Sağlık Bakanı Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'da maymun çiçeği hastası olabileceğiyle ilgili medyada konu edilen 4 kişi için gerekli testlerin yapıldığını ve sonuçlarının negatif olduğunu söyledi.

featured

Sultangazi Habibler Caddesi’nde bulunan eczaneye gelen yabancı uyruklu 2 kişi, ellerindeki yaraları gösterip ilaç istedi. Eczacı yaraların, ‘Maymun çiçeği’ olabileceğinden şüphelenerek, yetkililere haber verdi. 2 kişi eczaneden krem alarak çıktı. Polis ve sağlık ekipleri, eczaneden çıkarak ilerleyen 2 kişi ile yanlarındaki arkadaşlarını cadde üzerinde durdurdu. 3 kişi ambulansla hastanede götürüldü.

TEST SONUÇLARI NEGATİF

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul’da, MAYMUN ÇİÇEĞİ hastası olabileceği şüphesiyle medyada konu edilen 4 KİŞİ için gerekli testler yapılmış, 4’ünün de TEST SONUCU NEGATİF çıkmıştır. Türkiye’de, şu ana dek Maymun Çiçeği tanısı konmuş hasta yoktur. “Ya öyleyse” gibi düşüncelerle kaygıya yol açılmamalıdır.”

‘MAYMUN ÇİÇEĞİ’NE ÇOK BENZİYORDU’

Eczacı Esra Koca, “Dün hastalar vardı burada. Afgan 2 kişi geldi. Ellerini gösterdiler, ellerinde yuvarlak tohuma benzeyen yaralar vardı. ‘Bir saniye’ dedim, doktor birini aradım. Doktor fotoğraf çekmemi söyledi. Fotoğraflarını çektim, doktora attım. O da yetkililere haber vermiş. Hastalık Maymun çiçeği olabilir diye şüphelendik. Maymun Çiçeği’ne çok benziyordu. Antibiyotik ilaç kullanmış iyi gelmemiş o yüzden virüs olabilir diye düşündüm. Onlar gittikten sonra her yeri dezenfekte ettim” dedi.

‘KOLLARINDA SULU, YANMIŞ GİBİ YARALAR VARDI’

Cadde üzerinde esnaf olan Mehmet Yuvakgil “Sabah saatlerinde polisler bize fotoğraf gösterdi, ‘Bu kişiyi gördünüz mü?’ dediler. Biz de neden aradıklarını merak edip araştırdık, Maymun çiçeği olduğunu öğrendik. Aradan 5-6 saat geçtikten sonra emniyet mensupları burayı kapattılar. Fark ettik ki, o çocukları yakalamışlar. 3 Afgan asıllı kişi vardı. Sağlık ekipleri çocukları alıp gitti. Çocukların kollarında sulu, yanmış gibi yaralar vardı. İster istemez tedirginlik oluyor” diye konuştu. Maymun çiçeği şüphesi olan 3 yabancı uyruklunun test sonucu beklenirken yaraların sebebinin ‘suçiçeği’ olabileceği de kaydedildi.

Sağlık Bakanı Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 8 ay önce

  ne kadar yabancı o kadar bılınmeyen hastalık.

 2. Uyuz geldi,bit geldi,cov geldi, maymun çiçeği yahu şu sınırları ne zaman kapatacağız. Allah buna sebep olanların sevdiklerinden çıkartsin.

 3. 8 ay önce

  Varsın maymun çiçeği olmasın, su çiçeği olması normal mi, su çiçeğinin de aşısı yıllardır üretilmiyor.

 4. 8 ay önce

  Tayyonun ensarlari bunlar.

 5. 8 ay önce

  Üç doz MRNA aşısı ile toplumsal bağışıklık sağlanana kadar iki yıl eve kapanalım acilen. Maske artı sosyal mesafe ve kafamıza birer huni ile bu günleri de atlatacağız merak etmeyin. Gerçi millette para kalmadı, evde kalın demeye de gerek yok artık.

 6. 8 ay önce

  Ülkeye kim girdi, ne getirdi belli değil, beyefendi de umutsuzluğa düşüp ülkeyi terk edenlerle uğraşıyor. Hatta daha fazlası gitsin istiyor. Bunlara yer açılsın diye..

  Cevapla
 7. 8 ay önce

  Harika yorum 🙂

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!