Karslı çobanlardan 'ithal çoban' isyanı

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce'nin Memleket gezileri kapsamında Kars'ta görüştüğü çobanlar "ithal çobanlar"dan yakındı. Afgan ve Suriyeli çobanların 'ucuz iş gücü' olarak bin liraya çalıştırıldığını belirten çobanlar, kendilerinin tercih edilmediklerini söyledi. 

Karslı çobanlardan 'ithal çoban' isyanı

VERYANSIN TV

Muharrem İnce, Memleket Hareketi gezileri kapsamında Anadolu şehirlerini dolaşmaya devam ediyor.

İnce, Iğdır’dan Ardahan’a giderken Kars’ın Susuz ilçesi mevkiinde yol kenarında gördüğü çobanların sorunlarını dinlemek için otobüsten indi. Ucuz iş gücünün kendilerini mağdur ettiğini dile getiren çobanlar, Afgan ve Suriyeli çobanların bin liraya çalıştırıldığını belirterek, kendilerinin tercih edilmediklerini söyledi.

'KÖYDE 70 GENÇ VAR HEPSİ İŞSİZ'

Bir süre çobanları dinleyen İnce, “Buzağı ithal, yem ithal, et ithal, ilaç ithal çoban da ithal öyle mi?” diye sordu. İnce’ye “Hepsi ithal” cevabını veren bir çoban, “Üstelik çobanları ucuza çalıştırıp paralarını da vermiyorlar. Şu an köyde 70 genç var hepsi işsiz. Bir de diyorlar ki, biz çiftçilerimize yardım ediyoruz. Bir şey almıyoruz. Sosyal hakkım yok. Hiçbir şeyden faydalanamıyorum” dedi. Ardından elindeki çoban sobasını kaldırarak “Hiçbir şeyim yok. Sadece bu çubuğum var” diyerek İnce’ye dert yandı. 

Hayvancıkların sahipsiz olduğunu kaydeden Muharrem İnce, “Çiğ süt sorununu çözmeden Türkiye’de hayvancılık gelişemez. 10 Ekim’de Ulusal Süt Kongresi toplandı. Marketçileri bile oraya çağırdılar ama üreticileri çağırmadılar. Üreticiler, besiciler, hayvancılar sahipsizdir. Allah’ın izni, milletin isteğiyle Memleket Hareketi’ni Türkiye’nin başına getirdiğimizde biz bu ülkede hayvancılığı geliştireceğiz” açıklamasını yaptı.