Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklamasına İYİ Parti ne dedi?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık çıkışıyla Meral Akşener'e sopa mı gösterdi? İYİ Parti Kılıçdaroğlu'nun sözlerini nasıl karşıladı?

Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklamasına İYİ Parti ne dedi?

Meclis'teki bütçe tartışmaları sırasında AKP sıralarınan yükselen "Seçimlerde aday olun" çağrıları üzerine Kemal Kılıçdaroğlu'dan “Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi? Kim söyledi?” yanıtı geldi. Kılıçdaroğlu'nun yanıtı siyasetin gündemini de belirledi. Kılıçdaroğlu, uzun süredir "ortak aday"da ısrar ediyor ve "Dostlarla iktidar olmak" mesajı veriyordu. Kılıçdaroğlu'nun adaylık çıkışı yapması dikkatleri çekti.

Ancak siyaset dünyası, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ihtimal vermiyor.

AKP, "Kılıçdaroğlu aday olamaz" mesajı verirken Meral Akşener'in adaylığını isteyen İYİ Parti ne diyor?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin İYİ Parti kulislerinden aldığını iddia ettiği yorumları köşesine taşıdı. Yazısının satır başları şöyle:

"Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda verdiği sinyal, muhalefet cephesinde hesapların yeniden gözden geçirilmesine yol açtı. Ancak ben Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olacağını düşünmüyorum. CHP Lideri, son ana kadar ortak aday projesini hayata geçirmek için çaba gösterecek. Özal yurtdışı gezisine çıkarken, uçakta bir açıklama yaparak gündemi belirlerdi. Kılıçdaroğlu ise cumhurbaşkanı adaylığı tartışmasını ortaya atarak gündemi değiştirmeyi başardı.

BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ

1. Kılıçdaroğlu, cinsel taciz iddiaları ve “Ordu Katar’a satıldı” tartışmaları nedeniyle zor günler yaşayan CHP’yi bu durumdan kurtarmak için gündemi değiştirmeyi amaçladı.

2. Erken seçim silahını çekerek bir süre parti içi tartışmaları bastıran Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı yönündeki sinyal vermek suretiyle parti içini konsolide etmeyi hedefledi.

3. Muharrem İnce’ye mesaj verdi.

İYİ PARTİ NASIL KARŞILADI?

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına yeşil ışık yaktığı yönündeki sözlerini “İYİ Parti’ye mesaj verdi” şeklinde yorumlayanlar da çıktı.

Millet ittifakının ortağı olarak Kılıçdaroğlu’nun adaylığı CHP’den sonra en çok İYİ Parti’yi ilgilendirir. İYİ Parti cephesinin nabzını tutmaya çalıştım. Cumhurbaşkanı adaylığının CHP Genel Başkanı’nın hakkı olduğunu düşünüyorlar. Parlamenter sistem vurgusu yapan CHP Lideri’nin bu sistemde aday olmasını beklemiyorlar. Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’ye sopayı gösterdiği yönündeki yorumlara ise itibar etmiyorlar.

İYİ Parti’de hedefin muhafazakâr kesimden de oy alacağı ve kadın olması nedeniyle Meral Akşener’i ortak aday yapmak olduğu unutulmasın."