Kafa kesen IŞİD’li defalarca serbest bırakılmış!

IŞİD'li terörist İrfan Y., 2015 yılında Kocaeli'de gözaltına alındı, tutuklanarak Açık Cezaevi'ne konuldu. 2014'de Suriye'deki çatışma bölgelerinde bir kişinin kafasını kestiği ve o anları görüntülediği ortaya çıktı. 2016'da cezaevinden firar etti, daha sonra yakalandı. Cezasını tamamlamasının ardından serbest bırakıldı. 2017'de IŞİD üyeleri tarafından cemevine saldırı planlanması olayı kapsamında gözaltına alındı, ardından yine serbest bırakıldı. Son olarak geçen 10 Aralık'ta gözaltına alındı.

Kafa kesen IŞİD’li defalarca serbest bırakılmış!

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 10 Aralık günü gece saatlerinde IŞİD terör örgütü üyesi oldukları değerlendirilen şüphelilere yönelik operasyon düzenledi. Şüphelilerin terör örgütüne maddi destek sağlamak için hırsızlık, gasp ve soygun yaptıkları tespit edildi. Şüphelilerin, çatışma bölgelerinde PKK, PYD ve YPG terör örgütüne esir düşen örgüt üyelerini kurtararak Türkiye’ye getirmek için hazırlık içerisinde oldukları da belirtildi. İstanbul’daki operasyonlar kapsamında Pendik, Esenyurt, Bağcılar, Tuzla, Sancaktepe, Çekmeköy, Bayrampaşa ve Maltepe’de bulunan adreslere baskın yapıldı. İstanbul merkezli olarak Konya ve Van’da operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda İrfan Y. , C.A., F.G., D.S., B.Y. Ö.Y. Y.Ö. ve A.O. isimli 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyon yapılan adreslerde gerçekleştirilen aramalarda ise çok sayıda örgütsel doküman, dijital malzemeler, tabanca ve 8 mermi ele geçirildi.

DAHA ÖNCEDEN DE GÖZALTINA ALINMIŞ

Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerle ilgili detaylar ortaya çıktı. Şüphelilerden İrfan Y.’nin 2014 yılında Suriye’de çatışma bölgelerinde bulunduktan sonra Türkiye’ye geri dönüş yaptığı ve 2015 yılının Haziran ayında İstanbul’a gittiği sırada Kocaeli’de bir otomobil ile hareket halindeyken yanındaki 2 kişi ile birlikte yakalanarak gözaltına alındığı öğrenilirken, araçta yapılan aramalarda 3 tabanca, 4 yedek şarjör, 2 susturucu, 1 el yapımı patlayıcı (EYP) ve 5 el bombası ele geçirildiği bildirildi. İrfan Y.’nin  Kocaeli’de gözaltına alındığı dönemde cep telefonunda inceleme yapan ekipler, IŞİD terör örgütünün ilk kurulduğu dönemde örgüte katıldığını ve Suriye’ye gittiğini belirledi. İrfan Y.’nin 2014 yılında Suriye’deki çatışma bölgelerinde bir kişinin kafasını kestiğini ve o anların görüntülendiği de öğrenildi. Soruşturma kapsamında tutuklanarak Kocaeli Açık Cezaevine gönderilen İrfan Y.’nin Mayıs 2016’da cezaevinden firar ettiği ve kısa süre içerisinde yakalanarak cezasını tamamlamasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. İrfan Y.’nin, 2017 yılının Aralık ayında ise IŞİD üyeleri tarafından Ümraniye’de gözlük kameralarla keşif yapılması ve cemevine saldırı planlanması olayı kapsamında gözaltına alındığı ve ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

EMNİYETTEKİ SORGULARI DEVAM EDİYOR

İrfan Y.’nin de aralarında bulunduğu 8 IŞİD terör örgütü üyesi şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.