Kuran-ı Kerim’e saygısızlığa MEB’den açıklama

Antalya'nın Serik ilçesindeki bir lisede, sınıftaki öğrencinin Kur-anı Kerim’i havaya attığı, diğer öğrencinin de tekme vurduğu anlar tepki çekti. Milli Eğitim Bakanı Özer'den konuyla ilgili açıklama geldi.

featured

Antalya’nın Serik ilçesinde bir lisede gençlerin sınıfta Kur-anı Kerim’i top yerine kullanıp oyun oynamasının görüntüleri, sosyal medyada büyük tepki çekti. Gençler disipline sevk edilirken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul hakkında idari soruşturma başlatıldı.

VALİLİK: MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Valilik tarafından yayınlanan açıklamada da, “Bazı basın/yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan “Serik’te Kuran-ı Kerim’e Tekme Atıldı” başlıklı haberler ve paylaşımlar üzerine açıklama yapılması gereği duyulmuştur. İlimiz Serik Atatürk Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin Kuran-ı Kerim’e tekme atmaları sonucu başlatılan çok yönlü soruşturma neticesinde öğrencilerin kimlikleri tespit edilmiş, Cumhuriyet Savcılığınca işlemlere başlanmış ve adli süreç devam etmektedir. İdari olarak ise; öğrencilerle ilgili disiplin işlemleri başlatılmış, konuyla ilgili inceleme/soruşturma yapmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Eğitim Müfettişi görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da konuyla ilgili müfettiş görevlendirildiği, 4 öğrencinin disipline sevk edildiği ve okul hakkında da idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

MEB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bir lisemizde öğrencilerin sınıfta Kur’an-ı Kerim’e yönelik kabul edilemez davranışlarda bulunduğuna ilişkin sosyal medyaya yansıyan olayla ilgili öğrencilere disiplin işlemleri başlatılmıştır.” denildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Adıyaman Valiliğini ziyareti sırasında söz konusu olayla ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:

“Böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Hem Valiliğimiz gerekli incelemeleri başlattı hem de biz MEB olarak müfettişimizi gönderdik. Gerekli olan her türlü incelemeyi yapacağız. Cumhuriyet Başsavcılığı da gerekli soruşturmayı başlattı. Biz MEB olarak devletiyle milletiyle barışık, milletin değerlerini içselleştirmiş bir gençlik yetiştirmek için uğraşıyoruz. Bu uğraşımızı verirken, bu şekilde yaklaşımı, kutsalımıza, Kur’an-ı Kerim’e, kutsal kitabımıza böyle bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Gerekli hassasiyetle süreci takip edeceğiz, gerekli cezayı vereceğiz. Eğitim sistemimiz çok büyük bir sistem. Bundan sonraki süreçte de buna benzer muhtemel vakaları önleyebilmek için çalışacağız. Gençlerimizin özellikle sadece kutsala değil, doğaya, çevreye, insana saygılı ve Türkiye’nin hedeflerini, bölgede ve dünyada iktidar sahibi bir ülke olma yolunda ilerlerken ona uygun şekilde gençliği nasıl yetiştiririz, bunun için eksiklikler nelerdir, neleri yapmamız gerekir, bununla ilgili bu ay içerisinde organizasyon yapıp bunları çok kapsamlı şekilde masaya yatıracağız.”

Kuran-ı Kerim’e saygısızlığa MEB’den açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  mushaf’i tekmeleyen bos ergen, bunun pesinden giden de bos ergenin yetisginlesmis bos hali. Simdi bu cocuklarin hayatini karartmaya calisacaklar, MEBci eleman cikmis, kutsalimiz, kutsal kitabimiz falan diyor. Oysaki bilmez, Kuran’da anlatilan islam da kutsal semboller yoktur (en azindan ben gormedim). Aklinizi kullanirsaniz da kutsal sembollerin sadece paganist, musrik, putperest dinlerde oldugunu gorursunuz. Cocuklarin irzina gecildiginde bir kere den birsey olmaz dersiniz, bu cocuklara gelince de kutsalimiz, kutsal kitabimiz. Yatacak yeriniz yok.

 2. 8 ay önce

  Bu saygısızlığı kabul etmiyor ve ülkemizin sosyolojik bir yozlaşması olarak görüyorum. Nasıl ki din yozlaşması hızla ilerlerken bir de tam tersi yönde yozlaşma oluyor. Tarihimizin hiçbir döneminde bu kadar ateizme ve deizme yönelim olmamıştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 4 yaşında Kuran öğretsen de boşuna! Siz ahlaklı olmayı, saygısızlık yapmamayı, çalıp çırpmamayı, tecavüz etmemeyi, sapıklık yapmamayı vs. öğretmelisiniz.

 3. 8 ay önce

  Ne o!? Tek sözcüğünü anlamadığınız, 1500 yıl öncesinin etkisiz ve geçersiz arap yasasını sahiplenir oldunuz!!!??? Türklere ve arap olmayan hiç bir ulusa ait olmayan, araplardan başka hiç bir toplumu muhatap almayan bu modası geçmiş saçmalıklara sahip çıkmak, sizin “islamcı” olduğunuzu gösterir!!!
  Türk’ün inancı “Gök Tanrı” inancıdır, doğaya saygıyı da içerir.
  Ahzab-53. ayeti okuyun da anormalliği görün…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!