İyi Partili Aytun Çıray’ın Mansur Yavaş savaşı

İyi Partili Aytun Çıray, aylar önce kent konseyine giren ve 10 Kasım'da Akit gazetesine 'Olmasaydı da olurduk' ilanı veren Atatürk düşmanı Eyüp Gökhan Özekin'i gündeme getirerek Ankara Kent Konseyi Başkanı'nı hedef aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı konseye yönelik saldırıların esas hedefinin Mansur Yavaş olduğu belirtildi.

İyi Partili Aytun Çıray’ın Mansur Yavaş savaşı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İyi Parti İzmir Milletvekili ve Millî Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray arasında anlaşmazlık olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde viral enfeksiyon nedeniyle hastanede tedavi gören İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, hastaneden çıkışı sırasında makam aracının camından basın mensuplarına, “Kendinize dikkat edin. Ben iyiyim. Su içerken dikkatli olun.” uyarısında bulunmuştu. Akşener’in  tetkiklerinde viral enfeksiyon tespit edilemedi. Akşener’in “Su içerken dikkatli olun” sözleriyle şebeke suyunu hedef alması yandaş basının Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni hedef alan “ishal salgını” haberlerinin üzerine gelmesi dikkat çekti. Melih Gökçek de olayın ardından sosyal medya hesabı üzerinden Mansur Yavaş’a suçlamalarda bulunmuştu.

İlgili haber: Ankara’da vatandaştan çok yandaş basın ishal oldu!

İŞARET FİŞEĞİ AKİT GAZETESİNDEN

Akit gazetesi dün yayımlanan haberinde Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ı hedef almıştı. Aynı zamanda Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Yılmaz, Haziran ayında 1’e karşı 233 delegenin oyunu alarak Ankara Kent Konseyi’nin yeni başkanı seçilmişti.

Akit gazetesi iki hafta önceki Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin kapanış resepsiyonunda alkollü içecek ikramını “rezalet” olarak sunarken Halil İbrahim Yılmaz’ı hedefe oturttu. Haberde Mansur Yavaş da hedef alınırken ismi verilmeyen bir ATO Meclis Üyesinin, “Uygulamalarına baktığımızda bırakın Mansur Yavaş’la hükümet yakınlaşmasını sağlamayı, ATO’yu CHP zihniyetinin güdümüne sokan uygulamalara imza attığına şahit oluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz

AYTUN ÇIRAY, AYLAR ÖNCE SEÇİLEN ATATÜRK DÜŞMANINI GÜNDEME GETİRDİ

Akit’in yayınından birgün sonra İyi Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Halil İbrahim Yılmaz’ın başkanlık yaptığı Kent Konseyi’nde yaşanan bir olayı gündeme getirdi. Odatv aracılığıyla yapılan açıklamada Akit gazetesine 10 Kasım’da “Olmasaydı da olurduk” ilanını veren Sancaktar dergisinin imtiyaz sahibi Eyüp Gökhan Özekin’in Kent Konseyi üyesi olduğu belirtildi.

Aylar önce Kent Konseyi’ne seçilen Özekin’in Akit’in haberinin ve Akşener’in açıklamalarının ardından gündeme getirilmesi dikkat çekti.

Atatürk düşmanı söylemleriyle bilinen ve daha önce Akit gazetesine 10 Kasım’da “Olmasaydı da olurduk” ilanını veren Eyüp Gökhan Özekin’in üye olmasında Kent Konseyi Yönetimi’nin alakasının olmadığı, bir derneğin isim vermesiyle Kent Konseyi üyesi olduğu ortaya çıktı.

Bir dönem BBP’de siyaset yapan Özekin, Alperen Ocakları Genel Başkanlığı yapmıştı. Özekin 2015 seçimlerinde AKP’den Uşak milletvekili adayı olmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması talebiyle sorular soran Çıray, üstü örtülü biçimde Kent Konseyi Başkanına da dokundurarak “Eyüp Gökhan Özekin’i oraya kim atamış veya tavsiye etmiştir? Bu konuda Kent Konsey Başkanı’nın sorumluluğu var mıdır?” dedi.

Çıray’ın sorduğu sorunun cevabına Veryansın TV ulaştı. Eyüp Gökhan Özekin’in Ankara Kültür Sanat ve Medeniyet Derneği’ni temsilen Kent Konseyi’ne gönderildiği ortaya çıktı.

Özekin’in sahibi olduğu Sancaktar dergisi, El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi’ne desteğiyle de biliniyor.
Fotoğrafta ayaktakilerin en sağındaki isim Eyüp Gökhan Özekin

Kent Konseyi yetkililerinden aldığımız bilgilere göre, konsey üyeleri şehrin bütün kesimlerini kapsaması amacıyla yaklaşık 400 kitle örgütünün başvurusu ile belirleniyor. Kitle örgütlerinin önerdiği isimler konsey üyesi olurken, bu kişilerin sicillerinin araştırılması Kent Konseyi Yönetiminin sorumluluğunda değil.

‘KENT KONSEYİ BAŞKANI’NIN SORUMLULUĞU VAR MI?’

“Sayın Mansur Yavaş’ın Atatürkçülüğü konusunda bir şüphemiz yoktur” ifadelerini kullanan Çıray, “Durum böyle olmakla birlikte, seçimler sonrasında oluşturulan Ankara Kent Konseyine sosyal medyadaki ve basındaki Atatürk düşmanı paylaşımlarıyla kötü bir şöhrete sahip Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da Akit’te ‘Olmasaydı da olurduk’ ilanını veren Sancaktar dergisinin imtiyaz sahibi Gökhan Özekin de seçilmiştir. Bu çerçevede 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu Çerçevesinde aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını talep ediyorum” diyerek şu soruları yöneltti:

“1. TMOBB Ankara Şubesi’nin dahi alınmadığı Ankara Kent Konseyi’nin yeni yapılacak seçimlerinde Atatürk düşmanı paylaşımlarıyla kötü bir şöhrete sahip, Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da Akit’te ‘Olmasaydı da olurduk’ ilanını veren Sancaktar dergisinin imtiyaz sahibi Ankara Şehir Konseyi üyeleri arasında bulunan Eyüp Gökhan Özekin’i Kent Konseyi’ne tekrar atamayı düşünüyor musunuz?
2. Onunla aynı düşünce yapısında başka kişiler var mı?
3. Eyüp Gökhan Özekin’i oraya kim atamış veya tavsiye etmiştir? Bu konuda Kent Konsey Başkanı’nın sorumluluğu var mıdır?”

AYTUN ÇIRAY O KİŞİYİ TAKİP EDİYOR

Aytın Çıray’ın Eyüp Gökhan Özekin’i twitter’da takip ettiği ve daha önce karşılıklı mesajlaştıkları ortaya çıktı.