Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye ‘TTB’ tepkisi: Hayatımda duyduğum en saçma şey

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu MHP’nin kapatılmasını talep ettiği Türk Tabipler Birliği’ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu “Covid-19'la mücadele edenler terörist oluyor, hayatımda duyduğum en saçma şey.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye ‘TTB’ tepkisi: Hayatımda duyduğum en saçma şey

MHP’nin kapatılmasını talep ettiği Türk Tabipler Birliği’ne yönelik tartışmalar devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TTB’yi ziyaret etti.

Ziyaret sonrası basın toplantısı yapan Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli'nin "TTB kapatılmalı" sözlerine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘HAYATIMDA DUYDUĞUM EN SAÇMA ŞEY’

“Hangi önlemlerin alınması gerekitğni uzmanlara sorar insan. Bütün sağlık çalışanlarına, bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak teşekkür ediyorum. Sizlere minnet borçluyuz. Covid-19'la mücadele edenler terörist oluyor, hayatımda duyduğum en saçma şey. Gerçekler dillendirilmeli ki siyaset kurumları ona göre önlem alsınlar. Siyaset kurumuna içinde yaşadıkları bütün tabloyu net bir şekilde sunuyorlar. Madem ki tek adam yönetimi var, TTB'yi, Eczacılar Birliği'ni falan çağırıp sorması gerekiyordu. Oradan oturup ahkam kesmek kolay, asıl suçlu dinlemeyenlerdir. Siyaset kurumunun oturup dinlemesi lazım, suçlaması değil. Sağlıkta şiddet yeni bir olay değil. Tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edeceğimiz bir şey değildir."

'FAHRETTİN KOCA YALAN SÖYLÜYOR'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bir devlet yalan söyler mi? Devletler yalan söylemezler. Devletin verileri doğru açıklaması gerekirdi. Verileri bir siyasetçi değil, kurumun açıklaması gerekirdi. Sağlık Bakanı başlarda güven verdi ama sonra Sayın 'Cumhurbaşkanımızın talimatıyla' diye başlayınca güveni yitirdi. Konuşacaksa bilim kurulundan yetkililer konuşacak. Doğru veriler verilmiyor. Vatandaşın yüzde 59’u bilgilerin doğru olmadığını söyleyecektir. Vatandaş tabloyu görüyor." açıklamalarında bulundu.

'HER OYUNDA YENİ KAĞIT AÇACAKSINIZ'

İktidarın baştan itibaren olayın ciddiyetini kavrayamadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "En başında söyledim, yine söyleyeyim; uçak biletlerinde KDV'yi 18'den 1'e indirdik. Pandemiyle ne ilgisi var bunun? Üç gün sonra da uçakla seyahat yasak." açıklamasında bulundu.

Alınan kararlarda uzman görüşüne başvurulmadığını da dile getiren Kılıçdaroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Kahveler açık güzel ama kağıt oynamak yasak. Vatandaş kahveye niye gitsin o zaman. Oysa önlem alabilirsiniz, dersiniz ki 'her oyunda sıfır, yeni kağıt açacaksınız.' Bitti bu kadar basit. Ama bu düşünülmüyor, akıllarına bile gelmiyor. Çünkü kahvecinin nasıl yaşadığını, hangi koşullarda yaşadığını biliyor mu? Şehirler arası otobüsler için aynı şey. Sanat dünyasını ellerinden gelse öldürecekler tamamen. Bütün sağlık çalışanlarına bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak yürekten teşekkür ediyorum, sizlere minnet borçluyuz.  Dün gazetelerde bir fotoğraf vardı, bir kadın doktor başındaki boneyi kaldırıyor, yüzündeki maskeyi çıkarmaya çalışıyor, ter içinde, ter. Hangi siyasetçi, hangi bakan öyle çalışıyor. Siz ona teşekkür edeceğinize, onu suçluyorsunuz. 'Size minnet borçluyuz' diyeceğinize onu suçluyorsunuz. Bir talepleri var, TTB'nin ve diğer bütün sağlık çalışanlarının, 'Kovid-19 meslek hastalığı olsun.' Nasıl maden işçisi, yer altında çalıştığı için, tozları yuttuğu için meslek hastalığı var,  Kovid-19'la mücadele ediliyor, doğrudan doğruya virüsle karşı karşıya. Dolayısıyla bu taleplerin karşılanması lazım. Siyaset kurumunun sağlık çalışanlarının taleplerine kulağını kabartması lazım. Dinlemeliyiz sağlık çalışanlarını." 

