Kasapoğlu: 19 Mayıs'ta evlerimizde olmak mecburiyetindeyiz

Tam kapanmaya rağmen meydanlar, sokaklar çeşitli gerekçelerle hınca hınç dolarken hükümetten 19 Mayıs için yine 'Evde kutlayalım' çağrısı geldi.

Kasapoğlu: 19 Mayıs'ta evlerimizde olmak mecburiyetindeyiz
Kasapoğlu: 19 Mayıs'ta evlerimizde olmak mecburiyetindeyiz

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası kapsamında hazırlarıkları programı paylaştı.

Bakan Kasapoğlu, Gençlik Haftası açılışı dolayısıyla yaptığı açıklamada, bundan 102 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'da tutuşturulan istiklal meşalesinin tam yüz yıldır parlamaya devam ettiğini kaydetti.

Bakan Kasapoğlu, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı; vatanı sahipsiz sananlara karşı duruşumuzu; bölünmemizi, parçalanmamızı isteyenlere karşı birliğimizi simgeleyen kutlu bir gündür. 100 yıldır iftiharla ve gururla milli vicdanımızda taşıdığımız 19 Mayıs ruhu, geçilemez ve yenilemez özelliğiyle milletimize ilham olmuştur. Bugünümüzü gelecekle birleştirecek beraberliğimizin güvencesi, bu ülkeyi emanet ettiğiniz gençlerimizdir" ifadelerini kullandı.

'EVLERİMİZDE OLMAK MECBURİYETİNDEYİZ'

Kasapoğlu şunları söyledi:

"Bu yıl da yine pandemi yüzünden maalesef evlerimizde olmak mecburiyetindeyiz. Her sene hayata geçirdiğimiz fener alayları, okul gösterileri, açık hava etkinliklerimiz maalesef bu yıl da olmayacak. Gençlerimiz için, bütün vatandaşlarımız için dolu dolu bir program hazırladık. Gençlik Haftamızın başlangıcını simgeleyen Anıtkabir ziyaretimizi erkene alarak, daha uzun bir gençlik haftası geçirmeyi amaçladık. Sosyal medyadan takip edilebilecek on-line fotoğraf yarışması sergimiz, sahne senin programı, gençlik haftası özel yayını, İlber Ortaylı hocamızın konuk olacağı ve Cansu Canan Özgen'in sunuculuğunu yapacağı 'eşit ağırlık özel' programlarımız olacak. Aynı zamanda yine çevrim içi bilgi yarışması, çek paylaş etkinliği ve sporcularımızla olan buluşmalar, yine sosyal medyadan eş zamanlı olarak takip edilebilecek."

'EVLERİMİZDE İSTİKLAL MARŞI'MIZI OKUYACAĞIZ'

Gençlik Haftası dolayısıyla ayrıca bir de çevrim içi satranç turnuvası organize edeceklerini belirten Bakan Kasapoğlu, "O da sosyal medyadan canlı yayınlanacak. Bu özel haftada gençlerimizi büyük bir müzik ziyafetiyle de buluşturmak istiyoruz. 18 Mayıs'ta Reng-i Hakkari ekibiyle halk oyunları ve halk müziği etkinliğiyle, 19 Mayıs akşamı da Zeynep Bastık ve Oğuzhan Koç konseriyle gençlerimiz keyifli vakit geçirecekler. Bütün bu etkinlikler yine on-line olarak takip edilebilecek. Öte yandan 81 vilayetimizden gelen temsilci gençlerimizle önce Gazi Meclisimize, 19 Mayıs sabahı Anıtkabir'e ve ardından Sayın Cumhurbaşkanımızla buluşmak üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Spor federasyonlarımız tarafından düzenlenen yüzlerce etkinlikle bu hafta spora da doyacağız. Her şeyden önemlisi 19 Mayıs günü saat 19.19'da bütün Türkiye aynı anda evlerimizin pencerelerine, balkonlarımıza şanlı bayrağımızla çıkarak, hep bir ağızdan İstiklal Marşı'mızı okuyacağız. İstiklal Marşı'mız aynı geçen yıl olduğu gibi stadyumlardan, spor tesislerinden de çalınacak. Gençlerimiz, en ufak taviz vermeden, millet iradesini ve demokrasiyi korumaya devam ettiklerini, bu mirası en iyi şekilde geleceğe taşıma noktasındaki kararlılıklarını haykıracaklar. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı layıkıyla heyecanla, coşkuyla kutlayacağız. Ben bu vesileyle gençlerimiz ve sporcularımız başta olmak üzere bütün milletimizin 19 Mayıs'ını ve yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik ediyor, bütün kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükranla, rahmetle, minnetle yad ediyorum. Gençlik Haftamız kutlu olsun."

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

#19MayıstaMeydanlara etiketiyle yurttaşlar sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı 19 Mayıs bayramını meydanlarda kutlama çağrısı yaptı.

Son günlerde hem eylemler, hem şampiyonluk kutlamaları adı altında tam kısıtlamaya rağmen binlerce kişinin aynı anda kalabalıklar oluşturduğunu hatırlatan sosyal medya kullanıcıları, 19 mayıs coşkusunun evlere sığmayacağını belirttiler.