Kocaeli’yi baraj vuracak: 34 bin 500 ağaç kesilecek!

İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılması planlanan Sungurlu Barajı sebebiyle Kocaeli’de çok sayıda köy sular altında kalacak. Bununla birlikte bölgede bulunan 34 bin 500 ağaç kesilecek.

Kocaeli’yi baraj vuracak: 34 bin 500 ağaç kesilecek!

Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nce İstanbul Ağva’da Sungurlu Deresi üzerinde yapılması planlanan baraj, Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki köyleri de etkileyecek. Kandıra’da sular altında kalacak Akçaova ve Tekzen köyleri ile çevresindeki 16 köyü etkileyecek Sungurlu Barajı ile ilgili 2015 yılında Kandıra Akçaova köyünde ÇED toplantısı düzenlenmek istenmiş, ancak köylülerin engel olmasıyla toplantı yapılamamıştı.

Barajla ilgili verilen ‘ÇED olumlu’ kararı, İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme tarafından geçen yılın Aralık ayında ‘ÇED olumlu’ kararı, hukuka aykırılık gerekçesiyle bozuldu. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin kararından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca karar temyize götürüldü. Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından İstanbul 11’inci İdare Mahkemesi’nin kararı onaylandı.

Alınan bu mahkeme kararına rağmen, Devlet Su İşleri’nin baraj inşaatından vazgeçmediği ortaya çıktı. Sungurlu Barajı ve baraj inşaatında kullanılacak olan malzemelerine çıkartılması için yeni bir ÇED raporu hazırlandı.

Hazırlanan yeni ÇED raporunsa göre, bölgede Teksen (Düzköy) Mahallesi ve Akçaova Mahalleleri sular altında kalacak. Ayrıca rezervuar alanının etrafında bulunan ve özellikle mutlak koruma alanı içerisinde kalan Yorgalar Mahallesi, Kabaklar Mahallesi, Çalca Mahallesi ve Abdipaşa Mahallesi gibi bazı yerleşim yerlerine ait arazilerden dolayı bu yerleşim alanlarındaki nüfusunda kısmen etkileneceği öngörülmekte.

Barajla birlikte aynı zamanda bölgede yeni bir taşocağı açılacak. Bölgede 1 adet kaya malzeme ocağı, 1 adet hazır beton tesisi ve 1 adet kırma eleme tesisi kurulacak.

Sungurlu Barajı Projesi kapsamında baraj gövdesi ve diğer yapıların inşasında kullanılacak kaya malzeme ihtiyacının toplamda 2.025.000 ton olarak planlanmakta. 5 yıl boyunca bu taşocağı kullanılmaya devam edilecek.

Hazırlanan yeni projede ise korkunç bir ayrıntı ortaya çıktı. Sungurlu Barajı projesi için hazırlanan yeni ÇED raporuna göre, projenin gerçekleştirilmesi planlanan alanın toplam 1 milyon 691 bin 595 metrekarelik bölümü orman arazisi içinde kalıyor. Proje için ise bölgede bulunan 34 bin 500 ağacın kesilmesi planlanılıyor. Barajın su tutmaya başlaması ile birlikte baraj rezervuar alanı altında kalacak olan arazideki flora türleri tamamen ortadan kalkacak. Sungurlu barajı hem köyleri ortadan kaldırırken aynı zamanda koca bir ormanını ve ormanda bulunan yaşamı da yok edecek.