İzmir’de aktarmalı ulaşıma zam geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda yapılan oylama ile kent ulaşımında yapılacak tarife değişikliği ve aktarma sistemindeki düzenleme oy çokluğu ile kabul edildi

İzmir’de aktarmalı ulaşıma zam geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Başkan Mustafa Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Meclis oturumunda ulaşımda aktarma sistemi olarak bilinen 90 dakika uygulamasında düzenlemeye gidilmesinin içeren madde gündeme geldi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Böylece yeni düzenlemeye göre; 1 Eylül’den itibaren uygulama girecek düzenlemeye göre; tam tarifede ilk biniş ücretine 10 kuruşluk indirim yapıldı. 90 dakika içindeki ilk iki aktarmaya 50’şer kuruş ödenmesi kararlaştırıldı. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. İlk biniş ücreti 3.56 TL’den 3.46 TL’ye çekildi. Birinci ve ikinci aktarmalarda 0.50 TL aktarma ücreti alınacak. İkiden sonraki aktarmalardan ücret alınmayacak.

AKP'LİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Ulaşımda 90 dakika uygulamasında yapılacak değişimi eleştiren AKP Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bu sistemi kuran İzmirliler değil, bu ulaşım sistemini kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi. Ama bu, tüm olumsuzluklara rağmen,12 yıl boyunca, ulaşım sistemi içerisinde olumlu bir yönü vardı. Neydi bu, 90 dakika süre içerisinde aktarma ücretsiz faydalanma hakkıydı. Belki de İBB’nin bugüne kadar yapmış olduğu en güzel işlerden biriydi. O kadar ki, CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her fırsatta bunu örnek gösteriyordu. Şu anda İBB Başkanı olan Sayn Soyer, adaylık sürecinde seçim vaatleri arasında, ‘Kesinlikle 90 dakika uygulamasının kaldırılmayacağı’ yönünde vaatlerde bulundu. Geçen aylarda Büyükşehir Meclisi’nde yine ESHOT ile ilgili zam görüşmeleri yapılırken savunduğunuz en temel argüman, 90 dakikalık uygulamanızdı. Biz de takdir ediyorduk, İzmirliler de takdir ediyordu. Ama bugün CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oyları ile 12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorsunuz. Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum edeceksiniz hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz dikeceksiniz” dedi.