Kılıçdaroğlu'nun 'son uyarı' videosuna AKP'den ilk tepki: Açık tehdit

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bürokratlara, '18 Ekim pazartesi itibariyle bu düzenin illegal işlerine verdiğinizi desteğe son verin' çağrısı yapan Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Çelik, 'Sayın Kılıçdaroğlu, son açıklamalarıyla açıkça devlet memurlarını tehdit ediyor. Böylece hukuk dışı bir düzen arayışında olduğunu ifade ediyor. Kendi partisi adına konuşarak, devlet görevlilerine emir vermeye kalkması hukuksuzluktur' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun 'son uyarı' videosuna AKP'den ilk tepki: Açık tehdit

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saray'ın baskısıyla kirli işlere bulaştığını belirttiği bürokrat ve memurlara video mesajla seslenmiş ve “Hâlâ kendinizi bu pislikten sıyırma şansına sahipsiniz” demişti.

TÜGVA ve TÜRGEV gibi AKP'ye yakın vakıfların faaliyelerini “paralel devlet yapılanması” olarak niteleyen Kılıçdaroğlu “18 Ekim pazartesi itibariyle bu düzenin illegal işlerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. Emir aldım diyerek bu kirli işlerden sıyrılmazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa pazartesi itibariyle durun” ifadelerini kullanmıştı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten Kılıçdaroğlu'nun video mesajına yanıt geldi. Kılıçdaroğlu'nun sözleri için “28 Şubat dili” diyen Çelik'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Sn Kılıçdaroğlu, son açıklamalarıyla açıkça devlet memurlarını tehdit ediyor. Böylece hukuk dışı bir düzen arayışında olduğunu ifade ediyor. Kendi partisi adına konuşarak, devlet görevlilerine emir vermeye kalkması hukuksuzluktur.

Herhangi bir hukuki delile dayanmaksızın meşru hükümetin kanun dışı emirler verdiğini iddia etmek, bürokrasiyi seçilmiş hükümete karşı çıkmaya çağırmak vesayet siyasetidir. Bunun ülkemizdeki adı Yassıada zihniyetidir. Kendisini devletin sahibi zanneden bu zihniyeti tanıyoruz.

Sn Kılıçdaroğlu’nun sivil toplum örgütlerini aynı “28 Şubat” diliyle hedef göstermesi de asla kabul edilemez. Türkiye’nin geride bıraktığı ilkel linç kültürü ile sivil toplum örgütleri hedef gösterilemez. Sivil toplum örgütlerine dönük bu linç siyasetine geçit vermeyiz.”

AKP'Lİ ÜNAL: ATEŞLE OYNUYORSUN

Kılıçdaroğlu'nun “son uyarı” videosuna bir tepki de AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'dan geldi.

Ünal sosyla medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Bu çağrıyı 15 Temmuzdan önce yapsaydın karşılık bulabilirdi, çünkü ortaklarınızın bürokraside amirlerinden değil abilerinden emir alan paralel mahrem yapılanması çağrına cevap verebilirdi. Artık yoklar. Dostlarına da güvenme, onlara güvenenlerin akıbetini Afganistan’da gördük.

Bak bayım bu tür sufle tehditleri 11 yıldır yapıyorsun. Ateşle oynuyorsun şunu unutma biz tiyatro diye itibarsızlaştırmaya çalıştığın 15 Temmuz cehenneminden çıktık. Kimi tehdit ettiğine dikkat et. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şerefli bürokratlarından elini çek.”