Jandarma'da Menzil tehlikesi... 'Liste var!'

Yıllarca FETÖ tehlikesiyle mücadele eden Gazi Üsteğmen Erhan Kaleli, Jandarma içindeki Menzil tarikatı yapılanmasını anlattı.

Jandarma'da Menzil tehlikesi... 'Liste var!'

Veryansın Tv youtube kanalında Erdem Atay'ın sunduğu Pankuş programına konuk olan Gazi Üsteğmen Erhan Kaleli'nin öne çıkan açıklamaları şöyle:

MENZİL TEHLİKESİNİ BAS BAS BAĞIRIYORUM

Sadece jandarmada değil; GATA’DA, diğer harp okullarında, MSÜ çatısı altındaki tüm okullarda yine menzille alakalı bilgiler geliyor bana. Sadece menzil de değil, yeni yapılanmalar var. Bana gelen maillerden bunları kontrol ediyorum; yaşanan olaylar var, mülakata giden öğrencilerin anıları var, okullardaki öğrencilerden gelen bilgiler var. Kendilerinin nasıl namaza davet edildikleri, arkadaşları tarafından dışarıda nasıl görüşmeler yapıldığı, nasıl içlerine çekmeye çalıştıkları, gizli gizli yapılan görüşmeler vs. bunlar zaten uzun yıllardır da konuşulan şeylerdi.

Ben de özellikle son bir yıldır artık bas bas bağırıyorum, anlatmaya çalışıyorum bu süreci. Jandarma Sahil Güvenlik akademisinde yaşadığım birkaç olay neticesinde de kişilere dolaşmaya başladım artık. Yani kimlerin menzilci, kimlerin yeni yapılanma içerisinde olduğuna dair bilgi de edinmeye başladım. Şu an elimde bir liste de var. Bu listenin çoğu tespit edilmiş, netleşmiş ama birkaç kişide şaibe olduğu için kesinlikle henüz hiçbir yerle paylaşmadığım bir liste.

Bu listenin çoğu, okuldaki takım bölük komutanlarından geldi bana. Okulda bu tür yapılanmaya, şok mangaları için gelen talimatlara dur diyen, bu sayede birçok öğrencinin okuldan atılmasına engel olan, daha sonra da başka yerlere gönderilen, doğuya doğrudan tayini çıkarılan kişiler tarafından bana gönderilen bir liste.

Kaç kişi var mesela şu an sana gönderilen o listede?

50 civarında kişi var.

Peki, sen bunları kolluk kuvvetleriyle paylaştın mı? Sana gönderenler paylaşmış mı?

Bana gönderenler paylaşmış. Bu listenin tümüyle netleşmesini bekliyorum. Bir kısmı net ama net olmayan birkaç kişi var. Biz de hiç kimsenin hayatına kastedip, iftira atmayız sonuçta. İnsan canı sonuçta, belki bunların arasında masum da var. Ama durum hiç onu göstermiyor.

Niye bunlarla uğraşıyorsun peki, Erhan Kaleli?

Ben isterdim ki, harp okulunda 4 yıl işkence gördüğüm dönemde birileri çıksın bizim adımıza uğraşsın. Birileri çıksın “harp okullarında şok mangası var, bu çocuklara işkence yapılıyor.” diyip kamuoyu oluştursun ve şok mangaları son bulsun. Olmadı. Ben o süreci atlattım, onlar da görsün bu işkenceyi diyebilirim. Ama vicdanım el vermiyor.

Bunun neticesinde Jandarma Genel Komutanlığı’nı karşıma almış durumdayım. Daha doğrusu onlar beni karşısına aldı.

Gelen bilgilere binaen ben öğrendiğim şeyleri, net olarak bilgilerin hepsini, anekdotları, mülakatlarda yaşanan torpil iddialarını, ki ben burada aldığım bilgiyi mülakat komisyonundaki kişilerden öğrendim. Mülakat komisyonunda bulunan üstsubaylardan öğrendim.

Çoğunlukla yakından tanıdığım ve 4 kez mülakatlara girip her seferinde farklı bir gerekçeyle elenmiş bir kardeşimizin bir anısını anlatayım. Harp okulunda mülakat sırasında bekliyorlar, yanındaki bir çocukla sohbete başlıyorlar. Çocuk : “nerede kalıyorsun?” diyor. Bu da “dedemin evinde kalıyorum, sen nerede kalıyorsun?” diyor. Çocuk da “biz kalabalık kalıyoruz, 8 kişi aynı yerde bir cemaat evinde kalıyoruz” diyor. “Peki, nerelisin?” diyor. “Adıyaman” diyor. “Menzil mi?” diyor. “Evet, Menzil” diyor. Bu çocuk daha sonra okula giriyor.

