Erdoğan’dan Kabine sonrası ekonomi açıklaması

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Asgari ücret, döviz kurundaki hareketlilik, fahiş fiyatlar ve salgında son durumun ele alındığı toplantı sonrası Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan Kabine sonrası ekonomi açıklaması
Erdoğan’dan Kabine sonrası ekonomi açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Kabine toplantısının gündeminde asgari ücret, döviz kurundaki hareketlilik ve stokçulukla mücadele konuları ele alındı. Kabine Toplantısı 2 saat 10 dakika sürdü.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

-Gerek komisyon gerek milletvekilleri bütçe hakkında görüş bildirirler. Genel Kurul'da yaşanan bir edepsizlik örneği ile sarsıldık. Meclisin ikinci büyük partisinin başkanı edepsizlik sergiledi. Milleti kendi yalanları ile kandırabileceğini sananların egolarıyla geldikleri nokta budur. Bütçe görüşmelerinin de bir an evvel tamamlanmasını diliyoruz.

-Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati'ye bir kez daha başarılar diliyorum. Farklı alanlarda farklı görevleri başarıyla yapmış bir kardeşimizdir. 

-Pazartesi ve Salı günü Katar'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdik. Siyasi, askeri, ticari ve ekonomik konuları kapsayan 84 mutabakat imzalayarak ilişkimizi sürekli ileriye taşıdık. 

BAE İLE GİRDİĞİMİZ YENİ DÖNEMİ İLERİYE TAŞIMA GAYRETİNDEYİZ

-BAE'nin ülkemize yapacağı yatırım müjdesini de paylaştık. BAE ile başlattığımız yeni dönemi hızla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. Bir petro-kimya tesisisin de temelini atmıştık. Yüzlerce dev yatırımı yakından takip ediyoruz. Türkiye'nin kurtuluşunun küresel çıkar odaklarında değil bu tip atılımlarda görüyoruz. 

-Tek parti faşizmi ile başlayan, darbeler ve vesayet ile devam eden, gerektiğinde terör örgütleri de dahil her türlü şer şebekesiyle iş birliğine giren bu zihniyet milletimizin izanına çarpmıştır. 

-Ekonomide hedef yatırım, üretim, ithalat, ihracat ve istihdam. Her alanda bölgesel ve küresel güç olmaya çalışıyoruz, bu zihniyet ülkemizi tüm iddialarından vazgeçirerek eskiye döndürmek istiyor. Biz enflasyonu düşüreceğiz diyoruz, bu zihniyet Türkiye'yi yeniden ekonomik boyunduruk altına sokmak istiyoruz. 

BU YILKİ BÜYÜME ORANIMIZ ÇİFT HANELİ RAKAMLARA DOĞRU GİDİYOR

-Salgın döneminde de yine (2008 yılındaki gibi) benzer bir tabloyla karşılaştık. Bu yılki büyüme oranımız çift haneli rakamlara doğru gidiyor. Önümüzde zorluklar var ama bu da dengeye oturacaktır. 

-Enerji ve gıda fiyatları inanıyorum ki bir süre sonra dengeye oturacaktır. Milletimiz bize güvensin ve sabırlı olsun. 

-Ülkemizin gerektiğinde 40 milyona kadar çıkabilecek iş gücüne istihdam imkanını sunmak istiyoruz. 

-Ne yaptığımızı biliyoruz. Milletimizden sabırlı olmalarını ve bizlere güvenmelerini istiyoruz. 

-19 yılda 14 trilyona kadar milli gelir üretmiş ve bunun da dörtte birini yatırıma kullanmış bir ülke olarak bu güce sahiptir. 

-Cari açığı cari fazlaya dönüştürdüğümüzde istihdam için gereken kaynak ortaya çıkacak.

-Amacımız kalıcı istihdam ve kalıcı refah sağlamaktır. 

-Hazine destekleri kredileri bu yılda da devam ettirerek yükselen faizlerden esnafımızı koruduk. 5,2 milyarlık faiz yükünü devlet üstlendi. 

FAİZ DESTEĞİ 26 MİLYAR LİRAYI BULACAK

-Önümüzdeki 3 yıl boyunca faiz desteği ödemeleri 26 milyar lirayı bulacaktır.

-İndirimli stopaj mart sonuna kadar devam edecek. 1,7 milyar TL avantaj sağlayacak uygulamayı uzattık. 

2,7 MİLYARLIK KURAKLIK DESTEĞİ ARALIK AYINDA ÇİFTÇİLERİN HESABINDA OLACAK

-Bilindiği gibi ülkemizde bu yıl kuraklık nedeniyle üreticilerimiz verim kaybına uğradı. Kuraklıktan zarar gören üreticimize 2,7 milyarlık kuraklık desteğini Aralık ayında hesaplarına yatıracağız.

-İlerleyen zamanlarda farklı kesimlere yönelik yardım paketlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. 

FİYAT ARTIŞI VE STOKÇULUK YAPANIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAYACAK

-Fahiş fiyat artışındaki her şikayeti dinliyoruz. Buradan tüm bakanlıklarımıza, kurumlarımıza ve belediyelerimize talimat veriyorum. Girdi maliyetleri ve kurdaki artışla açıklanamayacak fiyat artışı yapan ve stokçuluk yapan kimsenin gözüne yaşına bakılmayacaktır. 

-Türkiye tarihinin en kritik ekonomik mücadelelerinden birini verirken fırsatçıları kimse affetmez. 

YASAK ALTINDA PARASI OLANLAR FIRSATLARI DEĞERLENDİRMELİ

-Piyasalardaki dalgalanma elbet bir noktada duracaktır. 

-Bankada parası olanları yatırım ve üretim temelli ekonomi politikasını değerlendirmeye çağırıyorum. 

-Yastık altında dövizi olanlar fırsatları değerlendirmelidir. 

FİYAT ARTIŞI, ARZDAKİ SORUNDAN DEĞİL KURDAKİ BELİRSİZLİK VE AÇGÖZLÜLÜK İLE İLGİLİ

-Ülkemizdeki fiyat artışı sorunu arzdaki sorundan değil kurdaki belirsizlik ve açgözlülük ile ilgili olduğunu biliyoruz.

-Önümüzdeki bu büyük fırsatı kaçırırsak yarın evlatlarımızın yüzüne bakamayız. 

-Büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa ederek tarihimizde yeni ve şanlı bir açmanın eşiğindeyiz. Hep birlikte bu başarının altına imza atacağız. 

-Ekonomide kendi hikayemizi yazıyoruz.