Kaçanlar sarışın olunca insan oldukları hatırlandı!

featured

Askeri operasyon nedeniyle ülkeden kaçmaya çalışan Ukraynalılar üzerine Batı medyasında yapılan yorumlar, “Batı demokrasisi” gerçeğini gözler önüne serdi. Suriyeli-Ukraynalı kıyaslamaları, insan haklarına bakıştaki çifte standardı gözler önüne serdi: “Söz konusu olan sarışın, mavi gözlü, uygar Avrupalılar”!”

ABD’nin CBS kanalının baş dış muhabiri Charlie D’Agata “Burası Irak veya Afganistan gibi on yıllardır çatışmanın sürdüğü bir yer değil, burası görece uygar, görece Avrupalı bir yer -sözlerimi dikkatli seçmem gerekiyor- böyle şeyler olmasını beklemeyeceğiniz, ummayacağınız bir yer” dedi.

D’Agata tepkiler üzerine “Çatışmaları asla karşılaştırmamalıyız, her biri benzersizdir. Kötü bir kelime seçimi yaptım, özür dilerim” dedi.

Britanya’nın kamusal yayın kuruluşu BBC’ye demeç veren Ukrayna’nın eski Başsavcı Yardımcısı David Sakvarelidze “Beni çok duygusallaştırıyor, çünkü mavi gözlü ve sarı saçlı Avrupalıların öldürüldüğünü görüyorum” dedi. BBC sunucusu ‘bu duyguyu anlayıp saygı gösterdiğini’ dile getirdi.

ABD’nin NBC kanalında Polonya’dan bildiren muhabir Kelly Codibella, Suriyeli sığınmacılara kapılarını kapatan Polonya’nın Ukrayna’dan kaçanlara kucak açmasıyla ilgili şöyle konuştu: “Açıkça söylemek gerekirse: Bunlar Suriye’den gelen sığınmacılar değil. Bunlar komşu Ukrayna’dan gelen sığınmacılar. Ve bu, açıkçası, bunun bir parçası. Bunlar Hristiyan, bunlar beyaz. Polonya’da yaşayan insanlara çok benziyorlar.”

Britanya’da iktidardaki Muhafazakar Partili siyasetçi Daniel Hannan’ın sağcı gazete The Daily Telegraph’ta yayımlanan makalesinde şu ifadelere yer verildi: “Bize öyle benziyorlar ki. Durumu şoke edici kılan bu. Ukrayna bir Avrupa ülkesi. İnsanları Netflix izliyor, Instagram hesapları var, serbest seçimlerde oy kullanıyor ve sansürsüz gazeteler okuyor. Savaş artık uzaktaki yoksul nüfusların başına gelen bir şey değil. Herkesin başına gelebilir.”

Britanya’nın ITV kanalında Polonya’daki muhabir “Burası gelişmekte olan üçüncü dünya ülkesi değil, burası Avrupa” dedi.

Fransa’nın BFMTV kalanında bir analist şöyle konuştu: “Burada Putin’in desteklediği Suriye rejiminin bombalamasından kaçan Suriyelilerden bahsetmiyoruz, bize benzeyen Avrupalıların hayatlarını kurtarmak için arabalarla kaçmalarından bahsediyoruz.”

Katar kanalı Al Jazeera English’de bir sunucu ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Ukraynalılarla ilgili gözlemlerini şöyle paylaştı:

“Çarpıcı olan şu, bu insanlara, giyimlerine bir bakın, bunlar müreffeh, orta sınıf insanlar. Bunlar, Ortadoğu’da hâlâ savaş durumunda olan bölgelerden, , Kuzey Afrika’daki sorunlu bölgelerden kaçmaya çalışan sığınmacılar değil. Yan kapınızda yaşan herhangi bir Avrupalı aileye benziyorlar.”

Tepkiler üzerine birkaç saat sonra Al Jazeera, sunucusunun ‘savaştan kaçan Ukraynalılar ile Ortadoğu-Kuzey Afrika bölgesinden gelen sığınmacılar arasında haksız karşılaştırmalar yaptığını’ kabul ederek özür diledi. (Sputnik)

Kaçanlar sarışın olunca insan oldukları hatırlandı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

11 Yorum

 1. 6 ay önce

  Dünyanın geleceği için batı zihniyetinin yıkılması lazım. Acı ama gerçek, başka türlü dünya huzuru bulamayacak.

