İstanbul dahil birçok kenti fırtına vurdu

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından İstanbul dahil birçok kentte fırtına etkisini artırmaya başladı. Dalgaların getirdiği kırmızı yosunlar Kadıköy'de Caddebostan sahilini kapladı. Bodrum, Çanakkale ve Balıkesir'de fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Tekirdağ'da ise etkili olan kuvvetli rüzgarda balıkçılar, denize açılamadı, barınakta bağlı bir tekne battı.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından uyarısı yapılan lodos, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında etkili olmaya başladı.

Lodos nedeniyle yüksek dalgalar oluşurken, dalgaların getirdiği kırmızı yosunlar Kadıköy’de Caddebostan sahilini kapladı.

Dalgalarla gelen yosunlar belediye ekiplerince toplanıyor.

DALGALAR SAHİLİ DÖVDÜ

Lodosun etkisi ile Avcılar sahili boyunca dalgalar kayalıkları ve sahili dövdü. Dalga yükseklikleri zaman zaman 5 metreyi buldu.

İDO İskelesi’nin hemen yan tarafına dalgaların denizdeki pislikleri getirdiği görüldü.

ÇATI UÇTU, 3 OTOMOBİL ZARAR GÖRDÜ

Uğur Mumcu Mahallesi’nde ise şiddetli rüzgar nedeniyle bir binanın çatısından demir tente parçaları düştü. Cadde üzerinde park halindeki 3 otomobil üzerine devrilen çatı, otomobillerde hasar oluşturdu. Çatı uçtuğu sırada caddede kimsenin olmadığı öğrenildi.

‘BİZ ÇOK KORKTUK DEPREM OLDU SANDIK’

Cadde üzerinde esnaf olan Saliha Öğretmen, “Ben zaten iş yerindeydim bir sesler geldi. Bir baktık çatı komple araçların üzerinde. İnsanlar toplandı yüksek bir ses geldi, biz çok korktuk. Deprem olduğunu sandık. Çatıdan düşen parça araçların üzerine düştü. Hiç kimse caddede yoktu. Allah’tan kimse yoktu yoksa insanlar girmişti. Biz de korktuk rüzgar çok şiddetli esiyordu.” dedi.

Damadının otomobili zarar gören Cevdet Çakır, “Benim damadımın arabası çatı uçtu. Nasıl oldu bilmiyorum ben şimdi geldim. Ön cam komple ezilmiş hasar var.” dedi.

ÇANAKKALE’DE DENİZ ULAŞIMI AKSADI

Hızı zaman zaman 80 ile 100 kilometreyi bulan fırtına Çanakkale’de hayatı olumsuz etkiledi. Kuzey Ege Denizi’nde etkisi daha da artıran fırtına nedeniyle Geyikli- Bozcaada ve Kabatepe-Gökçeada hattında 2 gündür feribot seferi yapılamıyor.

BODRUM’DA DALGA BOYU 2METREYİ BULDU

Bodrum’da fırtınanın saatteki hızı 70 kilometreye ulaştı. Yetkililerce balıkçılara ve tur teknelerine denize açılmaması için uyarı yapıldı. Akyarlar ve Ortakent bölgelerinde yağmurla birlikte denizin rengi kahverengiye döndü. Bölgesel yağışların etkili olduğu kentte bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri meydana geldi.

Müsgebi sahilinde bağlı olan 2 sandal fırtına nedeniyle su aldı. Dalgaların boyu yer yer 2 metreyi buldu. Bodrum Belediyesi’ne bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü tıkanan mazgalları açarken, olası bir duruma karşı belediye ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu belirtildi.

KUZEY EGE SAHİLLERİNDE ‘LODOS FIRTINASI’

Kuzey Ege sahillerinde sabah saatlerinden itibaren lodos fırtınası ve sağanak etkili oldu. Hızı saatte 83 kilometreyi aşan lodos fırtınası ve sağanak nedeniyle Balıkesir’in Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerinde deniz ve kara ulaşımında aksaklıklar meydana geldi.

Fırtına uyarısının ardından Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Lesvos Adası Midilli kentine yapılan feribot seferlerinin bugün yapılması planlanan Midilli dönüşü ise dün yapıldı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı gemiler Edremit Körfezi’ne ve Sarımsaklı açıklarına sığındı. Kentte bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri meydana gelirken, fırtına nedeniyle çok sayıda ağacın dalı kırıldı.

Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, saat 14.00’e kadar Kazdağları’nda metrekareye 76, Altınoluk’ta 26, Edremit’te 11, Havran’da 8.7, Ayvalık’ta ise 5.5 kilogram yağışın düştüğü bildirildi. Yağışın yarın sabah saatlerine kadar etkili olacağı belirtilirken, hava sıcaklığının gündüz 15-18, akşam ise 13-14 derece olacağı ifade edildi.

TEKİRDAĞ’DA TEKNE BATTI

Hızı saatte yer yer 60 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgarda, Çorlu Atatürk Havalimanı’nda bugün yapılması planlanan eğitim uçuşlarına ara verildi. Lodos nedeniyle balıkçıların denize açılamadığı Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde, barınakta demirli bir tekne battı.

Marmara Denizi’ndeki dev dalgaların etkili olduğunu söyleyen Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, rüzgarın balık avını güçleştirdiğini söyledi.

Pehlivanoğlu, “Lodosun etkili olması nedeniyle balığa açılamıyoruz. Rüzgarın bitmesinin ardından tekrar balığa çıkacağız inşallah. Küçük balıkçı tekneleri karidese, hamsiye çıkacağız. Hava normale dönene kadar balıkçıları limanda bekletiyoruz” dedi.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle Tekirdağ açıklarında gemilerde demir attı.

thumbnail
İlişkili Haber

Meteoroloji’den 28 kente uyarı: Çok sert vuracak!

thumbnail
İlişkili Haber

İstanbul’da bazı vapur seferleri iptal edildi

İstanbul dahil birçok kenti fırtına vurdu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!