İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden İmamoğlu’na ‘kayıp atlar’ yanıtı

featured

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adalar’daki sahiplendirilmiş atların denetim ve kontrolünün İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi İl/İlçe Tarım Orman Müdürlükleri yetkisinde olmadığını, atların İBB tarafından alındığını ve onların uhdesine geçtiğini açıkladı. Adaların Atları Platformu gönüllüleri de, yetkililere atların durumunu takip etmeleri için çağrıda bulundu.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “Özel bir televizyon kanalında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul Adalar’daki sahiplendirdikleri atlara ilişkin ‘Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık.’ iddialarını ortaya atmıştır. Söz konusu iddialar gerçek dışıdır.” denildi.

Açıklamada, atların sahiplendirilme meselesine ilişkin şu ifadeler yer aldı:

‘MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRDİ’

“Sahiplendirilme meselesi, İBB’nin atları sahiplendirme aşamasında Bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün tek görevi; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlemektir, bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İl Müdürlüğümüz üzerine düşen bu görevi de yerine getirmiştir.”

‘SORUMLULUK TAMAMEN İBB’DE’

Bundan sonraki sorumluluğun tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesinde olduğu belirtilen açıklamada, 861 atın İBB yetkililerince tamamen kendi kriterlerine göre belirledikleri kurum/kuruluş ve kişilere gönderildiği bildirildi.

Açıklamada, “Sahiplendirilmiş atların ‘denetim ve kontrolü’ Sayın İmamoğlu’nun iddia ettiği gibi İl/İlçe Tarım Orman Müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır. Adalar’daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında “At Sahiplendirme Taahhütnamesi’ imzalanarak, iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

‘ATLARIN UYDUDAN İZLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Adalarda bulunan tüm atların 2011 yılından itibaren çiplendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uygulanan çipler, atların ‘tanımlama numarasından’ ibaret olup bu çiplerin ‘uzaktan veya uydudan izlenmesi’ gibi bir durum söz konusu değildir. Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’nin atların yerini bilmelerine imkan yoktur.” 

GÖNÜLLÜLERDEN AÇIKLAMA: SUÇUK OLDU DEYİP GEÇEMEYİZ

Öte yandan, Adaların Atları Platformu gönüllüleri, çip takılarak farklı illere gönderilen 860 at ile Büyükada’daki ahırda bulunan 114 atın akıbetinden endişelendiklerini belirterek, yetkililere atların durumunu takip etmeleri için çağrıda bulundu. Adaların Atları Platformu gönüllülerinden Zeynep Alper konuya ilişkin yaptığı açıklamada, platform olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Tarım ve Orman Bakanlığına, 860 atın çiplerini takip etmelerini ve gönderildikleri yerlerdeki atların çip numaralarıyla karşılaştırmalarını talep ettiklerini söyledi. O atların bulunmasını istediklerini dile getiren Alper, “(Sucuk oldu) deyip geçemeyiz. Çünkü birçoğu yaşıyor ama İBB’nin taahhütname yaptığı yerlerin değil, başkalarının elinde. Atların şartları kötüyse geri getirilmeleri gerekiyor. Bu hem belediyenin hem de bakanlığın sorumluluğundadır.” diye konuştu.

‘ATLAR AHIRLARDA HAPSEDİLDİĞİ İÇİN ÖLÜYOR’

İBB’nin elinde bulunan 114 atın Büyükada’da İSPARK ahırında tutulduğunu hatırlatan Alper, sözlerine şöyle devam etti:

“114 at, ahırdan dışarı çıkarılmıyor, hapsediliyor. Ahıra gidiyoruz ama atları göremiyoruz. Sadece 10 tane zabıta atını dışarı çıkarıp gezdiriyorlar. Siz bunları alıp hapsedip önüne sadece ot koyarak, su koyarak bakamazsınız… O zaman ölürler, zaten ölüyorlar da. İBB’nin açıkladığı rakamda 224 atın öldüğü söyleniyor. O atlar da zaten ruam hastalığından ya da başka bir hastalıktan ölmediler, atlar ahırlara hapsedildikleri için öldüler. İBB ne yazık ki atların şartlarını değiştirmek, hapsettiği atları dışarı çıkarmak ve kaybedilen atların izini sürmek yerine hala kamuoyunu yanıltacak haberler yapma peşinde koşuyor.”

‘İMAMOĞLU’NUN SÖYLEDİKLERİ DOĞRU DEĞİL’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Adalar’da atların bulunduğu ahırı herkesin gidip gezebildiğini söylediğini hatırlatan Alper, “İmamoğlu’nun söyledikleri doğru değil. ‘Atlar mutlu’ diyor, oysaki hapisler. ‘İyi bakıyoruz’ diyor ama hiç dışarı çıkarmıyorlar. ‘Gelin ahırı görün’ diyor ama İSPARK ahırına girmemize izin vermiyorlar.” dedi.

‘ATLARIN ŞU ANDA NEREDE VE KAÇININ HAYATTA OLDUĞUNU AÇIKLAMALILAR’

Adaların Atları Platformu gönüllüsü Melis Yılmaz da, Dörtyol’da olduğu gibi diğer belediyelerde de el değiştiren atlar olduğunu ve bu atların şu anda nerede olduğunu sorduklarını aktardı.

İBB’nin, 860 atın nerelere dağıtıldığını açıkladığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ancak bu atlar Haziran 2020’den beri gönderiliyor. Gönderildikleri yerde alınır alınmaz el değiştirdiklerini öğrendik ve konuyu duyurduk. Bizim aylardır sorduğumuz sorular var ama taraflar ancak bu konu politik çekişmeye dönünce açıklama yapıyor. Şeffaf değiller ve atları her gün takip edenlerin uyarılarını dikkate almıyorlar. İBB, atları gönderdiği yerde denetim yapacağını söylemişti. Bu denetimi yapmalı, atların şu anda nerede olduğunu ve kaçının hayatta olduğunu açıklamalı.”

105 atın, “ruam hastalığına yakalandı” denilerek itlaf edildiğini anımsatan Yılmaz, İBB’ye geçmeden önce de 300 kadar atın telef olduğunu, karantinada telef olanlardan yetkililerin ve atlara bakmayan sahiplerinin sorumlu olduğunu anlattı.

İBB’nin satın alma işlemlerini Mart 2020’de bitirdiğini, bundan sonra telef olan atlardan İBB’nin sorumlu olduğunu öne süren Yılmaz, “Faytonu işkence ile özdeşleştirdiler ancak faytonsuz dönemde misliyle at öldü. Valiliğin koyduğu 6 aylık ağır karantina çoktan bitti ama İBB hala atları ahırdan çıkarmıyor.” dedi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden İmamoğlu’na ‘kayıp atlar’ yanıtı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ya bırak şu atlar meselesini, sen kimsinki bu sorunu çözeceksin. Sen Cumhuriyet Savcısına FETÖ iltisaklı işadamlarında kurduğun ortaklığın hesabını ver bi…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!