Isparta Valiliği’nden ‘elektrik kesintisi’ açıklaması

featured

Isparta’da etkili kar yağışından dolayı iki gündür şehrin büyük bölümünde elektrik kesintisi yaşanıyor. Felaketin yaşandığı günlerde Ankara’da olan belediye başkanı ise kuraklık olmaması için kar yağışından memnun olduklarını söyledi. Dondurucu soğukta elektriksiz kalan vatandaşlar sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalıştı. Isparta Valiliği’nden yapılan son açıklamada, “Aralıksız devam eden çalışmalar sonucu günün ilerleyen saatlerinde şehrimizin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır” denildi.

Isparta’da perşembe gününden beri etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle kentte elektrik kesintileri halkı canından bezdirdi. Elektriklerin ne zaman verileceği ise henüz netlik kazanmadı.

Dondurucu soğuğa 2 gündür elektrik kesintisi de eklenince şehirde hayat adeta felç oldu. Sosyal medyada paylaşımlar yapan Ispartalılar, “Elektrik yok, kombiler çalışmıyor” diyerek isyan etti.

Isparta’nın Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Uluborlu, Senirkent ve Sütçüler ilçeleri ve bu merkezlere bağlı köy, mahalle ve beldeler başta olmak üzere, Isparta’nın yüzde 90’ı kış ortasında elektriksiz kaldı.

BELEDİYE BAŞKANI BAŞDEĞİRMEN: SABIR BEKLİYORUZ

Kar yağışının yoğun yağdığı saatlerde Ankara’da olduğu iddia edilen Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ise sonraki saatlerde yaşanan durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başdeğirmen, “Şehrimizde son 20 yılın en yoğun kar yağışını gördük. 1000 personelimizle sahadayız, iş makinelerimiz ve araçlarımızda çalışmalarını sürdürüyor. Ara sokaklar ve giremediğimiz yerler için vatandaşlarımızdan biraz sabır bekliyoruz, her yere gireceğiz. Karla mücadelemiz 7/24 devam edecek.” dedi.

ENERJİ BAKANI VE AFAD BAŞKANI ISPARTA’YA GİDİYOR

Gerçekleşen çalışmaları yerinde görmek ve enkazlari yerinde incelemek üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Isparta’ya gidecek.

Öte yandan gelecek heyetlerin arasında İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in bu sabah Isparta’da gitmeleri bekleniyor.

AEDAŞ’TAN AÇIKLAMA

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından yapılan açıklamada saatlerce hiç durmadan yağan karın sebep olduğu yükün ve aşırı buzlanmanın etkisi ile önemli sayıda enerji nakil hattının ağır hasar aldığı bildirildi.

İşte o açıklama:

“Antalya, Burdur ve Isparta’da elektrik dağıtımını üstlenen şirketimiz, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen uyarı çerçevesinde kar yağışı başlamadan önce harekete geçmiş ve “kriz masası” oluşturarak yoğun bir şekilde çalışmalarına başlamıştır. Bölgedeki personel sayısı 3 kat artırılırken arızalara müdahale için 55 araç ve 20 jeneratör kritik noktalarda konumlandırılmıştır. Ancak kar yağışının tahminlerin çok üzerinde olması, özellikle kırsal bölgelerdeki arızalara ulaşmada sıkıntıya yol açtığından müdahalelerde bazı gecikmeler söz konusu olmuştur.

Ekiplerimizin ilk andan itibaren arızalara müdahalesi aralıksız bir şekilde devam etmekte olup; kamu ve özel sektör elbirliği ile bölgede özverili bir çalışma sergilenmektedir. Ayrıca dost şirketlerimiz BEDAŞ, ÇEDAŞ, ADM, Meram EDAŞve Osmangazi EDAŞ tarafından da bölgemize destek amaçlı personel ve araç takviyesi gönderilmiştir.

