Kadıköy’de ‘Boğaziçi’ eylemlerine gözaltı

featured

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek için Kadıköy’de toplanan gruba polis müdahale etti. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındığı belirtiliyor.

Kadıköy’de, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Melih Bulu’yu protesto etmek isteyen gruba polis müdahale etti.

Protestolar kapsamında, çağrı üzerine aralarında öğrencilerin de bulunduğu bir grup, 18.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya geldi. 

Emniyet güçleri, Kadıköy Kaymakamlığının ilçedeki tüm kapalı ve açık alanlarda her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün 7 gün süreyle yasaklanmasına ilişkin kararı doğrultusunda, katılımcıları dağılmaları konusunda uyardı. 

Grubun dağılmaması üzerine polis müdahalede bulundu. Bazı göstericiler ara sokaklara kaçarken, polis Kadıköy Meydanı’na çıkan tüm sokaklarda önlem aldı. Saat 21.00 itibarıyla başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının ardından bölgede yoğunluğun azaldığı görüldü. Yapılan müdahalede 93 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

EMNİYETTEN MÜDAHALE AÇIKLAMASI

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganı ile Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrısı yapılması üzerine belirlenen noktalarda gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı belirtildi.

Açıklamada, saat 17.30 sıralarında toplanmaya başlayan yaklaşık 250-300 kişilik gruba Kadıköy Kaymakamlığınca alınan açık ve kapalı alanlardaki 7 günlük toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağının hatırlatıldığı anlatılarak, uyarıları dinlemeyen ve mukavemette bulunan şahıslara müdahale edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Kadıköy’deki gösteriler sırasında 93 kişi, Beşiktaş ve Sarıyer’de de alınan emniyet tedbirlerinde Kadıköy’deki gösterilere katılmak isteyen 11 kişinin yakalandığı kaydedilen açıklamada, “Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer’de toplamda 104 şahıs gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan şahıslar ile ilgili işlemler devam etmektedir.” denildi.

108 ŞÜPHELİDEN 98’İ SERBEST KALDI

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü ve çevresinde dün bazı topluluklar tarafından gerçekleştirilen yasa dışı gösterilerde ikaza rağmen dağılmayarak “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet etmek” suçundan gözaltına alınan 108 şüpheliden 98’inin emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

Kadıköy Kaymakamlığı, ilçedeki tüm kapalı ve açık alanlarda her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün 7 gün süreyle yasaklandığını duyurmuştu. 

İlgili haberler için tıklayın: 

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Boğaziçi’ çağrısı

Ankara’daki ‘Boğaziçi’ eyleminde 69 gözaltı

AKP’li Kurtulmuş: Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni bir deney yapmaya çalışanlar olabilir

Kadıköy’de ‘Boğaziçi’ eylemlerine gözaltı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. DHKPC bögürtüleri duyuluyor…

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Bizim solcu geçinen gençlik ne zaman anlayacak korduklarını sandıkları tarlanın çoktan başkaları tarafından sürüldüğünü. Amerikan uşağı oldular, haberleri yok.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Mansur Yavaş’in mektubu aslında herseyi özetliyor. Ancak memlekette istifa diye bir özgürlüğünün dahi olduğunu düşünmüyorum atananlarin.
  Gezi eylemleri (ilk 3 – 4 gun) baska bir seydi. Gençler kullanıldıklarını, bu tür hareketlenmelerin nelere mal olacağını, bir sürü teror gruplarinin ve fesat bakterinin bu nemli ortamin hasretinle yandığını farkederler umarım.
  Siyasilerin de, arattinlari gerginlikten, kavgacı dilerinden de bu millet ne kadar bıktı onu görmelerini kendi hayırları için dilerim.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!