Koronavirüse karşı aşı denemelerinde son durum...Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı geliştirilen aşı ve ilaç çalışmaları hakkında Türkiye gazetesi yazarı Batuhan Yaşar’a konuştu. Koca “13 aşı çalışmamız var. 3 aşımız insan denemeleri aşamasına geldi. “ ifadelerini kullandı.

Koronavirüse karşı aşı denemelerinde son durum...Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı ve ilaç çalışmalarında gelinen noktaya ilişkin son bilgileri aktardı. 

Türkiye gazetesi yazarı Batuhan Yaşar’a konuşan Koca 3 aşının insan denemeleri aşamasına geldiğini anlattı. 

Koca’nın açıklamaları şöyle: 

“Şimdi çok önemli bir adım daha var önümüzde. Covid aşısı geliştirmek için Almanya, Çin, İngiltere, Rusya, ABD gibi ülkelerle birlikte biz de kulvardayız. Bakanlık olarak teknolojik, mali ve insan gücü anlamında tüm imkânlarımızı bu işe yönlendirdik.
Covid-19’a yönelik toplamda 13 aşı çalışmamız var. 3 aşımız insan denemeleri aşamasına geldi. Hayvan denemelerinde olumlu sonuçlar aldık. Yerli Covid-19 aşımızın challenge (meydan okuma) çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı. Kontrol grubundaki 9 hayvana ise aşı yapılmadı. Sonuçlar şöyle: İki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği hâlde herhangi bir ölüm olmadı, akciğerlerinde de virüs tespit edilmedi. Oysa kontrol grubunda, yani aşı yapılmayan ve virüse maruz bırakılan 9 transgenik hayvanda bambaşka sonuçlar gördük. Bunlardan 4’ü öldü, 5’inin akciğerlerinde de virüs tespit edildi.”

“Yerlileşme ve millîleşme adımlarımızın karşılığını aldık. Dünyada, maske, eldiven, tulum gibi ürünlerde ve solunum cihazlarında büyük krizler yaşanırken biz kendi ihtiyacımızı yerli olarak karşıladığımız gibi 150’yi aşkın ülkeye yardım gönderdik.. Yine Covid-19 için kullanılan ilaçları bugün ülkemizde üretiyoruz.”