Yoğun çalışmalar sonrasında aynı gece şehir merkezinde orta gerilim seviyesindeki arızaların tamamı giderilirken, alçak gerilim bölgelerindeki çalışmalarımız sürmektedir. Bu sırada vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirebilmek için 3.056 kVA kapasiteye sahip jeneratörlerimiz ile bölgemizdeki kritik noktalara da enerji sağlanmaktadır.

Bu çalışmalar esnasında şu ana kadar yaklaşık olarak 660 km Orta Gerilim, 4500 km Alçak Gerilim hattı ekiplerimiz tarafından kontrol edilip, iletkenleri etkisi altına alan buz yükünden temizlenerek enerjilendirme yapılmıştır.

Bu zorlu süreçte Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları en aza indirmek için var gücümüz ile çalıştığımızı bildirir, gösterdikleri anlayış için tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

Saygılarımızla Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Ispartalılar sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarla elektrik sorununu ülke gündemine soktular.

ISPARTA’DA DURUMU VİDEO ÇEKEREK ANLATTI

Isparta’da bir vatandaş tiktok’tan paylaştığı videoda “Buradan Isparta Belediyesi’ne sesleniyorum! 27 saattir elektriğimiz, doğalgazımız yok. 3 tane küçük çocuk var bu evde, 2 tane yaşlı insan var. İlla bir dikkatinizi çekmek için birilerin ölmesi mi lazım? Şu sokağa bi bakın ya, bir tane kepçe gelmiyor. Ambulans çağırsak, ambulans girmiyor. Siz o makamlarınızda rahat oturun, illa birilerinin ölmesi mi lazım dikkatinizi çekmek için” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Isparta Valiliği’nin şehirdeki kapalı yolların durumu ve uzun süredir devam eden elektrik kesintisi hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz genelinde perşembe günü sabahı başlayıp kesintisiz 9 saat süren yoğun kar yağışı sebebiyle kapanan il, ilçe ve köy yollarının tamamı ulaşıma açılmış olup, anlık müdahaleyi gerektiren durumlarda ise Karayolları ve İl Özel İdaresi ekiplerince yürütülen çalışmalarla ulaşım aralıksız sağlanmaktadır.

İl ve ilçe merkezlerinde bulunan ana arterler ve caddelerde ulaşım sağlanmış olup, bazı sokaklar ve ara bağlantı yollarında ise başta belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının aralıksız çalışmaları devam etmektedir.

Enerji nakil hatlarında meydana gelen yıkılmalar ve hat kopmalarından dolayı il genelinde bazı köy ve mahallelere henüz yeterli ve düzenli elektrik enerjisi verilememektedir.

İl ve ilçelerimizin aynı anda tamamına elektrik verilememesinden kaynaklı aydınlatma, ısınma, haberleşme ve internet bağlantı sıkıntıları halen yaşanmaktadır.

Elektrik enerjinin en kısa zamanda verilebilmesi için, TEDAŞ, TEİAŞ ve Akdeniz İletişim AŞ. olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar, ilave olarak çevre illerden de gelen takviye ekip ve yeteri sayıda araçla çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedirler.

Enerji nakil hatlarında meydana gelen yoğun kar ve buzlanmadan dolayı oluşan direk ve hat kopmalarının geniş bir alanda ve farklı akslarda oluşması, çalışma yapılacak hatların yüksek kesimlerde bulunması, 1 metreye ulaşan kar kalınlığı ve ulaşılmasındaki zorluklar nedeniyle arızaların giderilmesinde ve şehrimizin tamamına elektrik verilebilmesinde gecikmelere sebep olmaktadır. Bazı bölgeler ise geçici olarak jeneratörlerle desteklenmektedir.

Aralıksız devam eden bu çalışmalar sonucu günün ilerleyen saatlerinde şehrimizin elektrik enerji ihtiyacı karşılanacaktır.”

Isparta Valiliği’nden ‘elektrik kesintisi’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 ay önce

    Fondas belediye de değil ustelik

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!