İşte AKP’nin ‘kiralık vekil’ planı

AKP ve MHP'nin, CHP'den Gelecek ve Deva Partilerine vekil geçişini önlemek için hazırladığı taslakta, milletvekilinin partisinden ayrıldıktan sonra 6 ay içinde başka bir partiye geçmesi engelleniyor. Bir partinin TBMM’de grup oluşturacak şekilde toplu transfer yapmasının da önüne geçiliyor.

İşte AKP’nin ‘kiralık vekil’ planı

CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu’nun Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerine milletvekili verebileceğini açıklaması Ankara gündemini karıştırmıştı. AKP ve MHP’nin ‘kiralık vekil’ olayının önüne geçmek için hazırlık yaptığı duyurulmuştu.

Hazırlıkta sona gelindiği belirtildi. Akşam gazetesinin iddiasına göre, hazırlanan taslakta 4 seçenek üzerinde duruluyor.

İki partinin ortak hazırladığı çalışma haziran ayında TBMM gündemine gelecek. İddiaya göre, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlarda yapılacak düzenlemeyle “milletvekili pazarı”, “Hülle” tartışmaları sonlandırmak için 4 seçenek üzerinde duruluyor.

Buna göre;

• Partisinden istifa eden milletvekili bağımsız kalmalı.

• Milletvekili partisinden ayrıldıktan sonra 6 ay hiçbir partiye geçmemeli.

• Bir parti, TBMM’de grup oluşturacak şekilde toplu transfer yapamaz.

• Bir vekil partisinden ayrılıp başka bir partiye geçtikten sonra geri dönemez.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, dün Twitter hesabından açıklamalarda bulunmuştu.

Bostancı, “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkân vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde; ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak” demişti.