BAHÇELİ'NİN SÖZLERİNE TEPKİ

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'TTB derhal kapatılmalıdır' dedi. Böyle bir ihtimal görüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Kovid-19'la mücadele edenler, hayatını bu işe vakfedenler terörist oluyor... Hayatımda duyduğumu en saçma söz." yanıtını verdi.  

Bazı hekimlerin, TTB'nin "tükeniyoruz" sloganını salgınla mücadelede moral bozduğunu söylediği belirtilerek görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Gerçekler dillendirilmeli ve söylenmeli ki siyaset kurumu ona göre önlem alsın. Eğer olayın bütün ağırlığını yaşayan, olayı tozpembe gösterirse o zaman sorumluluğunun gereğini yerine getirmemiş olur. Siyaset  kurumuna içinde yaşadıkları tabloyu net bir şekilde sunuyorlar. Gönül şunu isterdi; madem ki tek adam yönetimi var Türkiye'de, tek adamın sağlık çalışanlarını, TTB'yi, Türk Eczacıları Birliğini, hemşireler birliği, bunları davet edip dinlemesi gerekirdi. Bu yapılmadı, ne için? Oradan oturup ahkam kesmek, insanları suçlamak kolay. Asıl suçlu dinlemeyenlerdir. Fiilen olayı yaşayanların hangi sorunlarla karşılaştığını siyaset kurumunun oturup dinlemesi lazım."

Demokratik Gelişim Enstitüsünün (DPI) düzenlediği toplantıya katıldığı hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Acaba toplantıda anadilde eğitim öneriniz oldu mu?" sorusu üzerine ise "Hayır, öyle bir önerim olmadı. Ama böyle bir tartışma oldu." dedi.  

Dün akşam Keçiören'de bir hastanede sağlıkçılara yönelik gerçekleşen şiddet olayını değerlendirmesi istenen Kılıçdaroğlu, sağlıkta şiddetin yeni bir olay olmadığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, "Sağlıkta şiddet öteden beri zaman zaman karşılaştığımız acı bir olay. Şanlıurfa'da bir hekim arkadaş hayatını kaybetmişti. Buradan bütün vatandaşlarımıza seslenmek isterim; hepimiz bir şekilde mutlaka doktora gideriz. Tedaviyi onlar yaparlar. Dolayısıyla sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edeceğimiz bir olay değil." diye konuştu. 

Millet İttifakı'nı oluşturdukları İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in hafta sonu gerçekleştirilen kurultaylarında "tek başına iktidar" hedefi koymasını nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, "Gayet doğal, her parti tek başına iktidar olmak ister." yanıtını verdi. 

TTB'DEN TEŞEKKÜR

Sinan Adıyaman ise ziyareti dolayasıyla Kılıçdaroğlu'na teşekkür ederken, TTB'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

TTB'nin anayasal bir kuruluş olduğunu ve halk sağlığını korumak adına çalışmalar yürüttüğünü anlatan Adıyaman, şunları söyledi:

"TTB, sadece hekimlerin değil, tüm sağlık çalışanlarının ve halkın örgütüdür. Bu doğrultuda çalışmalarına bugüne kadar devam etmiştir, bundan sonra da devam edecektir. Salgın altıncı ayda pik yapmış durumda. Bununla ilgili olarak hayatını kaybeden yurttaşlar, hekimler ve diğer sağlık çalışanları için geçtiğimiz hafta bir eylem planladık. TTB olarak 64 ildeki odamıza bunu ilettik ve bütün Türkiye'den çok iyi katılım oldu. Yas belirtisi olarak kullandığımız bu siyah kurdeleler tüm Türkiye'yi dolaştı. Ben bu konuda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na ve diğer partilere desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum."