'Kemalizm virüstür' diyen Selman Öğüt mahallesine isyan etti: Bizim cenah her şeyi Erdoğan'dan bekliyor

"Kemalizm virüstür" sözleriyle büyük tepki çeken Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Selman Öğüt, "paralel baro" kuramamalarına isyan etti.

'Kemalizm virüstür' diyen Selman Öğüt mahallesine isyan etti: Bizim cenah her şeyi Erdoğan'dan bekliyor

İkinci baro kurulması için başlattıkları girişimlerde başarısız olduklarını itiraf eden Atatürk karşıtı sözde akademisyen Selman Öğüt, "Bizim cenahta her şeyi Erdoğan'dan beklemek gibi bir hastalık var" dedi. Öğüt, Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı için de "Ayrı bir garabet" ifadelerini kullandı. 

Öğüt, sosyal medya mesajında şöyle dedi:

"İstanbul"da 50 bine yakın avukat var.

Baro kuralım dedik, aylardır 2000 imza toplanamadı.

Bu bize ayıp olarak yeter!

Her şeyi Erdoğan'dan beklemek gibi bir hastalık var bizim cenahta.

Parti ne yapar, STK'lar ne işe yarar?
Soran yok!

Cavit Tatlı ismi ise ayrı bir garabet!"

Öğüt geçen günlerde "Kemalizm bir virüstür, devlet ise vücuttur. Virüs vücuda zarar verebilir, ama virüs virüstür, vücuda hükmedemez. Vücuda kalp ve beyin hükmeder. Erdoğan Kemalistlere devletin vücudundan temizlenen bir virüs türü olduklarını göstermiştir” demişti.

2 BİN İMZAYA ULAŞAMADILAR

Bütün baroların karşı çıkmasına rağmen, AKP ve MHP’nin oylarıyla Meclis’ten geçirilerek yasalaşan çoklu baro, seçimlere yetişemiyor.

Düzenlemeye göre avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin avukatın imzasıyla, birden fazla baro kurulmasının önü açılırken, şimdiye kadar ikinci baro için 2 bin imzaya ulaşan hiçbir il olmadı. 2 bin imzaya ulaşmak isteyen barolar, 18 Eylül’e kadar imzaları toplayamazlarsa, Ekim’in ilk haftası yapılacak seçimlere üye gönderemeyecekler.

Yoğun eleştiri ve tepkilere rağmen çoklu baro öngören yasa teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla Meclis’ten geçmişti. Düzenlemeye göre avukat sayısının 5 bini aştığı illerde 2 bin avukatın imzasıyla, birden fazla baro kurulmasının önü açıldı. Bunun üzerine yaklaşık 50 bin avukat olan İstanbul 2 No’lu baro için 17 Ağustos’ta, 20 bine yakın avukat olan Ankara ise 21 Ağustos’ta Türkiye Barolar Birliği’ne başvuru yaptı. Yeni baroların, Türkiye Barolar Birliği’ne delege gönderebilmesi için 18 Eylül’e kadar üye işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

ONLİNE İMZA KALDIRILDI

Şimdiye kadar İstanbul’un bin 400, Ankara’nın ise sadece 400 imza topladığı öğrenilirken, imzaların toplanmasının zor olduğunu değerlendiren Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise online imza sistemini kapattı. Bu karar sonrası; ikinci baroların kurulması için bir araya gelen kurucular kurulları gerekli imzayı doğrudan elden toplamak zorunda. Ardından toplanan imzaların TBB’ye teslim edilerek kuruluşlar tamamlanacak. Şimdiye kadar online imza ile gerekli 2 bin imzayı tamamlayamayan baroların, elden imza ile Cuma gününe kadar tamamlanmasının imkansız olduğu belirtiliyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Yasa, her baronun, baro başkanı dahil 4 delegeyle Barolar Birliği’nde temsil edilebileceğini öngörüyordu. Bu kapsamda tüm barolar, ekim ayının ilk haftasında genel kurullarını gerçekleştirecek. Genel kurullarda, baro yönetimlerinin yanı sıra barolar birliği delegeleri de belirlenecek. Yeni baroların Barolar Birliği’ne delege gönderebilmesi için 18 Eylül Cuma gününe kadar üye kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.