılık, bet ses tonuna da karizma olarak iman etme midesizliğidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Koskoca devlet başkanlığını üstlenen zatın, İslamcılığın sadeliğini ispatlama iddiasıyla milletin karşısına masa örtüsü kıvamında takım elbise giyip çıkma orta oyunudur, İSLAMİ HANZOLUK.

İslamcı siyasete yaranmak için “Bana deri giysili adamlar sarktı, tecavüz etmeye kalktı” gibisinden, hangi şuuraltı fantezisine dayandığı tespit edilemeyen psikolojik dışa vurumdur, İSLAMİ HANZOLUK.

Bana rüyada malum oldu” veya “Şeyh efendi bana gayptan haber verdi” veyahut “Sunuhatla, ilhamla, manevi keşif ile bana zahir oldu” diyerek bilimsel verilere sırt dönmek, mistik hezeyana yol vermektir, İSLAMİ HANZOLUK.

Zihinsel engelli öğrenciye nasıl abdest alınacağı öğretilebilir adlı ahmakça tez hazırlatma garabeti ve komedisidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Diğer dinlerin veya felsefi görüşlerin sapık olduğuna itikat etmek, cennete sadece kendilerinin gireceğini ileri sürmektir, İSLAMİ HANZOLUK.

II. Abdülhamit’in zavallı beli bükük fotoğrafından tevazu çıkartıp kendini ona benzetme riyakârlığıdır, İSLAMİ HANZOLUK.

Atatürk’ün kendine güvenen beli dik ve kendinden emin profilinden olumsuz etkilenmek, o asaleti firavun şımarıklığına benzetme öz güvensizliğidir, İSLAMİ HANZOLUK.

Atatürk’ün ve milli kahramanların hatırası önünde saygı duruşunun “Putperestlik” olduğu iftirasına bel bağlamaktır, İSLAMİ HANZOLUK.

Bu kadarı yeter mi bilmiyorum, yetmezse daha birçok İSLAMİ HANZOLUK örnekleri var ve benim onları ifşa etme cesaretim, basiretim, irfanım ve edebi hâkimiyetim fazlasıyla mevcut…

Partilere ve tv kanallarına yavşayan ilahiyatçı kartvizitliler bu cesareti ve feraseti gösteremezler, çünkü onlara ne kadar emir ve maaş verilirse o kadar cümle kurarlar ve o miktarda kahramanlık taslarlar…

Twitter hesabım: @NazifAy14