'Kılıçdaroğlu'nun başkanlığıyla CHP başörtüsü sorununu aştı'

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığıyla CHP'nin başörtüsü sorunun çözüldüğünü söyledi. Ahmet Davutoğlu da dün Kılıçdaroğlu için "Özgürlükler noktasında bizimle aynı noktaya geldi" demişti.

'Kılıçdaroğlu'nun başkanlığıyla CHP başörtüsü sorununu aştı'

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu dün yaptığı açıklamada "başörtüsü" tartışmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun net bir tutum sergilediğini söylemişti. Davutoğlu “İktidardakilerin Sayın Kılıçdaroğlu’nu takdir etmeleri gerekirdi. Bugün özgürlükler noktasında bizimle aynı noktaya geldi” demişti.

Bugün de CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi'den benzer açıklamalar geldi.

Ahmet Davutoğlu'nun gazetesi Karar'dan Elif Çakır ile Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, yeniden alevlenen başörtüsü tartışmalarıyla ilgili "Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığıyla partide başörtüsü sorunu çözüldü" dedi.

"Muhafazakar kesimler Kılıçdaroğlu'na güveniyor" diyen Hamzaçebi şu ifadeleri kullandı:

"Bu tartışmaları ülke olarak geride bıraktık diye düşünüyoruz.Sayın Kılıçdaroğlu'nun Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olmasından sonra parti çok ciddi, tutarlı ve samimi bir politika ortaya koydu. Bir dönem başörtülü kızlar üniversitelere giremiyordu. Bunlar bu ülkenin, toplumun ve milletin çocukları... Ve bununla Türkiye yıllarını kaybetti. Kılıçdaroğlu, 'Genel Başkan olduğumda başörtüsü sorununu çözeceğiz' dedi. Ve bu sorun çözüldü. Ne Anayasa ne de yasa değişikliği yapıldı. Böyle bir sorun kalmadı.

Sayın Kılıçdaroğlu bu konuda samimi. Muhafazakar kesimler ona güveniyor, temaslarımda da böyle görüyorum. Fikri Sağlar'ın açıklamalarında da çok net bir cevap verdi. Parti içinden bir tablo aktarayım size. Mitinglerimize, toplantılarımıza bakıldığında başörtülü insanlarımız büyük bir çoğunlukla yer alıyor. Eskiden bunlar çok az sayıdaydı. Hiç yoktu dememiz de yanlış olur. Mesela Deniz Baykal, çarşaflı kadınlara rozet taktığında memleketim Trabzon'da bu hiç yadırganmadı. O zaman ilçe kadın kollarının yarısından fazlası başörtülüydü. Örgüt toplantılarında da tesettürlü kadınları görürsünüz. Bu tartışmalar ülkenin gündeminde olmamalı. Biz bu meseleyi geçtik, bitti."