Koronavirüs ilk ne zaman ve nerede görüldü? Çinli muhbirden kritik iddialar

Çin Komünist Partisi'nin eski üyesi bir 'muhbir' koronavirüs salgınının nasıl yayıldığı ve virüsün kökeninin nereden çıktığı hakkında önemli iddialarda bulundu.

Koronavirüs ilk ne zaman ve nerede görüldü? Çinli muhbirden kritik iddialar

Dünyanın koronavirüs salgınının yenmek için çalışmalar sürerken virüsün nereden ve nasıl ortaya çıktığı sorusu hala cevap bekliyor. Bu konuda pek çok iddia ve teori ortaya atılsa da Eski Çin Komünist Partisi üyesi ve dünya basınında 'muhbir' olarak adlandırılan Wei Jingsheng'in akılalmaz açıklamaları gözlerin bir kez daha Kovid-19'un ilk ortaya çıktığı yer olan Vuhan'a çevrilmesine yol açtı. Wei Jingsheng, koronavirüsün ilk olarak Ekim 2019'da Vuhan'da düzenlenen Dünya Askerî Oyunları'nda ortaya çıktığını iddia etti.

Hürriyet'in Daily Mail'den aktardığı habere göre DSÖ, ilk vakaları açıklamadan iki ay önce gerçekleştirilen bu oldukça kalabalık etkinlik bir 'süper bulaştırıcı' haline gelmiş olabilir. 

Jingsheng'e göre dünyanın dört bir yanından 9 bin sporcunun katıldığı bu organizasyonda gizemli bir şekilde hastalanan birçok katılımcı oldu. Sky New'un 'What Really Happened in Wuhan' (Vuhan'da Gerçekte Ne Oldu?) adlı belgeseli için açıklamalar yapan 'muhbir' Çin hükümetinin bu organizasyon sırasında virüsü salmasının işine geleceğini çünkü birçok yabancının bu sebeple ülkeye girmiş olduğunu söyledi.

Çarpıcı iddiaları gündeme getiren Wei Jingsheng