Kamala morarınca melek mi oldu! ABD'nin kanlı gömleğini görmeyenler mor elbiseye büyülendi...

Amerikan emperyalizminin yeni başkanı Joe Biden'ın yemin töreni Türkiye'de bazı kesimleri büyüledi! Başkan Yardımcısı Kamala Harris mor elbise giyince Hürriyet'in haberinde adeta "meleğe" dönüştü.

Kamala morarınca melek mi oldu! ABD'nin kanlı gömleğini görmeyenler mor elbiseye büyülendi...

VERYANSIN TV

Dünyayı kana bulayan, Ortadoğu'da milyonları katleden ABD'nin yeni başkanlık töreni Türkiye'de hemen karşılık buldu.

“Mor Devrim” başlığıyla çıkan Hürriyet Gazetesi “ABD Başkanı Biden’ın şova dönüşen yemin törenine, kadın siyasetçilerin kıyafetleriyle verdiği ‘birlik mesajı’ damga vurdu” ifadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris mor elbise giyince Hürriyet'in haberinde adeta "meleğe" dönüştü.

Adeta ABD övgüsüne dönüşen manşet haberinde şöyle denildi:

"ABD’de yeni Başkan Joe Biden’ın yemin törenine, ülkenin önde gelen kadınlarının kıyafetleri damga vurdu. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’ten, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye, First Lady Jill Biden’dan, eski First Lady Michelle Obama’ya ve törende şiir okuyan genç şair Amanda Gorman’a kadar kadın siyasiler kıyafet tercihleriyle adeta ‘birlik mesajı’ verdiler. Aslında bir bütün olarak yemin töreni, siyasi bir formaliteden çok ‘şov’ havasında geçti. Kadınlar, 6 Ocak’taki Kongre baskınının izi silinmek istercesine, özellikle renk tercihleriyle cıvıl cıvıl bir görüntü vermeye çalıştılar.

KAMALA MORARINCA MELEK Mİ OLDU?

ABD’nin ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı olarak tarihe geçen Kamala Harris (55), yemin töreni sırasında, siyahi tasarımcılar Christopher John Rogers ve Sergio Hudson imzalı mor bir elbise ve palto ile siyah topuklu ayakkabı giydi. Mor, ABD siyasetinde tarafsız bir renk olarak kabul edilirken, yorumcular bu rengin Cumhuriyetçilerin kırmızı ve Demokratların mavi renklerinin karışımı olduğuna dikkat çekti.

Hükümete yakın bir başka gazete Türkiye de dün manşetten Biden'ın konuşmasını "Yeni başkandan dünyaya:Birbirimizi dinleyelim" başlığıyla duyurmuştu...

Eski First Lady Michelle Obama ise tercihini bordodan yana kullandı. Obama, Sergio Hudson imzalı İspanyol paça pantolonuyla dikkat çekti. Eski Dışişleri Bakanı ve eski First Lady Hillary Clinton da, tercihini mordan yana kullandı. Mor takımı ve şalıyla dikkat çeken Clinton, renkler cümbüşünü üzerine giydiği mürdüm rengi paltoyla destekledi. Hillary Clinton, “Başkan Biden’ın birlik temasını vurguladığını biliyoruz. Ve bir arada olmamız gerektiğiyle ilgili sembolik bir mesaj vermek istedim” diye konuştu.

TARAFSIZ TONLARMIŞ!

ABD’de Demokrat Parti’nin rengi koyu mavi, Cumhuriyetçi Parti’nin ise kırmızı. Bu nedenle Demokrat Partili kadınların mor, bordo gibi daha tarafsız renkler tercih etmesi dikkat çekti. First Lady Jill Biden ise Demokratların geleneksel mavisi yerine daha açık olan okyanus mavisini seçti. Biden, Amerikalı tasarımcı Alexandra O’Neill imzasını taşıyan bir kostüm tercih etti."