İsveç Başbakanı: Görevde olduğum sürece hiçbir Kürdü Türkiye’ye vermeyeceğiz

Türkiye'nin NATO'ya üyeliğine yol verdiği İsveç'in Başbakanı, “Türkiye ile yaptığımız anlaşmaya rağmen İsveç vatandaşlığına sahip hiçbir Kürdü Türkiye'ye teslim etmeyeceğiz” dedi.

featured

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, “İsveç Başbakanı olduğum müddetçe her zaman Kürtlerin haklarını savunacağız” dedi.

Başbakan Andersson, İsveç’te dün yapılan genel seçimler öncesinde, Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın muhabirinin ülkede yaşayan Kürtlerle ilgili sorusunu yanıtladı. Andersson, İsveç vatandaşlığına sahip hiçbir Kürdün Türkiye’ye teslim edilmeyeceğini belirtti.

Andersson, “İsveç Başbakanı olduğum müddetçe her zaman Kürtlerin haklarını savunacağız; Türkiye ile yaptığımız anlaşmaya rağmen İsveç vatandaşlığına sahip hiçbir Kürdün Türkiye’ye teslim edilmeyeceğini burada açıkça söylemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İsveç yasalarına göre terör eylemi yapmayan hiç kimse sınır dışı edilemez, yani İsveç yasalarına göre terör eylemi yapmayan herkesin hayatı tamamen korunmaktadır” ifadelerini kullandı.

PKK’LILAR İSVEÇ’TE SOKAĞA ÇIKTI

Önceki gün İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü YPG/PKK yandaşları, Türkiye aleyhine gösteri yaptı.

Norra Bantorget Meydanı’nda toplanan terör örgütü yandaşları, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yapılacak olası askeri harekatının önlenmesi istendi.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO Madrid Zirvesi’nde imzaladığı Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın iptal edilmesini talep eden terör yandaşları, Türkiye, Finlandiya ve İsveç aleyhinde sloganlar attı.

Ayrıca örgüt yandaşları yarın yapılacak genel ve yerel seçimler için PKK/YPG’yi destekleyen adaylara oy verilmesini istedi.

Göstericiler terör örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bez parçaları taşırken terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın posterini açtı.

BAŞBAKANLIĞI ZORA SOKTU

Öte yandan Başbakan Mangdalena Andersson liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti seçimlerde yüzde 30,5 ile birinci çıkmasına rağmen hükümet kurma şansını zora soktu.

Ülkede 7 milyon 770 bin seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde, oy kullanma işlemi dün yerel saatle 20.00’de (TSİ 21.00) sona erdi.

Sandıkların yüzde 90’ının açıldığı resmi olmayan sonuçlara göre, sağ blok partiler yüzde 49,7, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise yüzde 48,8 oy aldı. 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 175 milletvekili, sol blok partileri de 174 milletvekili çıkartma hakkı kazandı.

Seçimlerde aşırı sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisi’nin (SD) oy oranını yüzde 20,6’a kadar yükseltmesi dikkati çekti. SD, ülkenin en büyük ikinci partisi durumuna yükseldi. SD, 2018 seçimlerinde yüzde 18’lik oy oranı ile ülkenin en büyük üçüncü partisi olmuştu.

İsveç Başbakanı: Görevde olduğum sürece hiçbir Kürdü Türkiye’ye vermeyeceğiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Allah korusun abla!Arkandayız.Bulduğunu vatandaş yap sende kalsın.Bizde Kürt gani gani.Hepsi Türk Vatandaşı hepsi taş gibi sağlam hepsi gözümüz hepsi biziz.Sendekiler yediği tabağa edenler.Değişmez,bedavaya yediği sizin tabağa da ediyorlar edecekler.Devam!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!