Komünistler de o metne karşı

featured

6 muhalefet liderinin imzasıyla yayımlanan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakat metine TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’dan tepki geldi. Okuyan, “Metin tamamen bir çöp, AKP’den daha tehlikeli bir tablo yaratabilirler” ifadelerini kullandı.

CHP, İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti genel başkanlarının imzasıyla yayımlanan mutabakat metni tartışılmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, üçüncü ittifak çalışmalarını sürdüren TKP Genel Sekreteri Okuyan, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, “metnin çerçevesine hiç şaşırmadıklarını” söyledi. Metinde her konunun “demokrasi ve özgürlüğe” çevrildiğini kaydeden Okuyan, “Eşitsizlik, sömürü mekanizmaları, emekçilerin durumu, Türkiye’nin bütün kaynaklarının sermaye sınıfına aktarılması gibi ülkenin asıl sorunlarına ilişkin hiçbir şey yok. Hiçbir biçimde Türkiye’nin toplumsal eşitsizliklerine girilmemiş. Eşitsizliklerin hiç gündeme getirilmediği yerde özgürleşme olmaz. Dolayısıyla o metin tamamen bir çöptür” dedi. “AKP’nin en önemli özelliklerinden biri, eskiden kör topal var olan laikliği ortadan kaldırmasıdır” diyen Okuyan, “Metinde, laiklikle ilgili hiçbir şey yok. Tam tersine bugünkü statükoyu aslında koruyan bir çerçeve söz konusu” ifadelerini kullandı.

‘AKP’NİN İLK DÖNEMLERİNE DÖNMEYEİ VAAD EDİYOR’

SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen ise şunları kaydetti:

“Bu iktidarın bir rejim dönüşümünü de gerçekleştirerek ülkeyi getirdiği karanlık noktadan çıkarmanın, bir tür AKP’nin ilk dönemlerine dönmeyi vaat eden bir restorasyon programıyla olabileceğini düşünmüyoruz.”

Komünistler de o metne karşı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!