Joe Biden: Seçim bitti

Trump'ın geri adım atmasıyla Genel Hizmetler İdaresi tarafından geçiş sürecinin resmen başladığına dair bilgilendirilen Biden, "Seçim bitti" ifadelerini kullandı.

Joe Biden: Seçim bitti

Başkan Donald Trump'ın 20 gün sonra geri adım atması üzerine Genel Hizmetler İdaresi (GSA) şefi Emily Murphy'nin geçiş sürecini resmen başlatmasının ardından, müstakbel Başkan Joe Biden'dan açıklama geldi.

Biden "Seçim bitti" diye ilan ederek birlik beraberlik çağrısı yaptı.

Twitter'da açıklama yapan Biden, başkanlık seçiminin bittiği ilanında bulunup Amerikalılara siyasi ihtilafları bir kenara bırakmaları çağrısında bulundu.

Seçilmiş Başkan, "Seçim bitti. Partizanlığı ve birini diğerine karşı şeytanlaştırma retoriğini bırakmanın zamanı geldi. Bir araya gelmeliyiz" dedi. 

Dün GSA'nın bildiriminin ardından dış politika ve ulusal güvenlik ekibini açıklayan Biden, bugün Pennsylvania eyaletinde tescil edilen nihai sonuçların da galibi oldu. 

Sputnik’in haberine göre Pennsylvania Valisi Tom Wolf açıklama yaptı.

Twitter'da bugün eyalet yönetiminin ABD Başkan ve Başkan Yardımcısı için 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını tescil ettiğini duyuran Vali Wolf, "Yasaların gerektiği şekilde eyaletimizdeki 20 Seçiciler Kurulu üyesini Joe Biden-Kamala Harris'in alması için gerekli teyit sertifikasını imzaladım" dedi.

Wolfe 'sürekli saldırı altındaki seçim çalışanlarının çıkardığı hayranlık verici ve onurlu iş için teşekkür' de etti.

Trump ekibi, seçimler için en kritik eyaletlerden olan Pennsylvania'da seçim sonuçlarını mahkemeye taşımış, ancak bir sonuç alamamıştı.

NEVADA'DAN BİDEN'A ONAY 

Pennsylvania'nın ardından Nevada eyaletinden Yüksek Mahkeme'nin Biden-Harris galibiyetini onaylayarak resmileştirdiği haberi geldi. Nevada Valisi Steve Sisolak'a gönderilen karara göre eyaletin 6 Seçiciler Kurulu üyesi Biden-Harris hanesine yazılacak.

Hala resmi olmayan sonuçlara göre Biden 306, Trump 232 seçici delege kazandı.