featured

Kovid-19’u erkenden tespit edebilen akıllı yüzük geliştirildi

service

ABD’li bilim insanları, yeni tip koronavirüsün erken semptomlarını tahmin etmek için geliştirilen Oura adlı akıllı yüzüğün çok hafif belirtileri olan vakaları tespit edebildiğini açıkladı. Araştırmacılar, sürekli ateş ölçen bu yüzüğün geleneksel ateşölçerlerin algılayamayadığı sıcaklık değişimini takip edebildiğini ve bir Kovid-19 erken uyarı sistemi oluşturmak için kullanılabileceğini söyledi.

ABD’de yer alan California Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Lincoln Lab’den bilim insanları, sürekli olarak ateş ölçen akıllı bir yüzüğün, çok hafif semptomlara sahip olsa bile bir insanın Kovid-19’a yakalanıp yakalanmadığını anlayabileceğini açıkladı.

Araştırmacılar, Finlandiyalı bir girişim tarafından yapılan Oura adlı yüzüğü takan elli Kovid-19 hastasının verilerini inceledi. 

Bilim insanları, sıcaklık, kalp atışı, solunum hızı ve egzersiz seviyelerini kaydeden yüzüğün Kovid-19 ve gribin önde gelen semptomlarından biri olan ateşin erken başlangıcını tespit etmek için güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini keşfetti.

Öte yandan, Oura yüzüğü takan 65 bin kişiyi kapsayan daha geniş TeamPredict çalışmasının amacının, Kovid-19 semptomlarının başlangıcını tahmin edebilen bir algoritma geliştirmek olarak açıklandı. Araştırmacılar, bu hedefe yıl sonuna kadar ulaşmayı umduklarını ve bunun, halk sağlığı yetkililerinin virüsün yayılmasını kontrol altına almak için daha hızlı hareket etmesine imkan vereceğini söyledi.

KOVID-19 İÇİN ERKEN UYARI SİSTEMİ OLUŞTURULMASINDA KULLANILABİLİR

Smarr, “Kovid-19 sadece bilimin sorunu değil, aynı zamanda toplumsal bir sorun. Sıcaklığı ölçebilen giyilebilir cihazlarla, halka açık bir Kovid-19 erken uyarı sistemi hayal etmeye başlayabiliriz” dedi.

NTV’nin aktardığına göre çalışmanın diğer yazarlardan UC San Francisco Tıp Merkezi’nde profesör olan Ashley Mason ise, “’Giyilebilir cihazlar Kovid-19’u erken tespit etmemize izin verirse, insanlar fiziksel izolasyon  uygulamalarına erkenden başlayabilir ve virüsün yayılmasını azaltmak için testler yapabilir. Bu şekilde yapılan biraz  önleme, onlarca tedavi için harcanan kaynağın korunmasını sağlayabilir” açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan araştırmacılar, Oura yüzüğü gibi giyilebilir cihazların gündüz ve gece boyunca sürekli olarak sıcaklık verileri toplayarak,  insanların gerçek ateş aralığınının daha doğru bir şekilde belirlemelerine olanak tanıyabileceğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kovid-19’u erkenden tespit edebilen akıllı yüzük geliştirildi

You have to agree to the comment policy.