Jandarma Sahil Güvenlik akademisinde öğrenci şok mangasına alınıyor. Okuldan atmaya çalışıyorlar. Çocuklar da artık bezmiş durumda ve ertesi gün ayrılacaklar. O akşam çocuklara teklif geliyor. Devrelerinden birkaç arkadaş geliyor diyor ki:“bak kardeşim; namaza gidelim, senden beklenen o. Bu sayede sen de atılmazsın.” Bu çocuk okuldan ayrılıyor ve bana mail gönderiyor.

Yine bu şekilde çocukları şok mangasına alıp onlarla uğraşmak için talimat alan, eline liste verilen kişiler var. Bir harp okulu 2. sınıftayken bir arkadaşımız listeyi buldu ve okuldan ayrıldı. Hatta bu listeyi bulduktan sonra takım bölük komutanları okuldan ayrılmaması için uğraştı. Çünkü bunu kamuoyuyla paylaşacaktı. TBMM’ye dilekçe verdiler. 2012 yılında Meclis Araştırma Komisyonu geldi ve bir rapor sundu. Yine örgütten olan öğrencilerle yaptıkları mülakat sonrasında “her şey planlıydı, burada işkence yok” dediler. Ama 15 Temmuz olayından sonra aynı komisyon bize tekrar ulaştı: “isimleri verin, bunları gözaltına alacağız” dedi. Biz de bildiğimiz FETÖ’cüleri paylaştık.

Şok mangaları devam mı ediyor şu an?

Tabii. Önce çatıyı oluştururlar. Çünkü şikâyet edilecek bu mekanizmalar aracılığıyla. Önce çatıyı oluştururlar ki şikâyet mekanizmasını tümüyle kapatsınlar. Çatıdan kastım; okul komutanı, alay komutanı, tabur komutanı, bölük komutanı, takım komutanı. Bunların tümü örgütten teşekkül edilir.

Yakın zamanda yapılanları söylüyorum. Özellikle sözleşmelilerden, sözleşmeliler yakın zamanda alındıkları için seçilerek alındılar.  Kendilerinden olmayan kişileri yavaş yavaş takım bölük komutanlıklarından gönderdiler. Onların yerine sözleşmelilerle böyle bir yapılanmaya gidildi. Hepsini zan altında bırakmak istemiyorum tabii.

Bunlarla ilgili işlem yapıldı mı?

Ben size korgeneralle yaptığım görüşmeyi anlatayım. “Jandarma sahil güvenlik akademisinde şu an şok mangaları var, biliyor musunuz?” dedim. “Akademi bize bağlı değil, benim haberim yok hiçbir şeyden” dedi. “Bir olay oldu yakın zamanda, resmi hesaplara yakın muadil hesaplar açıldı ve alay komutanı tarafından bu hesapların takip edilmesi talimatı verildi öğrencilere. Daha sonra bir soruşturma geçirildi. Bazılarının görev yerleri değiştirildi. Bu durumdan haberdar mısınız?” dedim “Yok” dedi.

“Bakın, Menzil de FETÖ’nün yaptığı gibi bir sıkıntı yaratacak bu ülkeye. Ve buna okullardan başladılar çünkü subay kadrosu astsubay kadrosu buradan çıkıyor. Asker kadrosu okullardan çıkıyor. Önce burayı ele geçiriyorlar. Bununla ilgili çok fazla iddia var. İşlem yapılacak mı?” dedim. “Beni ilgilendirmiyor, buralarda böyle şeyler yok, inanmıyorum” gibi şeyler söyledi. “Bu yeni yapılanmaya da hizmet eden vatan hainidir” dedim ve çıktım.

Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi’nde bir imam var. Bu imama gereğinden fazla imtiyaz tanınıyor. Özellikle Tuğgeneral Murat Bulut tarafından kendisine tanınan çok fazla imtiyaz var. Konaklama ve çeşitli işlerini gidermesiyle alakalı. Bunlar subaylara bile tanınmayacak imtiyazlar. Mesela tatil kampları. Aranıp da şu yeri ayarlayalım, bu kişi şurada konaklasın gibi bir durumun normal şartlarda olmaması lazım. Okul komutanı dahi alacağı kararlarda imama danışıyor…