'Koronalı aşçının yaptığı yemeği 300 işçi yedi' iddiasına soruşturma

Gaziantep Valiliği, 300 işçinin çalıştığı bir fabrikada Kovid-19 testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemeğin dökülmek yerine işçilere yedirildiği iddialarına ilişkin soruşturma başlattı. 

'Koronalı aşçının yaptığı yemeği 300 işçi yedi' iddiasına soruşturma
'Koronalı aşçının yaptığı yemeği 300 işçi yedi' iddiasına soruşturma

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan bir aşçının Koronavirüs testi pozitif çıktı. Testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemeyin ise dökülmek yerine fabrikadaki 300 işçiye yedirildiği iddia edildi. Duruma itiraz eden ve yaşanan olayları sosyal medya hesabından paylaşan Mustafa Yılmaz isimli işçi ise, KOD-29'dan işten çıkarıldığını öne sürdü. Fabrika yetkilileri ise, iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.

‘O YEMEK 3 GÜN BOYUNCA İŞÇİLERE YEDİRİLDİ'

Duruma itiraz ettiği için işten çıkarıldığını söyleyen Mustafa Yılmaz, "Fabrikada çalışıyordum. 22 Ağustos 2020 tarihinde aşçımız Covid-19 testi için hastaneye gitmişti. Aşçımız test sonucu çıkmadan tekrar iş yerine gelip yemek yapmaya başlıyor. Bu yemeği yaptıktan sonra da test sonucunun pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Test sonucu pozitif çıkmasına rağmen bu yemeği bize yediriyorlar. Bu yemeği fabrikada çalışan 300 kişi yiyor ve bundan sonra karantina uygulanmadı. Yapılan o yemek 3 gün boyunca işçilere yedirildi ve aşçımızın yaptığı yemekten dolayı bir kişinin daha Covid-19 hastalığına yakalandığı söylendi" dedi.

‘’İNSANLARI UYARMAK SANA MI KALDI’ DEDİLER’

Fabrikada yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaştığını ve nedenle KOD-29 ile işten çıkarıldığını iddia eden Yılmaz, şunları ifade etti:

"Ben arkadaşlarımın sağlığı için bu olayı Whatsapp durumumda paylaştım. İnsanlar çoluk çocuk sahibi bir rahatsızlık, sıkıntı olmasın diye paylaştım. Bundan dolayı beni KOD-29 ile işten çıkardılar. Personel müdürlüğündeki bir yönetici bana, ‘İnsanları uyarmak sana mı kaldı?' dedi. Ben bu fabrikada 7 yıl özveri ile çalıştım, gecemi gündüzüme kattım. Pandemiden dolayı işten çıkarmak yasak olduğu için beni KOD-29 ile işten çıkarttılar. Tazminat ve ihbar hakkımı alamadım ve bana, ‘git mahkemeye ver ne halin varsa gör' dediler. Ben mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanların sağlığı ile oynamasınlar."

FİRMA YALANLADI

Fabrika yetkilileri ise iddiaları yalanladı. Aşçının koronavirüs testinin pozitif çıktığını doğrulayan yetkililer, koronavirüs testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemeğin kimseye yedirilmediğini ve işçi Mustafa Yılmaz'ın iş ahlakına aykırı davranışlar nedeniyle işten çıkarıldığını, bu nedenle de karalama yapmaya çalıştığını ileri sürdü.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Haberin sosyal medyada yayılmasının ardından Gaziantep Valiliği, konuya ilişkin soruşturma başlattı. Gaziantep Valiliği Özel Kalem Müdürü Aslan Tektaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır" dedi.