 2. 6 ay önce

  Bu insanlar abli ama ab de çok güzel Dutroux yaşatırsınız çocuklara kanıtı olan insanları da öldürürsünüz

 3. 6 ay önce

  Utanmaz iki yüzlü ırkçılar.
  Ebu Gureyb’den Fatma, insanlık dışı, onur kırıcı işkenceleri anlatarak direnişçilere
  “bizi bu canilerlerle birlikte öldürün… Onlarla birlikte duvarları üzerimize yıkın…”

  diye yalvarıp, mektup yazdığında ne gözleri yaşardı, ne vicdanları sızladı!

 4. 6 ay önce

  18-60 yasindaki süriyeli kardeslerimiz kacmasaydi ülkelerinden kimse bu konuyu sorun yapmazdi … ama gelen kadin ve cocuklar olunca her irk yardimseverdir. Anne ve cocuklar kacan. Yarini kime karsi silah tutacagi belli olmayan 18li genc degil…

 5. 6 ay önce

  İspanyollar italyanlar yunanlar ekseriyetle siyah saçlı buğday tenli ve koyu gözlüler oğlum sizin sarışınların üzerinden de Hunların içindeki Kıpçak Tatarlar unsurlar geçmiş olabilir. İngiltereye adını veren Hunlar zaten Kanglı > Anglo Kanglıça > Anglo-çe > English yani.

 6. 6 ay önce

  Bu mendebur sürüleri için insan sıfatı tarifi budur ırakta öldürüldüysen veya yemende veya suriyede veya afrikanın asyanın bilmem neresinde şablona uymazsan işin bitti demektir kimse gıkını çıkartmaz mesela filistinli babacığının dizleri dibinde bir çocuk olsanda onlar için ölmenizin hiç bir değeri yoktur veya akdenizde avrupa sahillerine ölü bedeni ulaşan o üç yaşında bebeğinde sadece ufak bir vicdan banyosu yapar akşamada eğlencelerine kaldıkları yerden devam ederler–uygarlık dedikleri emperyalizmin kanını içtiklerine uygulanmaz-fakat bittiler işte herşey ortada yok olacaklar aynen tarihteki zalimler gibi esameleri kalmayacak çünkü yeni bir güzel dünya kuruluyor

 7. Bu çok çetrefilli gözüken bir konu.
  1)18-60 yaş arası erkek vatandaşları askere alındı, kaçmıyor (Suriye konusu böylemi)
  2)Her iki ülkeyi de karıştıran Batı emperyalizmi. Ama Ukrayna devleti ve vatandaşı daha kaliteli duruş sergiledi. Her ikisinde de cezaevleri boşaltılırken, Ukrayna hadi sipere derken Esed, hadi Türkiye’ ye dedi..
  3) Giden Ukraynalılar geri döneceğiz derken bize gelenlerin hiç niyeti yok.
  4)Ukrayna’ ya Dünya’ nın 4 bir tarafından gençler üniversite okumaya giderken, Suriye’ ye isis teröristleri doluştu. Ukrayna’ dan gidenlerin içerisinde terörist varmıdır sizce, ya Suriye’ den kaçanların arasına karışanlar..
  Konu, sarı, esmer konusundan daha ziyade başka şeyler, siz bakmayın 2 düdük yorumcunun saptırmalarına..O hırıstiyan, öbürü de, peki Suriyelilerden Suudi Arabistan’ a kaçan varmı?

  • 6 ay önce

   Sen yuksek dozda amerikan uyusturucusina maruz kalmissin yaptigin deteksiz atislardan kiyaslamalardan belli. Sap yiyip saman sey ediyorsun.

   Cevapla
   • 6 ay önce

    @Okur. RK kullanıcı adlı kişi tüm gerçekliğiyle olan biteni yazmış. senin gibi biri ise “Sap yiyip saman şey ediyorsun” demiş. Sen daha terbiye nedir ahlaklıca nasıl düşünce ifade edilir bunu başaramamışsın

    Cevapla
 8. Bosna Hersekte de Sarisin ve Mavi Gozluler oldurulmedi mi. Neredei bu Avrupa. Ustelik Avrupalilar o Bosna Sarisin ve Mavi gozluleri insanlarin yalvarislarina aldiris etmeden kasap Sirplara teslim etmediler mi.
  Bu ikiyuzlu Avrupanin hegemonyasi artik yok edilmeli.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!