İsveç Başbakanı Andersson’dan Türkiye ile görüşme ve ‘terör’ açıklaması

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye ile NATO görüşmelerine dair son dakika açıklaması yaptı. Andersson, "Türkiye ile NATO'ya katılma konusundaki görüşmelerde kısa süre içinde sonuca ulaşılacağına dair güçlü umudum var" ifadelerini kullandı.

featured

Yıllardır PKK’lı ve FETÖ’cü teröristlere ev sahipliği yapan, Türkiye’nin istediği örgüt üyelerini iade etmeyen, Türkiye’nin sınır ötesi harekatlarına karşı çıkan İsveç, NATO’ya girme isteklerinin Türkiye tarafından veto edilmemesi için iki yüzlü açıklamalara devam ediyor.

Son açıklama, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’dan geldi.

Andersson, açıklamasında “Türkiye ile NATO’ya katılma konusundaki görüşmelerde kısa süre içinde sonuca ulaşılacağına dair güçlü umudum var. İsveç Terörizme karşı net duruş göstermeyi sürdürecek. İsveç teröristlerin sığınacağı bir liman olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ortak basın toplantısı düzenledi. Andersson yaptığı konuşmada, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin belirttiği endişelerle ilgili geçtiğimiz cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü söyleyerek, görüşmeyi “iyi ve yapıcı” olarak nitelendirdi. İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle beraber terörle mücadelede aktif bir rol üstleneceğini savunan Andersson, “Üye olarak İsveç, Türkiye dahil bir bütün olarak NATO’nun güvenliğine katkıda bulunacaktır. İsveç, terörizmi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyor. Terörizmin tüm biçimlerine karşı mücadeleye net bir şekilde bağlıyız. NATO’nun terörle mücadele politikasına tamamen bağlı kalacağız ve bu çabalarda aktif rol alacağız” dedi.

‘PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR’

İsveç’in PKK’yı bir terör örgütü olarak kabul ettiğini ifade eden Andersson, “PKK hakkındaki görüşlerimizde çok netiz. Avrupa Birliği’nde terör örgütü olarak listeleniyor ve son yıllarda İsveç tarafından da böyle kabul ediliyor” dedi.
Andersson, İsveç’in terör yasasının son 30 yılın en büyük revizyonundan geçtiğini söyleyerek, “Teröristlerin finansmanına karşı yasaları güçlendirdik, terör örgütlerine katılımın suç sayılmasının önünü açacak anayasa değişiklikleri de hazırlıyoruz” dedi.

İsveç’in terörle mücadelede benzer düşünceye sahip diğer ülkelerin yanında durmaya devam edeceğini belirten Andersson, “Türkiye’nin gündeme getirdiği konulardan biri olan suçluların iadesine ilişkin hukuk sistemimiz tarafından Avrupa sözleşmesine bağlı kalarak bu konuyu hızlı ve dikkatli bir şekilde ele alıyoruz. İsveç, teröristler için güvenli bir liman değildir ve olmayacaktır. İlgili makamlar güvenlik tehdidi olabilecek kişileri sınır dışı etmek için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Madrid’deki zirvede tüm müttefik liderlerle ve Türkiye Cumhurbaşkanıyla görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

‘TERÖRLE MÜCADELEDE ÇABALARIMIZI İKİ KATINA ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR’

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise, NATO’nun terör ile mücadelede daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkat çekerek, “Hepimizin güvenlik kaygıları, NATO üyelik sürecinin bir parçası olarak dikkate alınmalıdır. Hiçbir müttefikimiz, terör örgütü PKK’nın saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye’den daha fazla saldırıya uğramadı. Terörle mücadelede çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu nedenle İsveç, Türkiye’nin endişelerini doğrudan ele almak için son günlerde somut adımlar attı. İsveç, yasalarında değişiklikte bulunarak, PKK’ya karşı yeni polis soruşturmaları başlattı ve şu anda Türkiye’nin taleplerini inceliyor” ifadelerini kullandı.
İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında “silah ihracatı ve terörle mücadele” de dahil olmak üzere güvenlik endişelerini daha fazla ele almak için bir anlaşma üzerinde birlikte çalışıldığını aktaran Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvuruları tarihidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğumuz için üyelikleri transatlantik güvenliği artıracak” dedi.

İsveç Başbakanı Andersson’dan Türkiye ile görüşme ve ‘terör’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  Hanimefendi ve sevgili nato somut icraat gorelim, somut elle tutulur.
  Yine bu ikili abd yonetiminde orta oyunu oynuyorlar.
  Bizim asil sorunumuz oyuncu ve figuranlar degil, asil sorun yonetmenle.
  Bana kalsa;
  1-Kuzey suriye pkk si
  2-Dogu akdeniz ve kktc
  3-Ege adalarinin silahtan arindirilmasi ve yunanistanin hizaya gelmesi
  4-ve en onemlisi 15 temmuz feto -nato darbesi benzeri dusmanliklardan vazgecilip, somut, anlasmaya varilmis olmadan
  ybu iki iskandinav ulkesine nato izni vermem.
  Oncelikle abd ve nato tirkiye dusmanligindan vazgecip, muttefik gibi davranmayi ogrenmeli.
  Gucleri yetiyorsa, pardon sikiyorsa isterlerse nato dan atsinlar turkiye yi. Kaybeden onlar olur…turkiye olmadan nato bir hictir…
  Dik dur turkiye, gucunun farkina var.

 2. 2 ay önce

  Yahu bunlar kimi keriz yerine koyuyorlar. Son yillarda pkk yi trör örgütü olarak kabul ediyorlarmis. Avrupa birligi de terör örgütü olarak kabul ediyormus. Yemezler anam. Yeterince keriz yerine konulduk. Gözümüzün önünde resmen ve alenen almanyasindan tut Macaristan haric her avrupa ülkesinde pkk fink atiyor ve istedigi gibi at oynatiyor. Yalancisiniz ve simdi bu tüm ciplakligiyla hem kendi kamuoyunuzda hem de dünya nezdinde ortaya cikiyor daha da net bir sekilde.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!