Kuzey Kore'den Güney'e 'Squid Game' göndermesi

Dünyanın konuştuğu Güney Kore dizisi Squid Game, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nde de (Kuzey Kore) gündem oldu. Kuzey basınında dizinin kapitalist gerçekliği yansıttığını ve 'Güney Kore toplumunun üzücü gerçeğini gösterdiği' yorumu yapıldı.

Kuzey Kore'den Güney'e 'Squid Game' göndermesi

Ses getiren Güney Kore yapımı dizi Squid Game, tüm dünyada tartışılıyor. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti merkezli web sitesi Arirang Meari'de yayınlanan eleştiri yazısında dizinin “Güney Kore'nin kapitalist toplumunda sıkça rastlanılan yolsuzluk ve ahlaki çürümüşlük gerçeğini aktardığını” dile getirdi. Metinde dizinin “Güney Kore'deki kapitalist kültür gerçeğini vurguladığı” yorumu yapıldı.

'EŞİTSİZ TOPLUM YAPISI'

Duvar'In aktardığına göre Güney Koreli dizi hakkında Arirang Meari, “zenginler için çulsuz insanların satranç taşı gibi kullanıldığı eşitsiz bir toplum yapısını sunduğunu” yazdı. Yüksek bir para için birbirleri ile ölümüne yarışan ihtiyaç sahibi insanların oynadığı 'oyunları' konu alan dizi hakkındaki makalede şunlar yer aldı: "İnsanların aşırı bir şekilde rekabete sürüklendiği ve insanlıklarının yok edildiği cani Güney Kore toplumunun üzücü gerçeğini fark ettirdiği söyleniyor."