KPSS Eğitim Bilimleri oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Eğitim Bilimleri oturumu tamamlandı. 

KPSS Eğitim Bilimleri oturumu sona erdi

81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa dahil 95 sınav merkezinde yapılan KPSS Lisans Eğitim Bilimleri sınavı saat 14.45'te başladı ve adaylar 80 soru için 100 dakika süre kullandı. 

Adaylara bugün ilk oturumda "Genel Kültür ve Genel Yetenek" sınavına girdi. Saat 10.15'te başlayan sınavda adaylar, 130 dakikada 120 soru çözecek. İkinci oturum olan "Lisans Eğitim Bilimleri" sınavı ise öğleden sonra saat 14.45'te yapılacak. Bu oturumda adaylar 100 dakikada 80 soru çözecek. Alan bilgisi sınavı ise 13 Eylül'de yapılacak. 

İstanbul Üniversitesi'nde yapılan sınava gelen adaylar ateşi ölçüldükten sonra sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde sınav merkezine kabul edildi. Son dakikalarda sınava yetişmeye çalışanlar ve geç kalanlar ise kameralara yansıdı. 

Okul Öncesi Öğretmenliği okuyan öğrencilerden Kübra Demir, "Heyecanım yok her sene sınava giriyorum. Artık bir klasik oldu. Sınava girip çıkıp sonucu bekleyeceğim" dedi. Sınava giren oğlunu bekleyen baba Şeref Besci de, "Tarih bölümü okudu oğlum. Çok çalıştı umarım karşılığını alır. Bu yıl ikinci defa giriyor sınava" dedi.

Sınava giren eşini bekleyen bir vatandaş ise, "Bu yıl ikinci defa giriyor. Geçen sene daha heyecanlıydı ama bu yıl heyecanı yok. Pandemi dönemi herkesin ders çalışma motivasyonunu etkiledi tabii ama eşim ders çalışmaya devam etti. Umarım güzel geçer" diye konuştu. 

KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Ataşehir'de bulunan Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sınava girecek adaylar yakınlarıyla birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren okul önünde beklemeye başladı. Sınav saati yaklaşırken adaylar okul bahçesinde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde sıra oluşturdu. Adaylar, kapının girişinde bulunan dezenfektanlardan kullanarak içeri girdi. Maskesi olmayanlara ise maske verildi. Fakat okul bahçesi yeterli gelmeyince sınav sırası okul dışına taştı. Sınava toplu taşıma aracından inip koşarak gelen bir kişi saat 10.00'da kapalı bahçe kapısı kapısına geldi. Aday, dışarıda bekleyen vatandaşların ısrarıyla içeriye alındı. 

Sınava girecek bir aday, “Hazırlanmaya çalıştım açıkçası. Elimizden geleni yaptık. Özellikle pandemi döneminde çok zorlanmıştık. Hakkımızda hayırlısı olsun. Rehber öğretmeni olmak istiyorum. İnşallah olur, psikolojik danışmanım ben. İnşallah hedeflerimize ulaşırız." dedi.  

ALAN BİLGİSİ SINAVLARI GELECEK HAFTA YAPILACAK 

2020-KPSS lisans alan bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) 12 Eylül'de saat 10.15'te; 2020-KPSS alan bilgisi sınavları 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45'te; 2020-KPSS lisans alan bilgisi sınavları (işletme, muhasebe, istatistik) 13 Eylül saat 10.15'te düzenlenecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 20 Eylül'de saat 10.15'te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Alanı Sınavı ise 14.45'te yapılacak.

ÖSYM takvimine göre sınav sonuçları 22 Ekim'de açıklanacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler alındığını duyurmuştu.