Kılıçdaroğlu Türkiye'deki mülteciler için süre verdi

Kılıçdaroğlu, 'Mültecileri en geç 2 yıl içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. İstanbul'da Suriyelilerle konuştum. Onlar 'bizi nasıl iki yıl içinde göndereceksiniz' diye sordular' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu Türkiye'deki mülteciler için süre verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars'ta 'Muhtarlar ve STK Buluşması'nda yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi ve tarım politikalarını eleştirdi.

BÜROKRATLARA ÇAĞRI

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın bugün faiz kararını açıklayacağını belirterek, "Bütün namuslu bürokratlara sesleniyorum.  Gereği neyse onu yapın, birilerinden talimat almayın. Vatandaşı perişan edecek kararlar almayın, vatandaşı mağdur etmeyin. Bilginizle, tecrübenizle, eğitiminizle karar verin. Birilerinin isteği üzerine karar vermeyin. Yazıktır, günahtır" dedi.  

ÇİFTÇİLER HÜKÜMETTEN 211 MİLYAR LİRA ALACAKLI

Planlamanın önemine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Plansız ekonomi yönetilmez. Doğu Anadolu Bölgesi sadece Türkiye'nin değil Orta Doğu'ya, Kafkaslar'a kadar uzanan bölgenin en güçlü tarım ve hayvancılık sektörü olacak. Bunlar düşünemediler ama bu kardeşiniz düşündü, kesinlikle bunu yağacağız. Sadece buğday ekip biçmek değil, aynı zamanda et ve süt ürünleri ile deri sanayisinin de gelişmesi lazım." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 2006 yılında TBMM'de tarımın teşviki amacıyla her yıl en az milli gelirin yüzde 1'inin çiftçiye destek verilmesi yönünde kanun çıkarıldığını anımsatarak, bu zamana kadar çiftçiye yüzde 1 oranında destek verilmediğini vurguladı.

Bundan dolayı çiftçilerin hükümetten 211 milyar lira alacaklı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Çiftçiye bu destekler ödenmedi, bunu yapacağız. Laf olsun diye değil, yapacağız ve bütçeye koyacağız. Ziraat odaları ve diğer odalara da bunu bütçeye koyduk diyeceğiz." dedi.

Bazı çiftçilerin karşılaştığı icralık tabloya üzüldüklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Çiftçi ve ailesi, kamyonun arkasından haczedilmiş traktörüne bakıyor, bu çok acı bir tablo. Kars'tan sizlere söz veriyorum, çiftçinin ne traktörünü ne de hayvanını haczettirmeyeceğiz, bunun için gerekli düzenlemeleri yapacağız." ifadesini kullandı.

MAZOT ÖTV'SİZ VERİLECEK

Çiftçiye mazotun ÖTV'siz verilmesi gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bu tarz teşviklerle tarım ve hayvancılığı canlandıracaklarını aktardı.

Kılıçdaroğlu, Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) yeteri kadar sağlıklı çalışmadığına ve değişmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"TARSİM'in çiftçiden, üreticiden ve besiciden yana olması lazım. Az önce bir köye gittik, baraja su dışında başka kimyasal ve evsel atıklar katıldığından o sudan içen çiftçinin 30-35 hayvanı telef olmuş. Köylüler 'nasıl yapacağız' diye içlerine atmışlar. TARSİM çiftçi ve üretici dostu olursa, çiftçinin yanında durursa ve TARSİM'in yönetiminde çiftçiler söz sahibi olursa o zaman bu sigorta gerçek anlamda çiftçi ve besici sigortası olur, bunu da yapacağız. Tarım ve hayvancılığın daha çok gelişmesi için ayrıca köylerde ziraat mühendisi, teknisyen ve veteriner görevlendirilmesi gerekiyor."

Türkiye'nin güçlü olduğunu ve bu gücünü ekonomik anlamda göstermesi, sadece içeride değil dışarıda da bu ülkenin insanının kazanması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunun için iktidar olmaları halinde bütün imkanları seferler edeceklerini söyledi.

ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM OLMAZ

Şehitler ve gaziler konusunda çok duyarlı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılmaz. Eğer biz evimizde rahatça başımızı yastığa koyuyorsak, eksi 35-40 derecede o insanlar dağda, taşta, kayalıkta bizim sağlığımız için vatanının geleceği için, bayrağımız için şehit düşüyorlarsa şehitler arasında ayrım yapılmaz. Terörden ötürü hayatını kaybeden şehitlerimiz için kampanyalar açıldı, paralar toplandı, o paralara çöktüler. İlk bir hafta içinde o paraları, şehit ailelerine ve gazilere aynen faiziyle iade edeceğim." sözlerini sarf etti.

'SÜLEYMANŞAH TÜRBESİ'Nİ ANA TOPRAĞINA GETİRECEĞİZ'

İçini yakan bir durumun olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bayrağımızı indirdik ve Süleymanşah Türbesi'ni kaçırdık. İçimde uhdedir. Allah nasip eder, dostlarımızla iktidara gelirsek, göreceksiniz bir hafta içinde o şanlı bayrağımızı, Süleymanşah Türbesi'ni ana toprağına getireceğiz. O bayrak orada dalgalanacak.

İSTANBUL'DA SURİYELİLERLE KONUŞTUM

Mültecileri en geç 2 yıl içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. İstanbul'da Suriyelilerle konuştum. Onlar 'bizi nasıl iki yıl içinde göndereceksiniz' diye sordular. Nasıl göndereceğimi anlattım. Onlar da 'valla bu şartlarda kendi toprağımıza gideriz' ifadesini kullandılar. Hiç merak etmeyin, onların altyapısını bu kardeşiniz halletti, ama ırkçılık yapmayacağız. Allah'ın yarattığı insanın başımız üstünde yeri var."